OGLASILI SE PRIOPĆENJEM

Inicijativni odbor traži uspostavu hrvatske izborne jedinice u BiH

Piše:
Foto: Luka Mladinić

Inicijativni odbor za uspostavu hrvatske izborne jedinice u Bosni i Hercegovini, koji okuplja bivše dužnosnike nekadašnje Hrvatske Republike Herceg-Bosne, uputio je javni zahtjev državnom vrhu Republike Hrvatske, političkim strankama, crkvenim institucijama, Hrvatskom narodnom saboru BiH te hrvatskim organizacijama i udrugama.

U službenom priopćenju traže “službeno i hitno postupanje” u vezi s položajem Hrvata u Bosni i Hercegovini, s posebnim naglaskom na uspostavu hrvatske izborne jedinice u Federaciji BiH.

Potpisnici ističu kako Hrvati u BiH, prema njihovu stajalištu, nisu ostvarili punu političku ravnopravnost zajamčenu Washingtonskim i Daytonskim sporazumom. Posebno problematiziraju izborno zakonodavstvo i tvrde da su dosadašnje promjene omogućile da brojniji narod utječe na izbor hrvatskih predstavnika.

-Vrijeme u kojem nam brojniji narod bira predstavnike je završeno, poručuju iz Inicijativnog odbora, naglašavajući kako uspostavu hrvatske izborne jedinice vide kao nužan prvi korak prema osiguranju legitimnog predstavljanja Hrvata u BiH.

Od institucija Republike Hrvatske traže da javno i djelatno podrže hrvatsku izbornu jedinicu u Federaciji BiH, kao i sva konkretna rješenja za, kako navode, “stvarno rješenje hrvatskog pitanja u BiH”.

U slučaju da prijedlog ne bude prihvaćen od bošnjačkih političkih predstavnika i podržan od međunarodne zajednice, Inicijativni odbor traži od Republike Hrvatske pokretanje političkih i pravnih aktivnosti za povratak na stanje prije potpisivanja sporazuma.

U priopćenju se posebno naglašava kako Republika Hrvatska, kao potpisnica Washingtonskog i Daytonskog mirovnog sporazuma, prema njihovu mišljenju, ima obvezu reagirati na svako kršenje ili reviziju tih sporazuma.

-Nama ne trebaju deklarativne i diplomatske fraze i humanitarna pomoć iz RH. Od Republike Hrvatske zahtijevamo da sada djelatno i javno podrži hrvatsku izbornu jedinicu u Federaciji BiH, navode iz Inicijativnog odbora.

Priopćenje su potpisali: Mijo Tokić, Ante Grubišić, Željko Glasnović, Ivan Ivić, Ilija Vincetić, Tiho Majić, Ilija Vrljić, Miro Nikolić, Dragan Vukić, Ivan Bacak, Mile Tomas, Jerko Mandurić i Anto Spajić.