Unapređenjem stručne prakse do veće zapošljivosti studenata: Održana završna konferencija projekta ”PRAG

Danas je u splitskom hotelu Mondo održana završna konferencija projekta ”PRAG – PRvi korAk u karijeri – poslovi budućnosti u Graditeljstvu”, čiji je nositelj Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije (FGAG) u Splitu, a Hrvatska gospodarska komora (HGK) je partner na projektu.

Projekt PRAG usmjeren je na unaprjeđenje postojećih, razvoj novih te provedbu stručnih praksi na Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije, s ciljem poboljšanja i prilagodbe stručne prakse zahtjevima tržišta rada te posljedično povećanja zapošljivosti studenata, omogućavanjem stjecanja praktičnih vještina za rad.

– Projekt je započeo u ožujku 2020. godine, traje tri godine i vezan je za razvoj novih modela stručne prakse na našem fakultetu, što nam je nedostajalo u kurikulumu našeg studija i izrazito je pomoglo u približavanju studenata tržištu rada‘. – rekao je v.d. dekana Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije izv. prof. dr. sc. Neno Torić.

O aktivnostima i ulozi HGK u projektu govorio je predsjednik HGK – Županijske komore Split Joze Tomaš.
– Ovaj projekt je idealan primjer povezivanja visokog obrazovanja s realnim sektorom te omogućuje bolju pripremu studenata za tržište rada, na koje će izići ne samo s teoretskim već i praktičnim znanjem rada u firmama. HGK – Županijska komora Split je sa svoje strane omogućila suradnju s poslodavcima i detektiranje njihovih potreba i očekivanja. Građevinski sektor je jedan od sektora koji su u stalnoj potrazi za radnom snagom svih razina obrazovanja, što potvrđuje podatak da su gotovo polovicu radnih dozvola prošle godine činile dozvole za radnike iz ovog sektora. – rekao ja Tomaš.

Koliko god je stručna praksa i upoznavanje studenata s radnim okruženjem u struci od velike važnosti za studente, toliko je ona bitna i poslodavcima te predstavlja svojevrsno dugoročno ulaganje u radnu snagu. Pokazala je to anketa koju je HGK – Županijska komora Split u sklopu projekta provela među poslodavcima, koji prepoznaju prednost i dobrobiti stručne prakse kao olakšavajućeg čimbenika pri pronalasku novih radnika, odnosno zadržavanju studenta koji su kod njih odradili stručnu praksu i pokazali se odgovarajućima.

Da se radi o win win situaciji za studente i za poslodavce, naglasio je i prorektor za infrastrukturu Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Nikša Jajac jer, kako je rekao, studenti stječu znanja, a poslodavci dobivaju uvid u njihove kompetencije te im je omogućeno oblikovanje budućih zaposlenika.

Sam projekt, provedene aktivnosti i ostvarene rezultate detaljnije je predstavio voditelj projekta, v.d. prodekana za studije građevinarstva FGAG-a izv. prof. dr. sc. Ivo Andrić. ”Rezultat projekta je pet modela, od kojih jedan omogućava studentima preddiplomskog studija obavljanje stručne prakse kroz izborne predmete, dok je novost na diplomskom studiju da će se diplomski radovi moći raditi u suradnji s industrijom, odnosno firmama koje se bave izvođenjem, projektiranjem i održavanjem. Tako poslodavci kroz ovaj sustav stručne prakse mogu napraviti screening studenata te rezervirati i zadržati najbolje”, poručio je Andrić.

Projekt PRAG financiran je iz Europskog socijalnog fonda – Operativnoga programa ”Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020.”, a ukupna mu je vrijednost 521.046,13 eura. U različitim aktivnostima projekta sudjelovala su 402 studenta, 31 nastavnik, mnoge firme sa svojim djelatnicima te su potpisana 33 ugovora i sporazuma s poslodavcima. Zadovoljstvo projektom i rezultatima dijele oba partnera, i FGAG i HGK – Županijska komora Split te je više puta iskazan interes za nastavkom suradnje na budućim aktivnostima i projektima.

POSLJEDNJE DODANO: