Svake godine, 8. ožujka, već tradicionalno slavi se Međunarodni dan žena. Na današnji dan, kako bi se žena osjećala, bar jednom godišnje posebno, dariva ih se cvijećem uz čestitku ili pak nekim drugim poklonima. No, znate li zapravo zašto se slavi taj dan i zašto 8. ožujka?
Prvi Dan žena je obilježen 8. ožujka 1909. godine u SAD-u deklaracijom koju je donijela Socijalistička partija Amerike. Između ostalih važnih povijesnih događaja, njime se obilježava i požar u tvornici Triangle Shirtwaist u New Yorku, 1911. godine kada je poginulo veliki broj žena, preko 140.
Povijesna borba
Na današnji dan slave se ekonomska, politička i društvena dostignuća pripadnica ženskog spola kako u prošlosti, tako i danas. Ovaj dan predstavlja povijesnu borbu žena za ona ista prava koju imaju muškarci. Svojom borbom, žene su dobile pravo glasa, pravo na obrazovanje, na obnašanje svih funkcija u društvu te sva prava koja su osigurana zakonima.
U zapadnim, razvijenim zemljama žene su se izborile za ravnopravnost iako je u nekima, čak i danas samo na papiru, ali kad govorimo o manje razvijenim zemljama, žene su još uvijek manje vrijedne u odnosu na muškarce i baš zbog toga, ovaj dan podsjeća na to da žene trebaju nastaviti borbu za svoja prava.
Zašto 8. ožujka?
Ideja za obilježavanjem Dana žena prvi put se pojavila početkom 20. stoljeća. U to doba brza industrijalizacija i ekonomska ekspanzija dovodila je do sve češćih protesta zbog loših radnih uvjeta. Žene zaposlene u industriji odjeće i tekstila su javno demonstrirale 8. ožujka 1857. u New Yorku. Protestirale su zbog loših radnih uvjeta i niskih plaća. Demonstracije je rastjerala policija te su dva mjeseca kasnije osnovale sindikat.
Protesti 8. ožujka događali su se i sljedećih godina, od kojih je najpoznatiji bio 1908. godine kada je 15.000 žena marširalo kroz New York tražeći kraće radno vrijeme, bolje plaće i pravo glasa.
Godine 1910. prva međunarodna ženska konferencija bila je održana u Kopenhagenu u organizaciji Socijalističke Internacionale gdje je ustanovila Međunarodni dan žena na prijedlog slavne njemačke socijalistice Clare Zetkin. Sljedeće godine je Međunarodni dan žena obilježen u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švicarskoj. Ovi su događaji rezultat velikog požara u tvornici Triangle Shirtwaist u New Yorku, u kojem je zbog slabih mjera sigurnosti na radu stradalo više od 140 žena.
Danas mnogi na Dan žena gledaju kao na komercijalizirani blagdan, no ovaj dan predstavlja puno više od samoga cvijeća ili poklona…