Suradnja između znanstvenika koji rade na istraživanju genoma sa Sveučilišta Huddrsfield u Velikoj Britaniji i Sveučilišta Minho u Portugalu rezultirala je jednom od najvećih analiza takve vrste o tisućama virusnih genoma, čiji su uzorci prikupljani u zemljama diljem svijeta.
Znanstvenici sa Sveučilišta Huddersfield mapirali su disperziju virusa SARS-CoV-2, odgovornog za pandemiju COVID-19 bolesti te došli do zaključka da je za širenje pandemije zapravo glavni izvor bila Europa, a ne Kina iz koje se novi koronavirus izvorno proširio u ostale dijelove svijeta.
U istraživanju je potvrđeno da je novi koronavirus izvorno stigao iz Kine te da je na čovjeka prešao najvjerojatnije sa šišmiša. Istraživanje je objavljeno u specijalnom izdanju znanstvenog časopisa Microorganisms.
Studija je pokazala da su zabrane kretanja u Velikoj Britaniji i Europi bile preslabe i da su uvedene prekasno, pa se virus zapravo proširio na SAD i ostatak svijeta najviše preko Europe, a ne izravno iz Kine.
Istraživanje se usredotočilo na 27.000 genoma virusa čiji su uzorci prikupljeni diljem svijeta. Znanstvenici inače obično istražuju migracije u ljudskoj povijesti putem mitohondrijskog DNK-a, a sad su kapitalizirali na činjenici da je virusni genom sličan tome u ključnim stvarima.
S obzirom na ogromnu veličinu prikupljenih podataka, ova studija, koja je započela još u svibnju, smatra se najvećom dosad napravljenom analizom te vrste.
Istraživanje su proveli dr. Teresa Rito, klinička genetičarka, i dr. Pedro Soares, evolucijski genetičar, sa Sveučilišta Minho te profesor Martin Richards i dr. Maria Pala sa Sveučilišta Huddersfield. – prenosi zimo.hr.
Dr. Pala smatra kako će bolje razumijevanje brzog širenja virusa omogućiti i bolje razumijevanje samog virusa, kao i pomoći u donošenju boljih mjera za obuzdavanje širenja pandemije.
– S obzirom na tisuće života koje su još uvijek ugrožene, potreba za znanstvenim istraživanjima sad je važnije nego ikad prije. – kaže dr. Pala.