Bubaš: ‘Ne bi se iznenadila kada bi se mjere brzo postrožile’

– Situacija je prepuna izazova. Brojke su sve više. To je jednostavno tako dok god se saplićemo oko pitanja nepridržavanja osnovnih mjera, kazala je u emisiji Dobro jutro, Hrvatska prim. dr. sc. Marija Bubaš, pomoćnica ravnatelja HZJZ-a. Dodala je kako se ne bi iznenadila kad bi se epidemiološke mjere vrlo brzo postrožile. 

Neprekidno upozoravanje na osnovne mjere, nošenje maske, higijenu, distancu i izbjegavanje velikih okupljanja pridonijelo je tzv. ‘pandemijskom zamoru’, ali to su mjere koje su zaista učinkovite. Njih ćemo se morati pridržavati i nadalje, i kad se budemo cijepili protiv Covida, dodala je.

Usporedila je mjere donesene u Austriji i Hrvatskoj te naglasila kako je najgore u panici donositi mjere. Naše su mjere bile izbalansirane, dodaje – ali obzirom na rast brojki ne bi se iznenadila da bi se one vrlo brzo mogle i postrožiti. 

Brzi testovi i kod obiteljskih liječnika

Za brze testove Bubaš je rekla da ih treba primjenjivati s oprezom. Smatra bi se značajan pomak napravio kad bi se bi testovi koristili ne samo na punktovima za testiranje nego u svim situacijama kada liječnik brzo treba donijeti odluku.

– Plediram za to da se razmisli i educira obiteljske liječnike kako bi pomogli u brzom prekidanju lanaca zaraze, kazala je.

POSLJEDNJE DODANO: