Cibona osvojila naslov, Zadar se vraćao, ali nije uspio obraniti titulu

Još jedna napeta utakmica finala odigrana je u Zagrebu

Cibona je pobjedom 56:51 protiv Zadra osvojila naslov prvaka Hrvatske pred punom dvoranom KC Dražena Petrovića. Bila je to još jedna napeta utakmica, ne pretjerano kvalitetna, odlučena u zadnjoj minuti. Zadar je zakazao u napadu, čak se u završnici vratio u egal nakon 12 koševa minusa, ali nije uspio povesti. Malo će biti upitnika oko nekih sudačkih odluka u završnici, ali treba reći da je Cibona bila za nijansu bolja u petoj utakmici finala.

Atmosfera pod Tornjem dugo nije bila dobra kao večeras, oko 5500 ljudi natiskalo se u dvoranu, bučnu kulisu stvarali su navijači jednih i drugih. Nažalost, u domaćoj košarci to je rijetka pojava, morali smo doći do pete utakmice finala između dva velika rivala da bi konačno vidjeli nešto što je redovita pojava u europskim dvoranama.

Iznenađenje u početnoj postavi domaćih bio je veteran Novačić koji je malo igrao u finalnoj seriji, Zadar je ostao kod provjerenih snaga koje je u organizaciji igre predvodio kapetan Mavra.

Počeli su Zadrani fantastično, Marčinković je  odmah ubacio tricu, obrana je bila čvrsta i pokretljiva pa su gosti nakon prodora Mavre i dobrog snalaženja Marčinkovića poveli 8:0 nakon dvije minute. Pogodio je Novačić potom tricu, samo nakratko prekinuo niz Zadra kojeg je nastavio Thompson tricom i zakucavanjem u kontri za velikih 13:3 nakon tri minute igre. Ljutit je bio trener Cibone Okorn na minuti odmora, mlada domaća momčad djelovala je preplašeno atmosferom. Pokrenuo ih je Toni Nakić tricom preko ruke, potom su domaći povezali nekoliko dobrih obrana pa su Nakić još jednom tricom te Prkačin s linije slobodnih bacanja približili Cibonu na 11:13. Zadar je više od četiri minute bio bez koša dok Carter nije pogodio tricu preko ruke na ulasku u osmu minutu. Odličnu je partiju nastavio Toni Nakić, ubacio treću tricu pa potom i zakucao nakon prodora, vratio domaće u egal da bi im Reuvers donio vodstvo 18:16 na kraju prve četvrtine.

Zadrani su sve teže napadali, izgubili su previše lopti i opet dozvolili Zagrepčanima da uzimaju skokove u napadu. Podatak od osam izgubljenih lopti za 12 minuta igre nikako nije bio dobar za Helbichovu momčad, dugo su bili bez koša, čak i pravog šuta pa je Cibona na početku druge četvrtine otišla do 26:16. Bila je to serija od čak 15:0 što još nismo vidjeli u finalu. Moglo je biti i gore za goste jer su djelovali dosta loše u tim trenucima, jedino je obrana donekle funkcionirala pa su košem mladog Buljana i dalekometnom tricom Mavre smanjili na 26:21. Odmah je Okorn pozvao minutu odmora, posložio obranu koja je udaljila Zadrane od koša pa su im jedino rješenje bile teške trice koje nisu pogađali. Zagrepčani su preko Prkačina opet uhvatili napadački ritam, počeli pogađati šuteve s tri ili četiri metra te povećavali prednost do 38:25 na poluvremenu.

Mali faktor iznenađenja kod domaćih bio je cantar Popić koji je imao zadatak da izmori Thompsona, radio je to bolje od Brankovića, a onda je Prkačin bio taj koji je igrao na poziciji petice i koristio svoju pokretljivost u napadu.

Zadar je nakon velikog odmora dobro počeo treću četvrtinu, ubacili su šest koševa i promašili još nekoliko napada da se sasvim vrate u utakmicu. Obrana gostiju bila je dobra, Prkačin je tek nakon pet minuta igre zabio koš za domaće. Ali, Carter je opet bio slabiji nego inače, promašivao i gubio lopte pa ponudio Ciboni čistu kontru za 44:33 koju je realizirao Mateo Drežnjak u 27. minuti. Ništa se ne može zamjeriti obrani Zadrana, borili su se za svaku loptu i svaki skok, ali napad je bio izuzetno slab za ovakvu utakmicu. Približili su se gosti na 44:37, ali nisu uspjeli obraniti zadnji napad treće četvrtine kojeg je zahtjevnim prodorom realizirao Gegić za 46:37 nakon 30 minuta.

Na početku zadnje dionice Thompson je napravio korake, potom mu je svirana osobna u situaciji koja je djelovala kao čista blokada. Nije Prkačin pogodio slobodna bacanja, u idućem napadu Zadra Dario Drežnjak je skočio u napadu i bio pod prekršajem koji nije suđen pa se razljutio trener Helbich i dobio tehničku pogrešku. Zabio je Novačić jedno bacanje za 47:37, potom je Carter promašio u napadu, a Novačić u kontri donio Ciboni 49:37. Nije Zadar posustao, ako već napad nije bio na razini, obrana se igrala na gornjoj granici mogućnosti. U posljednjih pet minuta ušlo se s 49:42, potom je Mavra nakon dugog napada pogodio daleku tricu za 49:45 što je značilo da ćemo gledati dramatičnu završnicu. Stala je Cibona, Nakić je promašio tricu, a na drugoj strani Junaković hrabro ušao pod koš i smanjio na samo 49:47. Ostale su četiri minute do kraja, pozvao je trener domaćih minutu odmora, utakmica je bila sasvim otvorena.

Sljedeći napad domaćih morao je riješiti Prkačin, nije pogodio pa mu je Carter u skoku uzeo loptu i brzo zaradio prekršaj. Pogodio je Amerikanac jedno slobodno bacanje, potom su se gosti dobro obranili i mogli povesti na tri minute do kraja. Nisu uspjeli, Nakić je povukao kontru i nakon prekršaja ubacio dva slobodna bacanja za plus tri (51:48). Vrijeme je radilo za domaće, Carter je imao tricu za izjednačenje, ali je promašio cijeli obruč. Nije Cibona iskoristila idući napad, ali ni Mavra nije pogodio tricu za izjednačenje. Manje od minutu i pol ostalo je do kraja, loptu je dobio Reuvers koji je čini se napravio korake, ali sviran je prekršaj Thompsona. J

edan sudac je pokazao korake, drugi prekršaj, na kraju su se dogovorili da Reuvers ide na liniju slobodnih bacanja. Pogodio je Amerikanac samo jedno bacanje za 52:48, na drugoj strani je Thompson ubacio tricu za 52:51, točno minutu do kraja. Idući napad Cibone prodorom je realizirao Gegić za 54:51, odmah je Helbich pozvao minutu odmora na 35 sekundi do kraja. Akcija je bila dogovorena za Jordana koji je bio dobro čuvan, htio je pronaći Thompsona koji se spetljao, lopta je ostala u zraku i pala u ruke Gnjidića na kojem je odmah napravljen prekršaj. Ostalo je 20 sekundi do kraja, Gnjidić je došao na liniju slobodnih bacanja i promašio oba bacanja, pao je pod košem Dario Drežnjak, loptu je uzeo Nakić na kojem je sviran prekršaj. Tražili su Zadrani prekršaj na Drežnjaku u skoku, mogao je biti suđen, ali suci se nisu osvrnuli. Nakić je ubacio dva bacanja za 56:51, a Zadar je morao žuriti, Carter nije pogodio tricu, lopta je ostala za Zadar, ali samo je šest sekundi ostalo do kraja. Nije Drežnjak pogodio tricu, Cibona je slavila naslov prvaka Hrvatske.

Najbolji kod Cibone bio je Nakić s 15 koševa i sedam skokova, Prkačin je ubacio 14 uz šest skokova. Kod Zadra je Mavra ubacio 13, Thompson je imao 12 koševa i 12 skokova.

hr Fri Jun 10 2022 21:04:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Sjajna Petra Martić sredila Pegulu i ušla u osminu finala Wimbledona

Hrvatska tenisačica igrat će u drugom tjednu velikog turnira
Još jedan odličan meč odigrala je Petra Martić na Wimbledonu, 31-godišnjaka Dućanka prošla je u osminu finala pobjedom nad osmom nositeljicom Jessicom Pegulom iz SAD-a 6:2, 7:6 (5) za sat i pol igre.

Martić je fantastično ušla u meč, dvaput uzela servis devetoj igračici svijeta i odjurila do 4:0. Rutinski je sačuvala prednost u prvom setu, a s dobrom igrom nastavila je do 3:1 u drugom setu. Amerikanka se tada probudila, povezala tri gema i imala set loptu na servis Martić kod rezultata 4:5. Petra se spasila i osigurala tie-break u kojem je povela 5:2. Pegula je uspjela izjednačiti, ali iduća dva poena pripala su Martić koja će tako igrati u drugom tjednu Wimbledona.

Protivnica u osmini finala joj je Elena Ribakina, Ruskinja iz Kazahstana, 23. igračica svijeta. Kako Martić igra, sve je moguće u tom meču, mada je osmina finala već veliki uspjeh, a nije naodmet ni novčana nagrada od 190 tisuća funti koja pripada svima u osmini finala Wimledona.
hr Sat Jul 02 2022 19:03:04 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

NBA zvijezda u posjetu košarkaškom kampu Splita na Braču

Caris LeVert polaznicima je poklonio majice i održao pokazni trening
Bilo je to pomno skrivano iznenađenje, u posjet polaznicima kampa "Izrasti u legendu 5" što ga u Supetru na Braču organiziraju KK Split i KK Brač stigao je Caris LeVert, NBA zvijezda iz Cleveland Cavaliersa, koji je u karijeri još igrao za Brooklyn Netse i Indiana Pacerse. LeVert i njegova obitelj obožavaju Hrvatsku, odmor će provesti na našoj obali, a skromni mladić rado se odazvao pozivu da se na nekoliko sati pridruži kampu. Svim polaznicima poklonio je majice, održao pokazni trening i potom se vratio u Split iz kojeg će dalje na krstarenje Dalmacijom.
hr Sat Jul 02 2022 18:34:56 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Pavić i Mektić nakon dva sata borbe ušli u osminu finala Wimbledona

Drugi nositelji slavili su protiv američkog para
Mate Pavić i Nikola Mektić ostvarili su drugu pobjedu na ovogodišnjem Wimbledonu, u meču 1/16 finala pobijedili su Amerikance Monroea i Paula s 3:1 u setovima. Bilo je 6:2, 3:6, 6:3, 6:2 za dva sata i dvije minute igre na travi All England Cluba. Bila je to 10. uzastopna pobjeda Pavića i Mektića na travnatoj podlozi, čak 21. u posljednja 22 meča odigrana od početka svibnja.

U osmini finala drugi nositelji će igrati protiv poznatih im suparnika, Britanca Glasspoolea i Finca Heliovaare. Posljednji put susreli su se prije dva tjedna u finalu turnira u Queen'su, Pavić i Mektić slavili su s 2:1 u setovima.

hr Sat Jul 02 2022 15:23:32 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Zadar izabrao sportskog direktora, u klub se vratio Denis Pleslić

Nekadašnji igrač i trener u mlađim kategorijama preuzeo je zahtjevnu funkciju u klubu s Višnjika

Denis Pleslić je novi sportski direktor Zadra, potvrdio je klub s Višnjika. Nekadašnji igrač i trener u mlađim kategorijama Zadra vraća se u klub na zahtjevnu funkciju koju do sada nije obavljao, stariji ljubitelji košarka sjećaju ga se kao razigravača Zadra i reprezentativca u mlađim kategorijama bivše države. Pleslić je 55-godišnjak, nedvojbeno košarkaški potkovan, tamo 2009. godine kratko je bio trener prve momčadi Zadra nakon odlaska Aleksandra Petrovića, a prije ustoličenja Zmage Sagadina.

Jako sam sretan što se vraćam u KK Zadar nakon dugo godina. Želim se zahvaliti Nadzornom odboru što su mi dali povjerenje, dat ću sve od sebe da to opravdam. Fokus će biti na omladinskom pogonu, zadarski igrači bi trebali imati svoje mjesto u momčadi Zadra. Biti u ovom klubu je veliko zadovoljstvo i čast. Znam koja su očekivanja publike i što oni žele - poručio je Pleslić koji će idućeg tjedna biti službeno predstavljen na konferenciji za medije u legendarnim Jazinama.

hr Sat Jul 02 2022 11:22:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.