Ovogodišnje treće izdanje Škole mora privuklo je 247 djece u pet turnusa po dva tjedna, što će reći da ih je bilo sedam više nego što su u Mornaru predvidjeli. Doduše, kaže Mali Gašo kako su se neka djeca vraćala i praktički cijelo ljeto provela u jedinstvenoj školi.
- Bilo je i puno stranaca, Amerikanaca, Rusa, Ukrajinaca, Nijemaca, Talijana…
Što su imali prilike naučiti? Čime su ih to okupirali Mali Gašo, Barbara Vesanović i Saša Jocić, trio koji se najviše bavio djecom prenoseći im znanja?
- Jedrili su u optimistima, upravljali brodicama na daljinsko upravljanje, priuštili smo im ribolov s broda, a pritom su naučili osnove o ribama. Mislim da ih sada sve znaju prepoznati. Isto tako su plivali, u tome smo organizirali natjecanja, ronili su s disalicama i perajama, vezivali su čvorove…
Škola mora se odvijala na nekoliko lokacija. Središnje mjesto je bio Jedriličarski klub Mornar, a od tamo se gumenjacima išlo na Kašjune, Obojenu svjetlost, ispod Vile Dalmacija, dok se „u ribe“ plovilo na Čiovo.
I ove godine se razmišljalo kako Školu mora, zbog interesa, organizirati i u nekim dalmatinskim mjestima, što po otocima, što uz obalu, ali stiska s vremenom i ljudstvom uvjetovala je ostanak u Splitu.
- Zato za sljedeću godinu planiramo ući u još ozbiljniju priču. Sve ovo do sada je bila igra namijenjena prvenstvo djeci kako bi usvojila morske vještine. Jedna od ideja jest organizirati „team building“ u koji bi za vikend uključili roditelje. Naime, roditelji su također zainteresirani provoditi vrijeme s djecom, pa i sami nešto naučiti. Zanimljivo bi bilo napraviti regatu između roditelja i djece za kraj Škole mora. Tamo negdje oko Mrduje.
Tako će Mali Gašo, zadovoljan i sretan što se jedna lijepa ideja pretvorila u popriličan izazov i evidentan uspjeh.