U ideološkom spektru kardinala koji se ovih dana spominju kao mogući nasljednici pape Franje jasno se ističu duboke razlike u njihovim stavovima o odnosu prema migracijama, a naročito iz većinski muslimanskih zemalja. – piše Index.
I dok postoje kandidati poput Luisa Antonija Tagle, Mattea Marije Zuppija ili Pierbattiste Pizzaballe, koji naglašavaju otvorenost prema migrantima i pripadnicima drugih vjera, tu su i oni na suprotnoj strani, poznati po restriktivnijim stavovima i upozorenjima na islamizaciju Europe.
Američki kardinal koji za pojavu pedofilije u Crkvi krivi – žene
Među njima se ističe Raymond Burke (76), američki kardinal i bivši prefekt Vrhovnog suda Apostolske signature (s tog mjesta smijenio ga je papa Franjo), čovjek koji je govorio i da su za pojavu pedofilije u Crkvi krive žene.
Njega spominju kao favorita američkog predsjednika Donalda Trumpa. Poznat je kao žestok oponent pape Franje oko većine glavnih pitanja. Kada je papa Franjo kritizirao Trumpove planove za izgradnju zida na južnoj granici s Meksikom 2016., Burke je ponudio podršku Trumpu rekavši da “brani vrijednosti Crkve”.
Tvrdi da “islam želi vladati svijetom”
U više intervjua i svojoj knjizi Burke tvrdi da “islam želi vladati svijetom” i da “nema sumnje da islam ima za cilj uspostaviti svoju vlast nad državama i svijetom”.
Burke je u intervjuu za Religion News Service tvrdio da su u nekim europskim gradovima, osobito u Francuskoj i Belgiji, nastale “male muslimanske države” ili “no-go zone” za državne vlasti, što vidi kao dokaz procesa islamizacije.
Jasno je izjavio da “odgovorno i patriotski” treba ograničiti masovnu muslimansku imigraciju u tradicionalno kršćanske zemlje. Spomenimo i da je Burke bio zvijezda Festivala tradicije i konzervativnih ideja, koji se održao 2016. u Zagrebu. Njega je u Zagreb dovela ultrakonzervativna udruga Vigilare.
Gvinejac uspoređivao muslimanske migrante s barbarima
Bolje šanse od Burkea na predstojećoj konklavi ima Robert Sarah (79), bivši vatikanski dužnosnik. Ovaj Gvinejac jedan je od najglasnijih kardinala koji su javno upozoravali na islamizaciju Europe i opasnosti masovnih migracija.
U intervjuima je uspoređivao suvremeni priljev muslimanskih migranata s invazijama barbara koje su dovele do pada Rimskog Carstva, tvrdeći da su “barbari već unutar grada”.
Sarah je 2019. dao intervju francuskom časopisu Valeurs Actuelles u kojem je masovnu migraciju nazvao “novim oblikom ropstva”. – piše Index.
– Ako Europa nestane, a s njom i neprocjenjive vrijednosti Starog kontinenta, islam će napasti svijet i mi ćemo potpuno promijeniti kulturu, antropologiju i moralnu viziju – rekao je u tom intervjuu.
Nakon terorističkog napada u Nici 2020., Sarah je na Twitteru napisao: “Islamizam je monstruozni fanatizam koji se mora suzbiti silom i odlučnošću. Neće zaustaviti svoj rat. Mi Afrikanci to, nažalost, predobro znamo. Barbari su uvijek neprijatelji mira. Zapad, danas Francuska, mora to razumjeti”.
Austrijanac govori o trećem pokušaju islamskog osvajanja Europe
Analitičarka NBC-ja Deborah Lubov spominje mogućnost da novi papa postane kardinal Christoph Schönborn (80), bečki nadbiskup, kojeg analitičari smatraju jednim od najutjecajnijih teologa suvremene Crkve.
Schönborn je poznat i po svojim javnim upozorenjima na mogućnost islamizacije Europe. Na obljetnicu bitke kod Beča 1683., Schönborn je 2016. rekao: “Svjedočimo li trećem pokušaju islamskog osvajanja Europe? Puno je muslimana koji to misle i žele, govoreći: ovo je kraj Europe.”
Iako su njegove izjave izazvale veliku pozornost i tumačene su kao upozorenje na islamizaciju, Schönborn je kasnije pojasnio da njegova poruka nije poziv na neprijateljstvo prema muslimanima ili izbjeglicama.
U intervjuu za službeni list Bečke nadbiskupije rekao je: “Kršćanska baština Europe je u opasnosti jer smo je mi Europljani prokockali. To nema nikakve veze s islamom ili izbjeglicama. Jasno je da bi mnogi islamisti željeli iskoristiti našu slabost, ali oni nisu odgovorni za to. Mi jesmo.”
Rigidni afrički kardinal iznosio prognoze o “islamizaciji Francuske”
Po svojim stavovima o islamizaciji Europe istaknuo se i kardinal iz Gane Peter Kodwo Appiah Turkson (77). On je jedan od najistaknutijih afričkih kardinala Katoličke crkve i dugogodišnji vatikanski dužnosnik.
Na Sinodi biskupa 2012. prikazan je YouTube video “Muslim Demographics”, koji iznosi alarmantne prognoze o rastu islama u Europi (npr. da će Francuska postati većinski islamska država za 39 godina).
Taj potez izazvao je burne reakcije i optužbe za širenje straha, a Turkson se ubrzo ispričao, objasnivši da mu nije bila namjera poticati neprijateljstvo prema muslimanima, već otvoriti raspravu o demografskim izazovima i kršćanskom identitetu.
Turkson je 2017. u intervjuu za talijanski dnevni list La Stampa izjavio da je “prioritet zatvoriti slavinu migracija” iz Afrike i rješavati probleme u zemljama podrijetla umjesto da se Europa bavi posljedicama masovnog dolaska migranata.
Erdő je uz bok Orbanu, ali ne govori o muslimanima, već migrantima
Spomenut ćemo još dva kardinala, ozbiljna kandidata za novoga papu, koji su se istaknuli svojim stavovima o migracijama, ali ne i o islamu.
Kardinal Péter Erdő, vodeći konzervativni kandidat za papu, poznat je po svojim jasnim stavovima o migracijama. Tijekom migrantske krize 2015., kada je Mađarska bila tranzitna ruta za stotine tisuća izbjeglica, Erdő je isprva odbio otvoriti župe za prihvat migranata, navodeći da bi to moglo predstavljati trgonu ljudima. Kasnije je, nakon susreta s papom Franjom, revidirao stav.
Upozoravao je u mađarskom dnevnom listu Magyar Nemzet da “ne možete reći Europljanima da su dužni pustiti cijeli svijet u svoje zemlje jer bi to urušilo javni poredak”.
Takvim stavovima Erdő se svrstao uz bok mađarskom premijeru Viktoru Orbánu, koji je poznat po vrlo oštroj retorici protiv migracija. Iako se stavovi protiv liberalnijeg pristupa prema izbjeglicama u javnom diskursu mogu povezati s temom islamizacije Europe, treba reći da Erdő nije poznat po retorici protiv islama kao takvog.
Konzervativni Nizozemac naglašava razliku između migranata i izbjeglica
Među konzervativnijim kandidatima ističe se i Nizozemac Wim Eijk (71), kojega se smatra jednim od rigidnijih europskih kardinala. Njegova konzervativnost očituje se i u pitanju migracija.
On ne koristi retoriku straha, ali zagovara jasna ograničenja i obveze migranata. Često je naglašavao razliku između izbjeglica i ekonomskih migranata te isticao obveze migranata prema društvu domaćinu. – piše Index.
– Migranti, zauzvrat, imaju obveze prema dobrobiti zemlje u kojoj traže utočište i moraju poštivati univerzalne vrijednosti, poput nepovredivosti ljudske osobe. Moramo biti gostoljubivi, ali također moramo uzeti u obzir što društvo može podnijeti – rekao je 2018. za Catholic Herald.
Konklava, podsjetimo, počinje 7. svibnja.