Kroz jutro danas u 11:30 vatrogasci DVD Smokvice obavješteni su od strane Općine Smokvica o potrebi odsukavanja nasukanog željeznog broda na predjelu „Bili rat“ nedaleko od uvale Brna.
Zbog lošeg vremena koje se najavljuje krajem tjedna uz suglasnost Kapetanije bili su jedina služba koja se je trenutno mogla organizirati i odraditi ovu zahtjevnu intervenciju. Zajedno sa vatrogasnim brodom „sv. Stjepan“ i 4 vatrogasca, od kojih je jedan ronilac izlaze na intervenciju u 11:50. Dolaskom do nasukanog broda najprije ronilac sa podvodnom kamerom snima trup broda. Na snimci ne vide nikakva oštećenja trupa, te sa dvije vatrogasne pumpe prelaze na ispumpavanje mora iz strojarnice broda.
Nakon ispumpavanja mora iz utrobe broda, vatrogasci su oprezno pristupili samom procesu odsukavanja broda sa stijena. Nakon što je brod uspješno odsukan, 16:30 uspješno su ga vezali za rivu u luci Brna.
Sada bi brod prema nalogu Lučke kapetanije trebala preuzeti državna tvrtka „Plovput“, koja će organizirati vađenje broda, čuvanje broda, i sami postupak prodaje broda putem dražbe. Do preuzimanja broda svakodnevno će ćlanovi DVD-a Smokvica vršiti obilazak broda i po potrebi ispumpavati more.