Article

//www.dalmacijanews.hr/files/5ac7584e2af47f94698b45d5/80

“Za žene u znanosti“: Odabrane četiri najuspješnije mlade znanstvenice

Sinoć je u Preporodnoj dvorani Narodnog doma Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti održana dvanaesta po redu dodjela stipendija L´Oreal-UNESCO Nacionalnog programa stipendiranja „Za žene u znanosti“
Četiri odabrane mlade i perspektivne stipendistice su Andrea Bistrović (Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu), Antonela Blažeković (Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), Maria Brbić (Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu) te Martina Požar (Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Splitu i Sveučilište Sorbonne, Faculté des Sciences u Parizu (bivše Sveučilište Pierre et Marie Curie)). 

Izborno povjerenstvo sastavljeno od vodećih hrvatskih znanstvenika odabralo je najuspješnije hrvatske znanstvenice te ih nagradilo za njihove svakodnevne doprinose u stvaranju društva znanja jednokratnom stipendijom u iznosu od čak 5.000 eura u kunskoj protuvrijednosti.

Nacionalni program stipendiranja „Za žene u znanosti“, u organizaciji L'Oreal-a Adria i Hrvatskog povjerenstva za UNESCO pri Ministarstvu kulture, u Hrvatskoj je prisutan dvanaest godina te je do sada nagradio čak 46 izvanredne hrvatske mlade znanstvenice u završnoj fazi izrade doktorskih disertacija iz prirodnih znanosti, uključujući i interdisciplinarna područja. Program stipendiranja „Za žene uznanosti“ uz financijsku potporu, predstavlja priznanje mladim nadama hrvatske znanosti za dosadašnji i budući znanstveni rad, ali i svojevrstan poticaj znanstvenicama da ustraju u svojem znanstvenom radu. Cilj dodjele stipendije je nagraditi dosadašnji trud, rad i uspjeh znanstvenica, ali i pružiti im dodatnu motivaciju u razvijanju svojeg znanstvenog poziva. O pobjednicama odlučuje Izborno povjerenstvo na čelu s predsjednikom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, akademikom Zvonkom Kusićem te renomiranim članovima hrvatske akademske zajednice, akademkinjom Sibilom Jelaskom, akademkinjom Vidom Demarin, prof. dr. sc. Helenom Jasnom Mencer, prof. dr. sc. Katicom Biljaković, akademikom Krešimirom Nemecom, akademikom Vladimirom Paarom te prof. dr. sc. Ivanom Vickovićem.

- Osim financijske potpore, za nas stipendija „Za žene u znanosti“ predstavlja pravi vjetar u leđa u motivacijskom smislu te vjerujem da će nam biti dodatan poticaj da budemo još ustrajnije te da se s još više energije i entuzijazma nastavimo baviti znanošću. Mladim je znanstvenicama svako priznanje vrijedno, no kad ono dolazi iz ruku vrhunskih stručnjaka poput onih koji su nas odabrali, to predstavlja zaista veliku čast, ali i potvrdu da se naš trud isplatio - izjavila je Antonela Blažeković s Medicinskog fakulteta u Zagrebu.

Predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te predsjednik Izbornog povjerenstva „Za žene uznanosti“, akademik Zvonko Kusić, izjavio je da ovogodišnje stipendistice priznanje zaslužuju izrazito vrijednim radovima te zanimljivim otkrićima u procesu izrade doktorskih disertacija.

- Četiri mlade znanstvenice koje smo odabrali i nagradili stipendijama istaknule su se svojim dosadašnjim radom na istraživanjima u različitim institucijama te izuzetnim potencijalom za uspješnu karijeru uznanosti. Iznimno sam ponosan što već dvanaestu godinu za redom imamo priliku nagraditi mlade nade hrvatske znanosti te se nadam da će stipendija koju dodjeljuju L'Oreal ADRIA i Hrvatsko povjerenstvo za UNESCO pri Ministarstvu kulture ostvariti zajednički cilj svih nas te biti poticaj mnogim mladim djevojkama da upišu fakultete prirodnih i biotehnoloških znanosti te da se i nakon završenog fakulteta nastave i dalje educirati na polju znanosti - rekao je akademik Zvonko Kusić, predsjednik Hrvatskeakademije znanosti i umjetnosti.

O nepovoljnom položaju žena u znanosti jasno govore podaci UNESCO-va izvještaja o Znanosti za 2030. godinu koji navode da je u protekla dva desetljeća broj žena koje se bave znanošću porastao za 12 posto. Usprkos tome, mnoge od njih se i dalje suočavaju s društvenim preprekama te ne mogu ostvariti svoje pune potencijale. Naime, samo 11 posto žena je na rukovodećim funkcijama u akademskim institucijama. Ovi podaci pokazuju kako znanstvenicama, ali i društvu općenito, treba više poticaja za programe poput „Za žene u znanosti“, čije internacionalno izdanje „For women in science“ ove godine slavi dva desetljeća svojega postojanja. U tome razdoblju program je pružio financijsku potporu više od 3000 znanstvenica u 117 zemalja, među kojima su 102 laureatkinje koje su primile L’ORÉAL-UNESCO nagradu, a tri od njih su dobitnice najprestižnije Nobelove nagrade.
hr Fri Apr 06 2018 13:22:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Znanost
//www.dalmacijanews.hr/files/6506efa95d7965d9118b459f/80
Foto: Press

Toni Milun oduševio Splićane i podijelio praktične savjete o ulaganjima i štednji

Tema upravljanja novcem, štednjom i ulaganjem privukla je više od 300 posjetitelja koji su iz prve ruke dobili praktične savjete o ulaganjima i štednji
Nakon prošlotjedne zagrebačke konferencije val financijske pismenosti stigao je i do Splita. Ovoga vikenda održana je konferencija financijske pismenosti Toni Milun 2.0 u Cinestaru Joker, pod svečanim pokroviteljstvom Ministarstva financija. Tema upravljanja novcem, štednjom i ulaganjem privukla je više od 300 posjetitelja koji su iz prve ruke dobili praktične savjete o ulaganjima i štednji.

Prvi dan i teme poslovnih financija obilježila su predavanja stručnjaka iz raznih industrija, a osim domaćina Tonija Miluna, koji je konferenciju otvorio temom o tri ključna principa financijskog zadovoljstva, najzvučnije ime konferencije bio je zamjenik direktora Revoluta Andrius Bičeika, koji je publici govorio o Revolut Business usluzi koja za tvrtke s poslovanjem s inozemstvom nudi mnoštvo benefita, primjerice iznimno niske cijene konverzije valuta.  

- Odlična atmosfera na konferenciji, doista se mogla osjetiti želja publike za znanjem u području financijske pismenosti. Toni je stvorio odličnu platformu za ovu temu te je na neki način postao superzvijezda educiranja društva u području financija u Hrvatskoj. Budimo iskreni, novac i financije općenito nam uzimaju puno vremena, zato je važno znati upravljati financijama, a ovakvi događaji najbolja su platforma za steći to znanje. “Ponovio bih da su me oduševili posjetitelji zbog otvorenosti prema novim informacijama i prilikama u području financijskog upravljanja i nadam se da ću biti dio ove priče i iduće godine - kazao je Andrius Bičeika, zamjenik direktora Revoluta.

Posjetitelji su imali priliku čuti zanimljiva iskustva i savjete o poslovnim financijama, kao što su benefiti za održivi razvoj financijskog rasta bez nužnog traženja kredita u bankama te zašto je važno ulagati u alternativne mirovinski fondove, kako bi se izbjegla financijski nesigurna starost. Također, publika je mogla saznati koja ulaganja donose zaradu bez gubitka vrijednosti te naučiti koje su to male razlike u poslovanju koje mogu donijeti značajnu financijsku promjenu.

Drugi dan konferencije naglasak je bio na upravljanju osobnim financijama u svakodnevnom životu, a publika je iz prve ruke saznala na što sve treba paziti prilikom podizanja kredita u bankama.

- Prije podizanja kredita u banci, jako je važno imati prethodno financijsko znanje, kako bi se postigla određena ravnoteža u odnosu između nas i banke. Važno je unaprijed znati postavljati prava pitanja, kao što su primjerice, koja je razlika ako plaćam kredit na rate ili u anuitetima, koja je razlika plaćanja na duži ili kraći rok. Isto tako dobro je postaviti pitanje o interkalarnoj kamati ili o instrumentima osiguranja, znači bitno je unaprijed doći pripremljen sa znanjem osnovnih financijskih pojmova. Na kraju, najvažnije je da se prije potpisivanja ugovora o kreditu svaka osoba savjetuje sa stručnjakom - istaknula je Anita Perkov Kalebota iz udruge Franak. 

Mnoge je zanimalo najaktualnije pitanje s kojim se susreće većina Hrvata, kako jeftinije kupiti stan ili kuću. Iako je danas kupovina nekretnine u svakom pogledu skupa investicija, treba znati da samo 20 % nekretnina ima cijenu koja je blizu realne tržišne cijene nekretnina dok je ostatak prenapuhan. Isto tako, ako je krajnji cilj kupnje nekretnine najam ili daljnja prodaja potrebno je izračunati prodajni prinos, odnosno povrat investicije, a jako je važno uzeti u obzir i pravne usluge, što investiciju čini skupljom. Ako se kupuje starija gradnja kojoj su potrebna dodatna ulaganja, treba biti iznimno oprezan, upozorile su Josipa Serdarušić i Marija Okopni iz Eurovilla nekretnina.


hr Sun Sep 17 2023 14:23:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Znanost
//www.dalmacijanews.hr/files/650319e85d79654a088b4617/80

Centar izvrsnosti SDŽ pokreće novi program za sve ljubitelje robotike, evo o čemu se radi

Novi program bit će idealna prilika za umrežavanje učenika na razini škole, grada i županije

Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije u novoj školskoj godini 2023./2024. pokreće novi izvannastavni program, RoboStart. Program je namijenjen visokomotiviranim i potencijalno darovitim učenicima s interesom za robotiku i nove tehnologije, a osnovna ideja programa je usvajanje znanja i vještina konstruiranja i programiranja robotskih sustava.

Također, novi program bit će idealna prilika za umrežavanje učenika na razini škole, grada i županije.

- Veselimo se novom programu u Centru izvrsnosti u kojem očekujemo veliki interes učenika. U novoj školskoj godini u sklopu programa predviđeno je održavanje četiri radionice za mentore u trajanju četiri školska sata, a svaka škola bi trebala formirati ekipu od minimalno pet učenika s kojima bi se provelo minimalno šest radionica u trajanju od tri školska sata. Također, kao kruna programa planiramo organizirati sudjelovanje ekipa na tri natjecanja te na završnom susretu u sklopu Festivala izvrsnosti, poručio je Toni Jagnjić, mentor robotike u Centru izvrsnosti SDŽ.

Sve informacije o natječaju te obrazac za prijave mogu se pronaći na poveznici https://bit.ly/Natječaj_RoboStart, a otvorena je i nova web stranica na kojoj se mogu pronaći informacije o RoboStart natjecanjima https://robostart.hr/. Sva dodatna pitanja o programu mogu se poslati na mail [email protected].

Program se provodi u sklopu aktivnosti „Razvoj i provedba obrazovnih programa, izvannastavnih i/ili izvanškolskih aktivnosti za učenike u IKT-u, poduzetništvu i aktivnom građanstvu u projektu „Jadranski regionalni znanstveni centar za razvoj vještina u području STEM-a, IKT-a, poduzetništva i aktivnog građanstva“ - Jadranski RZC STEM. 


hr Thu Sep 14 2023 16:34:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Znanost
//www.dalmacijanews.hr/files/61e551006f52df3fde8b4571/80
Foto: pixabay

Imunitet nakon covida-19: Otkrivena ključna promjena  

Ovo otkriće sugerira da ove stanice mogu igrati ulogu u nekim dugotrajnim simptomima povezanim s dugim covidom-19
U članku objavljenom 18. kolovoza u časopisu “Cell” znanstvenici su izvijestili da se prirodne stanice imunološkog sustava – ključan dio imunološkog sustava koji se aktivira u borbi protiv covida-19 – mijenjaju barem godinu dana nakon infekcije. Ovo otkriće sugerira da ove stanice mogu igrati ulogu u nekim dugotrajnim simptomima povezanim s dugim covidom-19, iako su potrebna daljnja istraživanja kako bi se potvrdila ta veza, piše Time.

Urođeni imunološki sustav predstavlja prvu liniju obrane tijela, sastavljenu od općih stanica koje se bore protiv patogena, a osmišljene su da prepoznaju i suzbijaju različite vrste patogena, uključujući bakterije, viruse, gljivice i parazite na nespecifičan način. (B stanice i T stanice, s druge strane, više su prilagođene pamćenju i prepoznavanju specifičnih patogena, samo tih patogena.) Međutim, Steven Josefowicz, izvanredni profesor patologije i laboratorijske medicine na Weill Cornell Medicineu, i njegovi kolege otkrili su da čak i urođene stanice imunološkog sustava zadržavaju pamte borbu protiv SARS-CoV-2 nakon ozbiljne infekcije. Ovo pamćenje, zajedno s izazvanim odgovorom, može trajati najmanje godinu dana nakon infekcije. - prenosi N1.

Novi rad ima važne implikacije za razumijevanje kako imunološki sustav, uključujući i manje prilagođene dijelove koji ne ciljaju specifične bakterije ili viruse, biva promijenjen infekcijama. Razumijevanje ovih promjena također bi moglo osvijetliti zašto neki ljudi nastavljaju osjećati dugotrajne simptome nakon susreta sa SARS-CoV-2, ističe Josefowicz.

On i njegov tim usredotočili su se na matične stanice roditeljskih stanica urođenih stanica imunološkog sustava – to su matične stanice smještene u koštanoj srži koje neprestano obnavljaju zalihu ovih imunoloških stanica. Budući da većina ovih matičnih stanica boravi u koštanoj srži, najjednostavniji način da bi im se pristupilo je putem aspiracije koštane srži, bolnog i invazivnog postupka u kojem liječnici probijaju dio bedrene kosti kako bi došli do koštane srži. Međutim, manji broj ovih matičnih stanica cirkulira u krvi te je Josefowicz proveo istraživanja ne samo kako bi izvukao i obogatio njihov broj iz uzoraka krvi, već i kako bi potvrdio da predstavljaju iste matične stanice koje se nalaze u koštanoj srži. To mu je omogućilo proučavanje ovih stanica kod pacijenata koji su bili primljeni u jedinicu intenzivne njege zbog ozbiljnih infekcija covidom-19, prikupljanjem njihove krvi umjesto provođenja biopsija koštane srži.

Analizom tih matičnih stanica, jasno je da se imunološki sustav temeljno mijenja nakon ozbiljne infekcije poput covida-19, izjavio je Josefowicz. Ove stanice sadrže genetske promjene koje mijenjaju aktivnost određenih gena, potičući ih da stvaraju veći broj upalnih faktora. Ova promjena traje najmanje godinu dana nakon teške infekcije covidom-19, što je razdoblje tijekom kojeg je Josefowicz proučavao stanice kod nekoliko desetaka pacijenata.

Budući da ove matične stanice odgovaraju za proizvodnju dodatnih kopija urođenih imunoloških stanica, promjene u genima koje izražavaju prenose se na nove generacije stanica koje stvaraju. Kada je proučavao stanice u laboratorijskim posudama, Josefowicz je otkrio da su sposobne proizvoditi povišene razine upalnih faktora i da su sklonije migraciji – što u ljudskom tijelu znači da mogu širiti svoje upalne učinke na druga tkiva.

Povećane razine upalnih faktora mogu biti odgovor na intenzivan učinak teške infekcije SARS-CoV-2.

- Teška infekcija covida-19 imunološkom sustavu može izgledati kao početak kronične infekcije i budući da imunološki sustav ima problema s uklanjanjem tog određenog patogena, stavlja sve na raspolaganje kako bi si povećao šanse za suočavanje s virusom
- kaže Josefowicz.

Jesu li ove memorije covid-19 infekcije povezane s dugotrajnim covidom-19, još nije jasno, ali istraživanje bi moglo potaknuti dodatne studije kako bi se bolje razumjelo kako virusi poput SARS-CoV-2 utječu na imunološki sustav, kako kratkoročno, tako i dugoročno.

- Ovo je početak vrlo dugačke priče koja će, nadamo se, proširiti naše razumijevanje kako se virusne infekcije, posebno covid-19, razlikuju od prehlade. - kaže dr. Lindsay Lief, direktorica medicinske jedinice intenzivne njege i klinike za oporavak nakon intenzivne njege pri Weill Cornell Medicineu i New York-Presbyterian bolnici te jedna od koautorica rada.

- Moramo razumjeti kako infekcije mijenjaju imunološki sustav da bi utjecale ne samo na simptome koje doživljavate već i na to kako reagirate na sljedeću infekciju ili sljedeće cijepljenje.

Pandemija je znanstvenicima pružila jedinstvenu priliku za proučavanje kako se imunološki sustav mijenja kao odgovor na virus, budući da je toliko mnogo ljudi bilo zaraženo istovremeno, a nije bilo cjepiva koje bi zbunjivalo imunološki odgovor. Svi uzorci krvi potječu od sudionika koji su bili primljeni u intenzivnu njegu u proljeće 2020. s teškim infekcijama covida-19, prije nego što su cjepiva bila dostupna.

Budući da su bili dostupni zdravstveni kartoni sudionika tijekom boravka na intenzivnoj njezi, istraživači su mogli proučiti bilo kakve tretmane koje su primili, i pronašli su potencijalno koristan trag o jednom zahvatu koji bi mogao ublažiti promjene u imunološkom sustavu. Ljudi koji su primali lijekove za blokiranje IL6, koji uzrokuje upalu i povećava se kao odgovor na infekciju, činilo se da pokazuju niže razine urođenih imunoloških stanica koje su bile sklone stvaranju upalnih faktora. Iako lijek nije imao velikog učinka na poboljšanje teških simptoma covida-19 tijekom boravka na intenzivnoj njezi, istraživanje sugerira da bi mogao suzbiti neke promjene u izražavanju gena u matičnim stanicama urođenog imunološkog sustava. To pak može smanjiti šanse za razvoj simptoma sličnih dugom covidu kod tih ljudi, iako su potrebna daljnja istraživanja kako bi se ta teorija potvrdila.

- Nadam se da će drugi koristiti naše pristupe kako bi povezali ove promjene s različitim kliničkim ishodima i bolestima - kaže Josefowicz.

- Budući da su ove krvne stanice fleksibilnije nego što su mnogi pretpostavili, to pruža terapijsku mogućnost vraćanja prema zdravijem stanju nakon infekcije.

hr Tue Aug 22 2023 20:47:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Znanost
//www.dalmacijanews.hr/files/64dce53a5d796542bf8b4675/80
Foto: Facebook / Institut za oceanografiju i ribarstvo

Stručnjaci upozoravaju: "Opet se pojavila otrovna riba u Jadranu"

Njihovo priopćenje donosimo u nastavku
Invazija vatrenjače na Jadran se nastavlja. Institut za oceanografiju i ribarstvo je na svojem Facebooku objavio upozorenje o sve većem broju otrovne ribe vatrenjača na našoj obali, poznate i pod nazivom riba paun.

Njihovo priopćenje donosimo u nastavku:

- Poznata kao vatrenjača, riba lav ili riba paun, Pterois miles je invazivna indo-pacifička vrsta koja je poznata po štetnosti za lokalne ekosustave. Ozloglašena je zbog svoje izdašne ishrane autohtonim ribljim vrstama, te brzog širenja na koloniziranim područjima Sredozemlja.

Sve bodlje na tijelu su otrovne te se kod uboda javlja izuzetno jaka bol, a mogući su i ozbiljniji simptomi pa se u slučaju uboda preporučuje posjet liječniku. Iz tog razloga ovoj ribi treba pristupiti s oprezom, a posebice u slučaju ulova tijekom ribolova. Srećom, kao što je slučaj i kod ostalih jadranskih riba s otrovnim bodljama, otrov je termolabilan, što znači da se može neutralizirati toplinom (najbolje utapljajući ubodeno mjesto neposredno nakon uboda u vodi temperature 40-45°C 🌡 u trajanju 30-90 min uz pažnju da ne dođe do opeklina).



Podsjetimo, ova vrsta je po prvi puta zabilježena u Jadranskom moru 2019. godine, a najsjeverniji nalaz bio je kod Visa 2021. godine. S obzirom na dinamiku njenog širenja, te trendove širenja toploljubnih vrsta povezanih sa zatopljenjem mora, za očekivati je da će se pojavljivati sve češće. Ove godine zabilježena je nekoliko puta na području južnog Jadrana, a jučer je ulovljena i na Korčuli, blizu Račišća. Zahvaljujemo ribolovcu Luki Srziću što nas je obavijestio o svom ulovu. 

Da bismo smanjili negativne posljedice koje ova vrsta može uzrokovati, možemo preporučiti nekoliko mjera. Prije svega vodite računa o vlastitoj sigurnosti te oprezno rukujte s njom ako dođe do slučajnog ili namjernog ulova. S obzirom na to da se radi o teritorijalnoj vrsti, u slučaju značajnijeg povećanja populacije, ciljani izlov može biti učinkovita mjera kontrole populacije na područjima veće brojnosti. Također, smanjenje antropogenog pritiska na morski ekosustav može povećati njegovu otpornost na štetne učinke invazivnih vrsta. U slučaju vatrenjače, hobotnica i neke vrste kirnji predstavljaju za sada jedine poznate predatore u Sredozemnom moru te očuvanje njihovih populacija može doprinijeti kontroli njene populacije.

Ako primijetite vatrenjaču tijekom ronjenja, ili je ulovite, molimo da nas obavijestite. Njeno prisustvo često se opaža u blizini podvodnih grebena i na manjim dubinama dostupnim podvodnim ribolovcima i rekreativnim roniocima. Vatrenjača je izvrsnog okusa te ju je moguće konzumirati. - stoji u priopćenju.


hr Wed Aug 16 2023 17:03:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Znanost

Pročitajte još . . .