OŠTRA KRITIKA

Split je naš!: „Šuta je rušinačelnik, protivimo se rušenju ili prenamjeni Firula”

Piše:
Foto: Luka Mladinić

Stranka Split je naš! oštro se usprotivila mogućnosti rušenja ili prenamjene bolnice Firule u komercijalne turističke sadržaje, reagirajući na sve češće priče o gradnji nove bolnice izvan centra Splita.

Kako poručuje potpredsjednik stranke Mate Buljubašić, nakon rasprava o škveru i stadionu, u javnosti se sve više spominje i bolnica Firule, odnosno mogućnost kupnje zemljišta kod Dugopolja za izgradnju nove bolnice. Gradonačelnik Tomislav Šuta ranije je isticao kako je nova bolnica strateški projekt za Split i cijelu regiju, dok se kao jedan od problema spominje pronalazak odgovarajuće lokacije.

Iz stranke Split je naš! upozoravaju da bi takve ideje, osobito zbog atraktivne lokacije bolnice u blizini mora, mogle otvoriti prostor za razne komercijalne planove.

-Dosad su se svi gradonačelnici natjecali tko će više i bolje sagraditi. Po prvi put u povijesti imamo gradonačelnika koji se natječe sam sa sobom kako više srušiti, poručio je Buljubašić.

U priopćenju Šutu uspoređuje sa Željkom Kerumom, podsjećajući na rušenje dimnjaka Jugoplastike, ali dodaje kako je Kerum iza sebe ipak ostavio Zapadnu obalu. Za Šutu pak koristi izraz „rušinačelnik”, navodeći kako se „usudio udariti na škver i katedralu splitskog sporta, Poljudsku ljepoticu”.

Posebno ističe značaj Poljuda, za koji navodi da ima svjetsko arhitektonsko priznanje i status zaštićene kulturne baštine, te dodaje kako Hrvatska, prema njegovu mišljenju, ni prije ni poslije nije izgradila objekt takvog značaja.

-Stranka Split je naš! apsolutno se protivi rušenju ili prenamjeni bolnice Firule u komercijalni turistički smještaj i sadržaj. Kao da nije dovoljno da se nalazi u tijesnom obruču turizma, zbog čega građani nemaju šanse pronaći parkirno mjesto ni blizu bolnice, poručio je Buljubašić.

Dodao je i kako su im se, tvrdi, javili arhitekti i građani koji su spremni fizički braniti prostor bolnice.

-Spremni smo doći i svojim tijelima braniti naš grad od rušilačke agresije stoji u priopćenju.