HZZO gasi stare kartice! Od 1. srpnja bez njih više nećete moći pristupiti CEZIH-u
Od 1. srpnja pristup Centralnom zdravstvenom informacijskom sustavu Republike Hrvatske (CEZIH) bit će moguć isključivo putem novih iskaznica ovlaštenog zdravstvenog radnika, izvijestio je u petak Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO).
Iz HZZO-a podsjećaju da 30. lipnja 2026. istječe valjanost dosadašnjih HZZO pametnih kartica koje su se godinama koristile za pristup nacionalnim zdravstvenim informacijskim sustavima. O tome su pravodobno obaviještene sve zdravstvene ustanove i zdravstveni radnici u Hrvatskoj.
Nova iskaznica ovlaštenog zdravstvenog radnika službeni je dokument kojim se potvrđuje status zdravstvenog djelatnika, a ujedno omogućuje sigurnu elektroničku identifikaciju i pristup zdravstvenim informacijskim sustavima.
Osim pristupa sustavima, iskaznica sadrži kvalificirane certifikate koji omogućuju pravno valjano elektroničko potpisivanje medicinske dokumentacije i drugih elektroničkih transakcija, uključujući kvalificirani elektronički potpis s vremenskom ovjerom te pristup udaljenim certifikatima.
Kako navodi HZZO, prelazak na jedinstveni sustav elektroničke identifikacije i potpisivanja trebao bi dodatno povećati sigurnost, pouzdanost i učinkovitost digitalnih procesa u zdravstvu, a zdravstvenim radnicima omogućiti jednostavniji i suvremeniji način rada.
Iz Zavoda su zahvalili korisnicima na uspješno provedenom prijelazu na novi sustav te još jednom upozorili da se od 1. srpnja CEZIH-u više neće moći pristupati korištenjem dosadašnjih HZZO pametnih kartica.


