16:35 – Idućih nekoliko točaka prošlo je bez rasprave, sve su usvojene većinom glasova. Bila je riječ o točkama prava prvokupa zemljišta.
Sjednica je prekinuta u 16.30 sati, nastavlja se sutra u 9 sati. Ostalo je još 19 točaka dnevnoga reda.
16:21 – Prijedlog zaključka o prodaji nekretnina u vlasništvu Grada Splita iduća je točka dnevnoga reda, 22 po redu. Izazvala je zanimanje vijećnika.
– Za mene je normalno da grad prodaje svoje nekretnine da bi mogli reinvestirati u nešto drugo. Pitaju ljudi zašto grad prodaje svoje blago, a da bi kupio nešto drugo. Lakše je prodati nešto što je u centru grada, a zatim ulagati u periferiju jer tamo ima dosta mladih, potrebne su škole i vrtići. U centru grada više nema potrebe za školama i vrtićima. Evo i Sveučilište prodaje nekretnine u centru grada, recimo prodaju prostor u Livanjskoj. Ono o čemu vi ne želite raspravljati nalazi se u centru, sto metara dalje od Livanjske gdje Sveučilište prodaje svoj prostor, a ovaj naš prostor u centru ćemo za šest mjeseci morat ispraznit, ali ja to vama nikako ne mogu objasnit – kazao je gradonačelnik Baldasar.
– Moj prijedlog je da se ove nekretnine odvoje u zasebne točke dnevnoga reda pa da se o njima onda raspravlja – kazao je vijećnik Prkić. S njim se složio i vijećnik Gojo.
Srđan Gjurković predlaže da se prošeta do ovih lokaciji i da se vidi u kakvom su stanju.
– Predlažem da ovo bude prvo čitanje, a da se na idućoj sjednici raspravlja o svakoj nekretnini posebno – predložio je Blaževski.
– Zajednička priča ovih prostora je da su u jako lošem stanju, grad nema novaca za uređenje, opasni su za okolinu. Jako je važno gdje će se sredstva uložit, u školu na Pazdigradu, Pujankama… trajat će dok se ovo proda, ja bih bila sretna da se s ovim krene. Ovo nije ni zlato, ni srebrno, ni bronca nego nešto puno gore – kazala je Vrdoljak.
– Hvala Ljubici na ovome. Dugo je tu pa zna o čemu ja govorim. Ne treba biti inženjer da se vidi u kakvom je ovo stanju, a točno je navedeno u što će se ulagati – kazao je Baldasar te se složio i s tim da se o svakoj točki raspravlja posebno.
– Mislim da bi se za svaku od nekretnina trebalo naglasiti koja ima status kulturnog dobra – kazala je Matošić Matičević.
Izvjestiteljica je pojasnila da će se sredstva trošiti samo namjenski, a objasnila je i kako će ići prodaja. Sve će doći na dnevni red Gradskom vijeću i ono će donijeti odluku o prodaji.
– Mi trebamo prodati ruševne prostore da bi izgradili škole, ali nećemo zato što je ovaj zavađen s ovim i s onim… sve je to čisto politikanstvo – kaže Podrug.
– Ajmo pojednično, ajmo odgodit, ajmo ovako.. mi danas donosimo odluku, pa ide natječaj, mi u svakom trenutku možemo odustat. Ako ćemo razmišljat tko od ovoga ima koristi, nema je nitko, ovo je sve čisto politikanstvo – nastavio je dalje Podrug.
– Točka se treba ozbiljno pripremit. Ne smatram da bi GV trebalo biti za 2-3 mjeseca pa da imamo 40 i nešto točaka, mogli bi imati sjednicu za mjesec dana, mislim da zaposlenicima kojih tu ima 500 ne bi pala kruna s glave ako to učine – kaže Maja Dvornik.
Prkića zanima zašto se ne bi moglo o ovome raspravljati pojedinačno, ali drugi put. Podrug kaže da se može o tome i danas, no nekolicina vijećnika zalaže se za to da se o ovome ipak raspravlja na idućoj sjednici.
– Ne mislimo svi jednako, ne mislimo da moramo sve prodat, ne mislimo da treba život izbacit iz centra grada. Ok, ako neke prostore moramo prodat, u redu. Mislim da nije u redu da u centru budu samo restorani i kafići. Trebamo doći ovamo s idejama – kaže vijećnik Restović. S njim se složio i Čepo koji kaže da Split ne bi smio postati grad duhova kao što je Dubrovnik.
Završila je rasprava. Prijedlog Jakova Prkića je da se o svakoj nekretnini raspravlja na idućoj sjednici. Izvjestitelj pojašnjava da se to ne može. Luka Podrug digao se i otišao iz vijećnice.
– Protiv toga sam da se ove lokacije prodaju, a da se ne zna šta će tamo bit. Imat ćemo jedan veliki hotel ograđen bedemima Dioklecijanove palače, grad će biti mrtav zimi… Ova točka nije dobro pripremljena – kazao je vijećnik Ivanišević, a s njim se složio i Čepo.
Rasprava je završena, glasuje se o prijedlogu Jakova Prkića. Prijedlog nije prošao. Uslijedilo je glasovanje o samoj točki dnevnog reda. Točka nije prošla, nema prodaje gradske imovine.
15:22 – Točka 16 dnevnoga reda (Prijedlog zaključka o davanju suglasnosti za sklapanje i prihvaćanju teksta Ugovora o uređenju međusobnih prava i obveza u vezi izgradnje armiranobetonskog stepeništa na kat.čest.zem.1924/20 K.O. Stobreč) prošla je većinom glasova za, a zatim se prešlo na Prijedlog zaključka o davanju suglasnosti za sklapanje i prihvaćanje teksta Ugovora o međusobnim pravima i obvezama u pogledu izgradnje dijela Ulice Put Tršćenice. U raspravu se uključilo troje vijećnika- Čepo, Vrdoljak i Prkić. Nakon kraće rasprave, točka je usvojena sa 16 glasova za, šest protiv i pet suzdržanih.
O idućoj točki dnevnog reda izvjestio je pročelnik Anto Krželj. Radi se o ukidanju statusa javnog dobra na čestici zemlje na Sućidru. Izostala je rasprava, a točka je usvojena jednoglasno.
Krželj je ostao i dalje na mjestu izvjestitelja. Nakon što je dao uvodno izlaganje o izgradnji dijela prometnice na predjelu Visoka, za raspravu se javio vijećnik Banović, a uskoro se uključio i Čepo. Nije potrajala rasprava, a od 24 vijećnika koji su prisutni, svi su bili za.
Izvijestio je Krželj i o idućoj točki dnevnog reda- kupnja nekretnina položenih na trasi kolno pješačke prometnice Put smokovika. Točka je prošla bez rasprave, jednoglasno. Isto tako je prošla i iduća točka.
14:19 – Vijećnici su prihvatili i to da se stavi izvan snage provedbeni urbanistički plan povijesne jezgre grada Splita te prijedlog izmjena i dopuna DPU-a priobalnog područja Trstenik – Radoševac. Prihvaćeno je i da se tvrtki „Quatro company“ za 14,2 milijuna kuna proda građevinsko zemljište na Duilovu. Na red je došla i točka o prenamjeni objekta u Šimićevoj ulici na Blatinama, poznatijeg kao bivša gostionica „4 palme“ gdje bi se uredili stanovi za bivše štićenike Doma za nezbrinutu djecu Maestral i osiguralo mjesto za roditelje bolesne djece koja se liječe u splitskoj bolnici.
– Želim da se točno odredi da se sa 150 kvadrata slobodnog prostora ne može dati bilo kojoj udruzi, nego da točno bude navedeno kakva mora biti djelatnost eventualnog korisnika te udruge – kazala je Ljubica Vrdoljak.
Ante Zoričić se zahvalio svima koji su podržali ovaj projekt.
– Vjerujem da ćemo za dvije godine svi biti ponosni kada prođemo kraj novog objekta na Blatinama – istaknuo je Zoričić.Miljenko Grabar, ravnatelj Doma Maestral, zahvalio se svima i pojasnio koliko bi stanovi za bivše štićenike bili značajni za njih.
– Projekt je sjajno zamišljen, u potrebi smo za desetak kreveta. Pretpostavljam da će za godinu dana biti isti broj, ali smo i u kontaktu s nekoliko desetaka bivših korisnika i oni također nemaju riješeno stambeno pitanje – rekao je Grabar i zahvalio se na dosadašnjoj podršci Grada.
– Proživio sam tu gogotu, podržat ću ovu akciju i donirati za nju koliko mogu od svoje mirovine – kazao je Stanislav Čudina prije nego je inicijativa prihvaćena.
13:55 – Sjednica je nastavljena u 13,45 sati točkom o izmjenama i dopunama DPU-a područja oko crkvice Gospe od Žnjana. Prije toga se Luka Podrug ispričao Marijani Puljak jer je u medije iznio netočnu informaciju oko uplate novca za obnovu vodotornja u Vukovaru.
– Kasnije sam saznao da ste i vi uplatili donaciju, nisam namjerno iznio netočne podatke – rekao je Podrug.
Marijana Puljak je prihvatila ispriku, a točka je nakon kraće rasprave između nje i Hrvoja Marušića prihvaćena.
Baković burno reagirao na pitanje Marijane Puljak o kulturnoj strategiji
13:06 – Prije pauze vijećnici su prihvatili i prijedlog izmjena i dopuna DPU-a poteza sjeveroistočno od raskrižja Brune Bušića i Poljičke ceste. Tamo se sada nalaze parkiralište i tržnica, Tržnica bi ostala, a omogućila bi se gradnja još jedne crkve.Prije su crkva i tržnica bile na jednoj građevinskoj parceli i to je garantiralo da će se izgradnjom crkve urediti i tržnica, a sada me zanima kada će se urediti tržnica – pitala je Danira Matošić Matičević.
– Ovo je proces koji se nastavlja još iz prošlog mandata, mislim da bi crkva trebala platiti desetak milijuna kuna komunalnog doprinosa, a na gradskoj vlasti je hoće li taj novac potrošiti na uređenje cijelog tog prostora. Stanovnik sam Blatina i navijam da se ovo donese, da imamo crkvu, ali i da imamo tržnicu. Ako se novac od komunalnog doprinosa tu utroši možemo sve riješiti – rekao je Jure Šundov. Sjednica se nastavlja za pola sata.
12:57 – Točka oko koeficijenta koja se odnosi na plaću namještenika je prošla glatko, radi se o popunjavanju jednog mjesta, ali neće biti novog zapošljavanja nego će se preraspodijeliti unutar Banovine.
Potom je uslijedila rasprava o izmjenama i dopunama UPU zone poslovnih sadržaja južno od Solinske ceste na području Brda koja je prihvaćena bez neke veće rasprave, a prihvaćena je i točka o promjeni DPU-a oko Zdravstvene škole kojim bi se omogućila gradnja dodatnih učionica.
12:36 – Duje Sučić pitao je zašto u zadnje četiri godine ni jedan kvalitetni prijedlog za nabavu autobusa za Promet nije došao pred vijećnike.
– Postotak izvršenja komunalnog doprinosa je niži nego smo očekivali, ali on je rezultat određenih promjena. Prije je uvjet za dobivanje građevinske dozvole bila plaćena komunalna naknada, sada to nije slučaj i uglavnom ide plaćanje na rate. To ćemo naplatiti, ali ne istom dinamikom. Investicije jesu planirane za 217 milijuna kuna, ali je važna struktura tih investicija. Imao 40 milijuna za Karepovac, 40 za školu Pazdigrad, 20 milijuna za garaže i 7 milijuna za školu Pujanki. Neka potraživanja se vuku još iz 90.-ih godina, Grad je poduzeo sve mjere da se naplati, ali je dosta subjekata otišlo u stečaj. Dobili smo jedan slučaj u kojem smo dobili oko 800 tisuća kuna, ali subjekt nema na računu ni kunu i ne možemo se naplatiti. Povrat poreza je veći za 11 milijuna kuna od onoga što smo očekivali jer je ove godine Porezna uprava za sve građane napravila prijavu, pa i one koji to ranije nisu radili jer im je trebalo biti vraćeno 20 ili 50 kuna. To je izgleda malo, ali je na hrpi puno – odgovorila je vijećnicima Ljiljana Vučetić. Prijedlog o izvršenju proračuna za prvih šest mjeseci nije prihvaćen.
11:54 – Pročelnica za financije Ljiljana Vučetić izvijestila je da je u prvih šest mjeseci ove godine uprihođeno 393 milijuna kuna, te da je ostvaren višak poslovanja od 28 milijuna kuna. – Do kraja godine očekujemo uravnoteženo poslovanje. Svi planirani prihodi se ostvaruju u idealnom dijelu, osim prodaje imovine i prihoda od primitaka. Uspjeli smo podmiriti sve obveze, prema dobavljačima tako da je do kraja lipnja ostalo samo dva milijuna kuna.Što se tiče rashoda, oni su izvršeni s 49 posto, no nisu se realizirali rashodi za investicije. U usporedbi s prethodnom godinom, dinamika investicija je slična i one se uglavnom ostvaruju u drugom dijelu godine. Rashodi za zaposlene su manji nego u istom razdoblju prošle godine, a odnose se na povećanje zbog asistenata u nastavi. Ovrha je bilo manje nego ranijih godina, gdje smo imali 20 milijuna neplaniranih troškova – kazala je Vučetić.
Milan Blaževski u raspravi je u ime kluba vijećnika SDP-a istaknuo kako je pohvalan višak od 28 milijuna kuna.- Kad sve analiziramo, vidi se par detalja s kojima ne možemo biti zadovoljni, a tiču se dvije stavke – komunalni doprinos, koji je realiziran samo 16,6 posto te legalizaciju 2,1 posto u strukturi primitaka grada. Grad ima probleme u prisilnoj naplati. Imamo li instrumente za to? – pitao je Blaževski.
– Drago mi je priznanje nerada i drago mi je da kritike dolaze od onih koji su izrađivali proračun. Ne pamtim da se do sada tako nešto dogodilo – istaknuo je Podrug.
– Meni je drago što je vama drago. O nesposobnosti nisam govorio, već o stavkama proračuna koje nemaju veze s izglasanim. Ne radi se o promjeni stava – odgovorio je Blaževski.
– Mi smo oporbeni vijećnici i tako ćemo se ponašati. Osvrnut ću se na stavke koje odudaraju od planiranog. Prihod od prodaje imovine je na jako niskoj razini, na dvadesetak posto je realizacije, ali očito je da postoji volja da se proda imovina u centru grada. Zabrinjavaju me rashodi za nabavu nefinancijske imovine, posebno me zabrinjava što nisu realizirane stvari koje su pitanje sigurnosti – rekao je, između ostalog, Gojko Čepo.
– Ako ste u oporbi zašto ne date ostavke – pitao je Duje Sučić.
– Što se tiče zamjenika gradonačelnika oni su neposredno izabrani, bez obzira što su se politički razišli smatramo da trebaju svoj posao operativno odraditi do kraja. Što se tiče upravnih vijeća i nadzornih odbora, njih je imenovalo Gradsko vijeće i raspravljat ćemo o tome koga ćemo razriješiti, a koga imenovati – odgovorio je Čepo.
– Riskiram da se na mene primjeni Čepin bijes. On kada govori o izvršenju proračuna, on mene proziva, a on je donio taj proračun. Nama je svejedno što se događa s SDP-om, a ovo je jedini grad gdje smo mi kao na vlasti, a nema nas ni u jednom nadzornom odboru i upravnom vijeću, a vi koji ste u oporbi ste u svakom vijeću i odboru – rekao je Podrug.
– Jedan dio SDP-ovaca je odlukom gradonačelnika razriješen dužnosti u odborima i upravnim vijećima – rekao je Čepo.
– Proračun je vaša ideja, vi ste ga predložili. Predsjedniče volio bi da ste skrenuli pažnju Čepi i prekinuli ga kada je govorio o stanju oporbe i vlasti. Sada nas sprječavate da odgovorimo na ono što je on u svojoj priči ispričao. SDP kao takav ne znamo je li postoji, vaš veliki vođa vas je raspustio, između sebe ste se posvađali, ali sebe proglašavati oporbom je politička nekorektnost – dodao je Marušić.
– Mislim da je netko iz vaših redova počeo s tim pitanjem – ubacio se Ćurković.
– Marušić bi se trebao zapitati je li zastupa sebe kao poduzetnika ili gradskog vijećnika – dodao je Čepo.
11:27 – Vijećnička pitanja su završena nakon dva sata, a sjednica je nastavljena raspravom o polugodišnjem izvršenju proračuna.
11:00 – Marijana Puljak pitala je tko je donio odluku da se ne poštuje Zaključak gradskog vijeća, da se odgodi rok donošenja dorađene Strategije i izrađuje samo operativni plan umjesto da se kompletna Strategija kulture grada Splita doradi, što je izazvalo bijes gradonačelnikovog savjetnika za kulturu Igora Bakovića.
– Ja ne znam je li mi živimo na istoj planeti? Imate taj dokument na stranicama Grada. Problem je u vašem nerazumijevanju temeljnih pojmova. Sve je odrađeno u roku, ali nije operativno napravljeno jer smo vezani uz projekt Urbane aglomeracije Split. Vi uporno ne želite razumjeti – odriješti je bio Baković.Na ovakav način odgovaranja reagirali su ostali vijećnici, a javio se i predsjednik Gradskog vijeća.
– Gospodin Baković nije u pravu i gradonačelniče upozorite ga jer više neće ući u ovu vijećnicu. Ne možete nikome reći da laže jer onda imate posla s lažovom, kažite da ne govori istinu – pojasnio je Ćurković.
– Onda i ja tražim da se o strategiji raspravlja na idućoj sjednici – kazala je Puljak. I taj je prijedlog prihvaćen.
Maja Dvornik požalila se kako od Roberta Koharevića, ravnatelja Javne ustanove za upravljanje Park šumom Marjan, tražila je preslike dokumentacije vezane uz poslovanje javne ustanove, ali ih nikada nije dobila.
– Nikad mi ništa nije dostavio, pa sam tada od Grada sam zatražila dokumentaciju. Radi se o presliku tridesetak stranica. Imam pravo da mi se ta dokumentacija dostavi, ako ja kao gradska vijećnica ne mogu dobiti tu dokumentaciju, pitam se što mogu dobiti građani. Na svakoj sjednici sam postavljala pitanja i tražila pismeni odgovor i niti jedan nisam dobila. Tražit ću smjenu Koharevića i disciplinsku odgovornost za sve one koji nam ne dostavljaju dokumentaciju koju su nam dužni dostaviti. To je sramotno i to je pokazatelj da ovaj Grad uopće ne funkcionira – kazala je ona.
10:40 – Luka Podrug tražio je da se na idućoj sjednici stavi točka o sigurnosti u Splitu i da izvjestitelj bude MUP.
– Razlog je ovaj zadnji luđački napad na nogometnog suca u Stobreču – pojasnio je Podrug.
Nakon što je to prihvaćeno, Podrug je pitao zašto se ne podijele dozvole za taksiste iako je natječaj završen.
– Natječaj je u postupku okončanja i bit će poništen. Temeljem naše odluke o autotaksi prijevozu, analizirala se i dobila dokumentacija za natječaj. Zbog pravnih problema u tumačenju svega onoga što smo dobili, imali smo razgovore s Državnom upravom o licenci, tražili smo mišljenje Ministarstva prometa o tome i odlučili smo poništiti natječaj, riješiti nedoumice i predložiti na idućoj sjednici izmjenu odluke i ići ponovno u natječaj – odgovorio mu je Špiro Cokarić.
– Što je dvojbeno? Tko je ili što je dvojbeno? Mi imamo pravo znati. Oni koji su ispravni neka dobiju dozvole, a o dvojbenima neka se raspravlja. Ovako ispada da se pogoduje jednoj grupi koja uporno želi spriječiti izdavanje novih dozvola – dodao je Podrug.
– U dokumentaciji koju su ponuditelji predavali trebali su predati licence i ugovore kojima dokazuju osnovu za upotrebu vozila, u našoj odluci piše da je to zakup ili leasing za vozilo kojim bi se obavljao prijevoz. Puno ih je priložilo važeće licence i ugovore koji nisu u skladu s tom odlukom. Donesen je stav da se prihvate licence bez obzira na ugovore, a to nije uredu. Odlučili smo da je najbolje poništiti natječaj i raspisati novi sa striktnijim uvjetima – pojasnio je Cokarić, a Baldasar je dodao kako je problem nastao jer je Županija izdala nevažeće licence.
10:20 – Tomislava Prljevića zanimalo je kakva je situacija s Lećevicom te što s lokacijom kompostane i pretovarne stanice na Karepovcu. – Početkom studenog raspisat ćemo natječaj za izvođače za sanaciju Karepovca, a najviše po studiji i troškovniku IGH, ali mi ne znamo što će biti s Lećevicom bez obzira na dozvolu – odgovorio je Baldasar.
– Uporno pokušavam dobiti odgovor kada će se donijeti zakonik koji regulira ispijanje alkohola na javnim površinama. Iskoristio bi pravo koje ima i Gojko Čepo, pa neka se o tome raspravlja na idućoj sjednici. Drugo pitanje je vezano uz PIS-ove barake, postoje rješenja po kojima bi se te barake trebale ukloniti, ali one se ne uklanjaju, gdje je zapelo – pitao je Hrvoje Marušić.
– Slažem se da o ispijanju alkohola raspravljamo, nismo uspjeli donijeti odluku jer imamo različita mišljenja, trebamo to raspraviti i donijeti odluku. Što se tiče baraka, ništa nije zapelo i nismo odustali, ali je pitanje financijskih sredstava. Drugi dio rušenja smo predvidjeli za idući proračun, iznenađeni smo koliko je sredstava potrebno za to srušiti i očistiti – odgovorio je Baldasar.
Jakova Prkića zanimalo je kasni li se s radovima na Turističkoj palači.- Radovi su trebali biti gotovi do kraja rujna, zašto Grad nije aktivirao bankarsko jamstvo, može li ga aktivirati jer je banka u međuvremenu otišla u stečaj i je li plodouživatelj donio novo bankarsko jamstvo – pitao je Prkić.
– Morali smo pristupiti izmjeni projekta, rok za dovršetak je bio 20. rujna, ali se pojavio problem neusklađenosti projekata, a izvođač je već naručio elemente koje je trebalo vratiti na doradu, pa smo produžili rok za 10 dana. Do 5. listopada trebao je podnijeti zahtjev za tehnički pregled što je on i učinio. Dodatne produžetke izazvalo je uređenje okoliša. Grad može početi naplaćivati puni iznos plodouživanja je početak prosinca. Zatražili smo od plodouživatelja da dostavi novu, važeću, garanciju banke i dobili smo izjavu Imex banke da mu je garancija odobrena i da će se dostaviti do 15. listopada – odgovorio je pročelnik Krželj.
09:50 – – Ovo nije nova stvar, materijal postoji i mogu nam ga pripremiti za iduću sjednicu – rekao je Čepo.
Iako je dio vijećnika smatrao da se o tome ne može glasati za vrijeme njihovih pitanja, Ćurković je to dopustio i prijedlog je prihvaćen. Službe će pripremiti materijale i raspravljat će se o utvrđivanju administrativnih granica Splita i Solina.
Slavica Bartulović Barač pitala je je li istina da postoji više od tisuću rješenja za kazne za legalizaciju i da iznos tih kazni iznosi oko 20 milijuna kuna, a zanimalo je i zašto službe ništa ne poduzimaju da bi se naplatili.
– Nema toliko predmeta, kasnimo po pitanju komunalnog doprinosa objekata u legalizaciji. Uključio sam u rad maksimalan broj ljudi i radimo tempom koji je moguć u ovom trenutku. Taj dio rade ljudi iz naše službe, a uključio sam i dvoje, troje ljudi iz drugih službi – odgovorio joj je Špiro Cokarić.
Tomislav Gojo zatražio je da mu gradonačelnik napismeno da podatke o zapošljavanju u Banovini.
– Jedanaest je pozicija, a 19 ljudi se zapošljava. Na kraju mandata iduće godine broj novo primljenih i onih koji su otišli, ako izuzmemo prometno redarstvo gdje je 15 ljudi, bit će nula. Imao sam sreću ili nesreću da je jedna generacija u mom mandatu otišla u mirovinu – odgovorio mu je Baldasar.
09:35 – Vijećnička pitanja počela su u 9,25 sati, a Milan Blaževski pitao je pristaje li Grad na još jedan ustupak centru Mall of Split oko izgradnje prometnica.
– Grad je kontaktirao Hrvatske ceste koje su dale prijedlog da se potpiše ugovor u kojem se Grad obvezuje izgraditi priključak o svom trošku u njihovo ime. Nama je to prihvatljivo, ako će te iste obaveze preuzeti Mejaši I. Uvjet Grada prema Mejašima I je da se svi zaostaci riješe i sklapanje novog ugovora ne dolazi u obzir dok se ne riješe prethodna pitanja – odgovorio je pročelnik Ante Krželj.
Ivica Grubišić Gire pitao je zašto se nije GUP-om planiralo da javni objekti na Sirobuji budu na gradskom zemljištu.
– Planirani su na privatnom zemljištu koje nije komunalno opremljeno iako u blizini postoji gradski prostor – rekao je Gire.
Gojko Čepo pitao je zašto nije utvrđena administrativna granica Splita i Solina. Zaključio je da Split zbog toga gubi veliki novac, pa nije bio zadovoljan time da će dobiti pisani odgovor. Predložio je da se o tome glasa na idućoj sjednici.
09:15 – Sjednica je počela u 9,10 sati. Na početku je predsjednik Boris Ćurković izvijestio kako je ga je bivši vijećnik SDP-a Vojko Božulić u srpnju obavijestio da nije više član SDP-a i da prelazi u nezavisne vijećnike. Milan Blaževski je u ime kluba SDP-a tražio je da se dnevnog reda skinu dvije točke o prodaji gradskih nekretnina, a tom prijedlogu su se pridružili i vijećnici stranke Pametno.
– Razlog je što nam se uvijek guraju iste nekretnine. Tražili smo da se nađu druge nekretnine, a ovdje je riječ o istim nekretninama uz neke male promjene – rekao je Blaževski.
Daša Dragnić predložila je da se vijećnici na ovoj sjednici informiraju o projektu Urbane aglomeracije Split, a Luka Podrug želi da se o proračunu raspravlja odmah nakon vijećničkih pitanja, a ne kasnije kako je bilo planirano. Predložio je i da se na kraju sjednice raspravlja o hospiciju. S dnevnog reda je skinuta točka o prodaji nekretnine na Peristilu, dok će se o prodaji ostalih nekretnina odlučivati. Prihvaćeni su i prijedlozi Luke Podruga.
RANIJE OBJAVLJENO:
Sjednica splitskog Gradskog vijeća počinje u 9 sati. Na dnevnom redu je 48. točaka, pa je odlučeno da se sjednica nastavi i u petak. Vijećnici će raspravljati o promjenama urbanističkih planova, prodaji gradskih nekretnina, polugodišnjem izvršenju proračuna, imenovanju i razrješenju članova Komisije za imenovanje ulica i trgova te članova Kazališnog vijeća splitskog HNK, imenovanju ulica u prigradskim naseljima.
Pred njima će se naći i financijska izvješća KK Splita i Hajduka, Javna ustanova “Športski objekti” mogla bi dobiti suglasnost da se zaduži za sanaciju sanitarnih čvorova i svlačionica u sklopu objekta “Bazeni Poljud”, a ako vijećnici odluče privatiti Aneks ugovora s Hajdukom, klubu će se produžiti rok za vraćanje duga Gradu za godinu dana, odnosno do 21. listopada 2017.