RNK Split u pripremnoj utakmici bolji od NK Solina

Sljedeću pripremnu utakmicu Splitovci igraju protiv Neretve
Split je u prvoj pripremnoj utakmici zasluženo pobijedio drugoligaša Solina na igralištu pokraj Jadra, a lijepi pogodak odluke u 34. minuti postigao je mladi Ante Žužul.

Odličan pas za Žužula uputio je junior Marino Kukoč u svom debiju, a Žužul utrčao u prostor slijeva te precizno i efektno naciljao suprotni kut, a lopta je od vratnice odsjela u mreži.

Prije gola svaki od suparnika imao je po jednu priliku, na samom startu pokušao je Barać glavom za goste, dok je na drugoj strani iz slobodnog udarca sa 17 metara pucao Duje Ninčević, ali je Frane Barbić obranio.

U nastavku su jedni i drugi puno mijenjali, te imali prigoda za pogotke. Nekadašnji splitovac Domagoj Franić pogodio je gredu, no prije toga je obranio Sven Vojnović.

Zatim je za Crvene u šansi bio Antonio Jelić koji je pucao pokraj vrata. Nakon greške u redovima domaćih sa 35 metara na prazna vrata pucao je mladi Fabijan Blažević, još jedan debitant iz Parka mladeži, no pogodio je vratnicu.

Na samom kraju pokušali su domaći doći do izjednačenja, ali je udarce glavom Budimira i Vodanovića sigurno uhvatio Vojnović.

Za momčad Ivana Radeljića ova je pobjeda veliki podstrek na startu serije pripremnih utakmica, a raduje ih činjenica što je u ekipi bilo dosta igrača godišta 2003. i 2004.
hr Wed Jul 21 2021 23:35:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Sport:Split

Veliki gubitak hrvatske košarke: Preminula Žana Lelas

Gubitak jedne od najvećih hrvatskih košarkašica svih vremena

Jutros je u Splitu prestalo kucati srce Žane Lelas (51), jedne od najvećih hrvatskih košarkašica svih vremena.
Iza nje su ostali suprug Vjekoslav Lokica, poznati nogometni trener i kćerka Nika veliki talent u sportu kojim se bavila njezina pokojna mama. Lelas je rođena u Splitu 28. svibnja 1970. godine, a sa 16 godina upisala je prvi nastup u seniorkama Jugoplastike, te je 1988. godine bila dio reprezentacije Jugoslavije koja je osvojila srebrnu medalju na Olimpijskim igrama u Seulu.
Gubitak Žane Lelas je golem za hrvatsku i splitsku košarku, a kao spomen ostat će klub Košarkaška akademija Žana Lelas koji je sa suprugom Vjekoslavom od 2016. godine podignula do Prve hrvatske lige, a u mlađim kategorijama njihove djevojke imaju niz medalja s nacionalnih prvenstava.
Žana Lelas imala je veliku karijeru, igrala je u inozemstvu, bila član hrvatske reprezentacije, osvajali niz prvenstva i pojedinačnih priznanja. Njena mlađa sestra Ana, također je bila uspješna igračica, košarka se u obitelji Lelas prenosila s koljena na koljeno.
hr Wed Sep 15 2021 13:19:21 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Sport:Split

Kvalifikacija Žutih za Ligu prvaka

Veliki dan za Žute
U srijedu od 16.30 sati Split čeka dvoboj 2. kola kvalifikacija za Ligu prvaka.

Pobjednika čeka odlučujući susret, s pobjednikom dvoboja Peristeri - Cluj.

- Lijepo je pobijediti u Europi, bilo je teško, jer smo se borili i protiv sebe i protivnika. Na kraju se pokazala razlika u kvaliteti. Švicarci su kvalitetna ekipa, ali imamo svoju šansu, puno toga ovisi o nama. Vjerujem da ćemo biti na potrebnom nivou. Mlada smo momčad, a ja sam tu da pomognem - kazao je kapetan Splita Mateo Kedžo koji je briljirao u pobjedi nad AEK-om.
Sani Čampara predvodit će igru Splita.

- Ozbiljniji je Fribourg od AEK-a, to je sigurno. Bit će teško, ali očekujem da ćemo mi biti na puno višem nivou nego u prvoj utakmici. Tu smo zatvoreni u hotelu, teško je, jer ne možemo na zrak, ali se družimo i lijepo nam. Tu nismo zbog turizma, nego zbog rezultata - rekao je Čampara
hr Wed Sep 15 2021 08:35:20 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Sport:Split

Sportski savez gluhih razočaran: 'Gluhe olimpijce se nigdje ne spominje'!

Zakonima o sportu javna ovlast kategoriziranja sportaša te izdavanja kategorizacija dodijeljena je Hrvatskom olimpijskom odboru, Hrvatskom paraolimpijskom odboru te Hrvatskom sportskom savezu gluhih.
Već danima čita se s oduševljenjem o inicijativi koja je pokrenuta u medijima da se ispravi dugogodišnja nepravda koju podnose paraolimpijci. Stavljanjem počasnih ploča s imenima samo zdravih olimpijaca na Zapadnoj obali u Splitu njihove medalje su omalovažene kao drugorazredne i njihov trud obezvrijeđen. Zar ne bi trebao taj trud biti čak više inspiracija svima.

Iako se Splitski sportski savez gluhih raduje pozitivnom smjeru u kojem se odvija ova priča o našim paraolimpijcima jako smo razočarani i povrijeđeni jer se gluhe olimpijce nigdje ne spominje kao da ne postoje.

"Iskreno vjerujemo da se nenamjerno izostavljaju gluhi jer nažalost možda javnost ne zna da su paraolimpijci i gluhi odvojeni i da postoje tri vrste olimpijskih igara"

Simbol Olimpijade u kojoj sudjeluju zdravi sportaši je 5 krugova. Simbol Paraolimpijskih igara je 3 kruga, a simbol Olimpijade gluhih su 4 kruga.  S obzirom na ova tri odvojena natjecanja, postoje i tri odvojena odbora i to Hrvatski Olimpijski odbor, Paraolimpijski odbor i Hrvatski Sportski Savez Gluhih koji prema zakonu o sportu kategoriziraju svaki svoju skupinu sportaša.

Uvedena je trajna novčana mjesečna naknada, kolokvijalno zvana sportska mirovina, na koju imaju sportaši osvajači medalja na olimpijskim, paraolimpijskim i olimpijskim igrama gluhih. Neovisno na kojim olimpijskim igrama je sportaš osvojio medalju ima pravo na trajnu novčanu naknadu u istom iznosu i pod istim uvjetima. Na taj način na jednako se vrednuje uspjeh sportaša bez obzira natječu li se na Olimpijskim igrama, Paraolimpijskim igrama ili Olimpijskim igrama gluhih.

Uspjeh sportaša je na jednak način vrednovan prilikom dodjele državne nagrade za vrhunska sportska dostignuća za osvajanje medalje na europskim, svjetskim prvenstvima te olimpijskim igrama. U potpunosti su izjednačena natjecanja zdravih sportaša-HOO, paraolimpijacate gluhih sportaša. Ako su sportaši prema zakonu Republike Hrvatske u svakom pogledu ravnopravni koji je razlog da se s omalovažavanjem gleda na medalje gluhih Olimpijaca koji su ih osvojili svojim talentom, naporima i velikim odricanjima. Zašto se medalje ne spominju kao da ne postoje?

U nastavku ovog dopisa možete pronaći link na imena svih gluhih osvajača olimpijskih medalja: Medalje gluhih Olimpijaca se nalaze od stranice 104.

"Radujemo se pripremama i uspjehu na sljedećim Olimpijskim igrama gluhih koje će se održati sljedeće godine 2022 u Brazilu, Rio de Janeiru. Iskreno se nadamo da će ovaj teški oblik diskriminacije uskoro biti prošlost i da će javnost biti upoznata i s imenima i medaljama gluhih Olimpijaca," naglašava Miro Opačak, predsjednik SSSG-a

hr Tue Sep 14 2021 08:54:19 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Sport:Split

TREĆA LIGA Split i Zadar remizirali, GOŠK odnio sve s Borovišta

Odigrano je šest utakmica 4. kola 3. HNL jug
Neretva je do pobjede došla u 96. minuti, GOŠK je iznenađujuće slavio na Borovištu, dok je Hrvatski vitez u derbiju bio bolji od UskokaOdličan ulaz u utakmicu imao je Primorac u Hrvacama, ali u Biograd idu tek s bodom.

OSK je Vodicama imao pobjedu do 89. minute, ali Prpić je pogodio za 1:1. Gosti su u nekoliko navrata propustili ranije riješiti utakmicu pa je kazna stigla pred kraj.

Nogometaši Splita upisali su bod u derbiju sa Zadrom, još jednom su stvorili više prilika od protivnika, ali ni u četvrtom kolu nisu uspjeli doći do prve ovosezonske pobjede. Počelo je vodstvom gostiju nakon kornera već u osmoj minuti kada je Iveljić bio najprisebniji pred domaćim vratima nakon što je lopta prešla prvu crtu obrane i pogodio za 0:1. Prije toga je prigodu za domaće imao Bruno Kukoč koji je na lijevom krilu zamijenio Antu Žužula koji zbog ozljede nije participirao danas. Prije gola su gosti imali još dva pokušaja, Vukadinovića i Banovića, ali odlično je reagirao mladi Roko Mikačić na vratima. Nakon toga su domaći tražili igranje rukom u kaznenom prostoru, no sudac se nije oglašavao. Malo iza toga prvo je zaprijetio Vicko Ožegović, pa potom i Krešimir Luetić koji je pucao preko vrata.

Mikačić se ponovno istaknuo nakon novoga pokušaja Banovića, a na drugoj strani Luetiću je obranio Pinčić. Do zasluženoga izjednačenja Crveni su stigli u 29. minuti preko raspoloženoga mladoga Ožegovića koji je pucao iskosa, a vrataru Pinčiću lopta je izmigoljila iza crte, pa je pomoćni sudac to vidio, a glavni pokazao na centar za 1:1. Veliku prigodu za vodstvo propustio je u 37. minuti kapetan Splita Ivan Tomičić koji je bio sam na 12 metara, ali je Pinčić odlično reagirao. Do kraja prvoga dijela imao je Split još dva pokušaja, ali udarci Ante Melvana i Frane Baraća nisu pronašli cilj.

U nastavku je u 52. minuti mladi Mikačić obranio udarac Blaževića, bila je to velika prigoda. Nakon toga su se razigrali domaći, dosta dobru šansu nakon ubačaja Domagoja Jelavića imao je Josip Mamić, ali nije pogodio. Nakon toga je Korejac Gyeongwon Yun prošao po lijevoj strani, no otišao je previše blizu korner crti da bi odatle ugrozio Pinčića. Gotovo identičnu situaciju za gol imali su Splitovci u 65. minuti, opet je Mamić pucao s dobre pozicije, ali nedovoljno dobro. Do kraja su još jednom probali Yun i Luetić koji je isto bio u vrlo dobroj poziciji, no ostalo je 1:1.

SPLIT – ZADAR 1:1

SPLIT – Stadion Park mladeži. Gledatelja 70. Sudac: Jurica Matoš (Solin). Pomoćnici: Kuduz i Proso. Delegat: Storić.

STRIJELCI: 0:1 Iveljić (8), 1:1 Ožegović (29).

SPLIT: Mikačić, Jelavić, Barać (od 46. Čović), Granić, Melvan, Gale, Mamić, Ožegović (od 77. Prančević), Luetić (od 77. Buble), Kukoč (od 59. Yun), Tomičić (od 69. Babić). TRENER: Ivan Radeljić.

ZADAR: Pinčić, Kulaš (od 68. Iličić), Iveljić, Rokov, Pranić, Banović, Jerbić, Majić, Zdrilić (od 79. Begonja), Blažević, Vukadinović (od 46. Bačkov). TRENER: Želimir Terkeš