Kos sletio na Poljud: Hajduk mi je emocija koju živim
Predsjednik Nadzornog odbora Hajduka Slaven Marasović doveo je Ivana Kosa pred brojne novinare, Bijeli su dobili novog predsjednika Uprave na mandat od tri godine.
– Većinom glasova za predsjednika izabran je Ivan Kos, na temelju javnog natječaja. Zahvaljujemo se svim kandidatima što su se javili, veliki broj njih pokazao je kvalitetu, izabran je Kos i nadam se da će to biti na zadovoljstvo navijača i dioničara – rekao je Marasović.
– Velika je čast i zadovoljstvo biti prvi čovjek ovako velikog kluba, nadam se da ćemo zajedno ostvariti zajednički cilj. Veliki Hajduk kako u emotivnom i rezultatskom dijelu – rekao je u uvodu Kos.
Slijedila su pitanja, najprije da se predstavi, da kaže što ga je ponukalo na kandidaturu?
– Rođeni sam Osječanin, od malih nogu sam se bavio nogometom, odrastao sam uz stadion, to je moj život. Igrao sam nogomet od pete do 25 godine, okončao karijeru. Deset godina sam u privredi, natječaj je u meni stvorio želju da objedinim iskustvo iz nogometa i gospodarstva u jedno.
Otac vam je je bio predsjednik Osijeka, je li vas to ponukalo na prijavu? Jeste li navijač Hajduka? Imate li sportskog direktora ili Damir Burić ostaje?
– Otac je u mene ugradio ljubav prema sportu, ali to nije ni utjecalo na natječaj. Navijač Hajduka? Puno puta su me pitali, rekao sam, nisam navijač uopće, ali živjeti Hajduk i ideologiju Hajduka je čast i zadovoljstvo. Ideju Hajduka morate živjeti, živim ga zadnjih 20 dana i to će biti moj poziv. Sportski direktor se polemizirao, to je sad Burić i moram razgovarati s njim. Obavit ćemo detaljne razgovore u sportskom dijelu.
Koji su vam planovi vezani za infrastrukturu i prvu momčad?
– Infrastruktura je svakako bitna, vizija je da Hajduk bude nositelj kvalitete, mora imati pogon i igrački kadra, a infrastruktura je poligon. Moramo paralelno razvijati jedno i drugo, moramo ulagati u kadar igrača i uvjete za rad.
Ugovor još nije potpisao, ali hoće uskoro na tri godine. Stanje u klubu tek mora upoznati.
– Ideja je sjesti sa svi ljudima koji su u sustavu, moram sjesti s Marijanom Bošnjak, moramo razgovarati i napraviti analize s postojećim timom. Nadam se da nećemo gubiti previše vremena. Kako vidim Hajduk? Vidim ga tamo gdje mu je mjesto, to su titule, Hajduk kao narodni klub živi od titula. Sustavnim radom, ulaganjem u budućnost, moramo krenuti odmah. Rezultat ne dolazi preko noći nego mukotrpnim radom, Rad je ono što želim da obilježi moj mandat.
Kako vratiti Hajduk tamo gdje mu je mjesto? Da bude konkurentan?
– Prvo želim detektirati kakvo je sportsko stanje, moram to napraviti. Što se tiče same momčadi., teško je govoriti, volio bih se najprije upoznati sa stanjem. Definitivno će biti rezova, moramo vidjeti u kakvom su stanju financije, to moramo analizirati, nadam se da ću dobiti gotove podatke. Moramo vidjeti je li minus, plus ili nula.
Kako ćete se postaviti u odnosu s HNS-om?
– U Hrvatskoj ne samo u sportu, ne samo u nogometu je velika centralizacija, težit ću decentralizaciji, podjeli kolača na ono što kome pripada. Tražit ću dijalog, Hajduk mora igrati važnu ulogu u HNS-u, tražit ću razgovore.
Kako planirate doći do izvora sredstava, imate li kakve spoznaje, gdje vidite mogućnosti namaknuti novce?
– Trenutna je situacija za mene nepoznanica. Hajduk za rezultat mora imati vrijeme ili novac da bi rezultat bio brz. Moramo okrenuti priču, da Hajduk otvori vrata dobronamjerno svima, da stvorimo dobru podlogu za sponzore kako bi došli do novca
Što mislite o prodaji mladih igrača? Tko vam je poznat iz Hajdukovog kadra i imate li igrača iz povijesti Hajduka koji je poseban?
– Najdraži igrač mi je bio Slaven Bilić, možda će zvučati pretenciozno jer je slavan kao trener. Ali žario je i palio u reprezentaciji i klubovima kada sam odrastao. Bio mi je idol. Postojeći kadar Hajduka, tri ključne figure su Sušić, Kalinić i Vlašić, oni su potencijal. A prodaja mladih ne bi trebala biti prioritet. Ne smije biti trend, moramo sustavnim radom dovesti mlade igrače u poziciju da ih ne prodajemo. To je u ovom trenutku možda teško, ali tome moramo težiti. Da prodamo igrača kada dostigne vrhunac u Hajduku.
Vaša plaća, može li se znati?
– Nisam još potpisao ugovor, uvjeti su zraku. Ali, zagovaram da ugovori svih djelatnika moraju biti dogovoreni na način valoriziranja i vrednovanja. Nagrađivanje, fiksna plaća plus nagrade i bonus.
Koliko vam se život promijenio posljednjih dana? Tko vas je sve zvao, netko od bivših suigrača hajdukovaca?
– Mario Carević se javio, poželio sreću, s njim sam u kontaktu, on je moj prvi reprezentativni cimer. Dan danas smo u kontaktu, prijatelji smo. U jednom smo se trenutku razišli, ali ostali smo u kontaktu. Rekao sam da Hajduk živim, donijelo mi je to novu dimenziju, živim ga u potpunosti. Sama promjena adrese će biti pomak na bolje, nama kontinentalcima je more uvijek posebno.
Posljednje pitanje bilo je upućeno Slavenu Marasoviću, koji su razlozi da su se odlučili za Ivana Kosa?
– Svojom energijom, idejama i pristupom kandidaturi je pokazao iznimnu volju da postane predsjednik. Uvjerio nas je da može voditi Hajduk da može napraviti iskorak na bolje narednom razdoblju – zaključio je predsjednik NO.
Bijeli su dakle dobili novog čelnika, mladog i ambicioznog, s zaleđem iz nogometa. Nije navijač Hajduka, ali vjerojatno će brzo postati. Kos je sletio na Poljud…


