U Otoku kod Sinja nezavisnom načelniku leđa okrenuli dojučerašnji suradnici, u Trilju Vlada raspustila Gradsko vijeće

Predsjednik Općinskog vijeća Općine Otok kod Sinja Marino Marijanović medijima je poslao očitovanje sa, u srijedu održane, sjednice tamošnjeg vijeća na kojoj je, kako tvrdi, načelnik Dušan Đula ostao bez apsolutne većine. Potrebnu podršku nije dobio godišnji izvještaj o izvršenju Proračuna za prošlu godinu 

Dojučerašnja “desna ruka” Đuli, ustvrdila je kako je prvi čovjek općine većinu izgubio “zbog nemara i neispunjenja zakonskih obveza prema krucijalnim institucijama, Poput DV Žabica, DVD Sinj, Crvenog kiiža Sinj i ostalih važnih institucija”. Dodao je kako je u pripravnost stavljena mogućnost da se raspiše referendum radi razrješenja načelnika.

Đula je odgovorio kako njega najviše brinu njegovi sumještani, a kako se nije iznenadio ovakvim istupom u javnost jer, veli, “tako je to kad si u političkoj areni”.
– Nikad ništa nije sigurno kad se bavite i živite od politike. Ja sam spreman na sve. Mislim da kad gospodin Marjanović ovako nešto najavljuje, on nije informiran i upućen jer nije jednostavno skinuti s vlasti načelnika – kazao je.

Svega nekoliko kilometara dalje u skoro bi vrijeme na izvanredne izbore za Gradsko vijeće mogli stanovnici grada Trilja. 

Na prijedlog Ministarstva pravosuđa i uprave, Vlada je donijela odluku o raspuštanju tog tijela (u kojem je većinu držala nezavisna lista bivšeg gradonačelnika, sada nezavisnog Ivana Šipića i MOST-ovci, a vladajući HDZ ostao je u manjini – op.a.). 

Kako na sedmoj sjednici nije donesen Proračun za 2022. godinu, nekoliko dana kasnije većina je donijela Odluku o privremenom financiranju koja je, utvrđeno je nakon nadzora Ministarstva, nepravilno predložena. I to protivno Poslovniku Gradskog vijeća Grada Trilja i Zakonu o lokalnoj i regionalnoj samoupravi.

Članak 20.
Referendum se može raspisati radi razrješenja načelnika :
– kada krši ili ne izvršavaju odluke Općinskog vijeća,
– kada svojim radom prouzroče Općini Otok znatnu materijalnu štetu odnosno štetu u iznosu od 1% od proračuna Općine Otok u tekućoj godini (napomena: za jedinice lokalne samouprave u kojima 1% od proračuna iznosi preko 500.000 kuna tada je znatna materijalna šteta, šteta u iznosu od 500.000 kuna i više).
Prijedlog za donošenje odluke o raspisivanju referenduma iz stavka 1. ovog članka može dati najmanje jedna trećina članova Općinskog vijeća. Prijedlog mora biti predan u pisanom obliku i potpisan od vijećnika.
Prijedlog za raspisivanje referenduma radi opoziva načelnika i njegovog zamjenika može podnijeti najmanje 20% ukupnog broja birača upisanih u popis birača Općine Otok. Prijedlog mora biti podnesen u pisanom obliku i mora sadržavati osobne podatke (ime i prezime, adresu prebivališta i OIB) i vlastoručni potpis birača.
Općinsko vijeće ne smije raspisati referendum o razrješenju načelnika i njegovog zamjenika prije proteka roka od 12 mjeseci od početka mandata načelnika i njegovog zamjenika.
Ako na referendumu nije donesena odluka o razrješenju načelnika i njegovog zamjenika, novi referendum se ne smije raspisati prije proteka roka od 6 mjeseci od dana održavanja prethodnog referenduma.
I nije to sve, mnogobrojni su se problemi ukazali u zadnje vrijeme.

POSLJEDNJE DODANO: