Bilić: “Govorili su da participativno budžetiranje nije za Dalmaciju i Trogir, a nama građani od 2018. kreiraju proračun”

Priopćenje za medije predsjednika SDP-a Split Damira Barbira i gradonačelnika Trogira Ante Bilića o participativnom budžetiranju

Radi se o aktivnom uključivanju građana u kreiranje proračuna gdje se omogućuje sugrađankama i sugrađanima da sami predlože komunalne zahvate koje smatraju prioritetnima. Riječ je o manjim komunalnim zahvatima i projektima koji se financijski planiraju te prezentiraju građanima na javnim tribinama, putem medija ili društvenih mreža te se o njima u konačnici glasa. Izglasani projekti se uvrštavaju u proračun i samim time realiziraju – rekao je Barbir.

Smatram da je ključno u narednom periodu implementirati kroz rad gradske uprave participativno budžetiranje po uzoru na mnoge europske gradove, ali i gradove iz naše okoline poput Trogira ili pak Rijeke. Jedan Pariz ostavlja čak 5% svog proračuna za ovu namjenu dok Trogir ostavlja 2% svog proračuna i već godinama bilježe odlične rezultate.

Ideja je da motiviramo naše sugrađanke i sugrađane da sukreiraju razvoj našeg grada kontinuirano, a ne samo glasanjem na izborima te budu aktivni članovi zajednice. Stoga, za ovu namjenu ćemo razgovarati sa Gradonačelnikom o mogućnostima da se rezerviraju sredstva u iznosu od 1% gradskog proračuna što bi značilo oko 17 milijuna kuna za 2023. godinu.

Participativno buđetiranje je odličan primjer uključivanja građana u gradske komunalne procese sa ciljem veće zainteresiranosti o problemima grada što za posljedicu može imati i veću izlaznost na izborima kao jedan od načina razvoja demokracije. Primjer dobre prakse nalazimo u Gradu Trogiru.

Evo što o tome misli Bilić:

Radi se o aktivnom uključivanju građana u kreiranje proračuna, projektu koji je Trogir 2018. godine započeo kao prvi grad u Dalmaciji i kao jedan od samo nekoliko gradova u Hrvatskoj koji su do sada primijenili ovu dobru praksu. U Trogiru građani predlažu i sami izglasavaju male komunalne projekte i Grad Trogir za to odvaja 1.35 mil kuna proračuna.

Ovo je 5. godina projekta kroz koju su građani predložili preko 1500 projekata od kojih su izglasali 150 koji su i realizirani. Svake godine su prijedlozi sve kvalitetniji pa tako 2022. ima vrlo malo prijedloga koji nisu u skladu s postavljenim kriterijima.

Godinama dolazi do pada interesa građana za politiku i do pada povjerenja u politiku na svim razinama. Projekt participativnog budžetiranja je jedan od najboljih načina kako smo Trogirane aktivirali,
zainteresirali za teme koje su u domeni grada, educirali oko tema proračuna i financiranja projekata te postigli da svake godine stiže stotine prijedloga, a da se na tribinama okuplja velik broj građana koji onda biraju projekte koji su po njima najvažniji za dio grada u kojem žive. Ove godine je to 5. put i da predstavnici gradske uprave dolaze u svaki mjesni odbor, sudjeluju na tribinama s građanima koji nas onda pitaju i stvari koje nemaju veze s participativnim odlučivanjem, ali i nama je prilika da ih čujemo, da čujemo što ih brine ili da im objasnimo stvari koje im možda nisu bile najjasnije.

Govorili su da to nije za Dalmaciju, ali Trogir ima sva obilježja Dalmacije i mentalitetom i geografijom od stare gradske jezgre, rubnih djelova, pa čak i otoka i interes je jednako prisutan. Raste povjerenje građana i njihovo zadovoljstvo jer osjećaju da ih se čuje i sluša češće od jednom u četiri godine kad ih se traži glas.

To traži dodatni rad, transparentnost i poštivanje rokova jer su građanima projekti koje su direktno izabrali i koji se nalaze u njihovom “kvartu” posebno važni i tu nema blefa i prevare. Očekuju da se od iduće godine projekti realiziraju neovisno radi li se o dječjem igralištu, klupama, zelenoj površini, potpornom zidu, rasvjetnom stupi ili kojem god projektu.

Interes nije padao ni u vrijeme Covid mjera, a bilo je omogućeno i online glasanje. Plus je svakako i izrada gradske aplikacije koja bi omogućila sudjelovanje još većeg broja građana, interaktivna karta kroz koju će se evidentirati svi dosadašnji projekti , ali i status aktualnih projekata. 

Prilika je ovo za snažnije uključivanje mladih, ne samo u izboru malih komunalnih projekata, nego i puno drugih odluka, pravac u kojem ćemo ići i dalje s nadom da će ga i drugi slijediti po uzoru na nas.

POSLJEDNJE DODANO: