Kujundžić iznio rezultate inspekcije nakon tragedije u Zaprešiću: “Sustav je funkcionirao, postupljeno je bilo prema hrvatskoj regulativi i standardima”

Piše:

Sustav je funkcionirao, postupljeno je bilo prema hrvatskoj regulativi i standardima, rekao je u četvrtak ministar zdravstva Milan Kujundžić na konferenciji za novinare. 

– Slučaj u Zaprešiću je izazvao veliku tugu i s druge strane veliki interes medija i javnosti. U roku od tri minute od poziva medicinska sestra i vozač bili su s opremom kod pacijenta. Medicinska sestra u prolazu je počela reanimaciju. Prema njezinoj izjavi pacijent nije imao puls i nije bilo disanja. Isto zatiče i medicinska sestra iz doma zdravlja u Zaprešiću koja radi reanimaciju srca. Nakon  20 minuta stigao je tim jedan s liječnikom i konstatirao da je smrt nastupila. To je bila nagla smrt u vrlo kratkom vremenu. Pacijent je imao astmu, a mi znamo da se od astme ne umire naglom smrću te je vjerojatno u podlozi bila još neka bolest pričekajmo nalaz obdukcije – rekao je ministar. – prenose 24sata

Dodao je kako će slučaj opet komentirati u ponedjeljak kada se dobiju nalazi obdukcije. Rekao je i da ne vidi razloga zašto bi dao ostavku ako se pokazalo da je sustav u ovom slučaju funkcionirao. 

Kujundžić se osvrnuo na zahtjev Mosta za njegovim opozivom. Kazao je da doktori iz Mosta Ines Strenja Linić i Božo Petrov više znaju o poljoprivredi nego o medicini i da je bijedno koristiti smrt mladog čovjeka za dnevno-političke svrhe.

– Ja mislim da je većina Hrvata zadovoljna sustavom zdravstva kakve imamo. Vidite da je hrvatski zdravstveni sustav uistinu na zavidnoj razini, ali da ga treba popraviti – rekao je ministar. Na primjedbu novinara da sada građani ako pozovu Hitnu moraju biti spremni na to da neće biti spašeni, ministar je odgovorio: ‘U većini europskih zemalja, kad dođe ovakav poziv, pacijent neće preživjeti. To je realnost postojanja i nestajanja s ovoga svijeta’.

– Glede promjene regulative, mi razmatramo to. Zakoni i promjene se ne donose brzo, bit će i to regulirano. Mi nismo ni imali razlog za neke žurne izmjene jer je sustav, u usporedbi s ostalim u Europi, na zavidnoj razini. Nitko nema liječnika u Hitnoj koliko ima u Hrvatskoj – izjavio je ministar.

Osvrnuo se na poruku koju mu je majka Mattea Ružića poslala. ‘Mogu razumjeti jadnicu u svoj svojoj boli…’, rekao je i ponovio da izražava svoju sućut zbog smrti Mattea. Rekao je i da gospođi još nije odgovorio na poruku. – pišu 24sata