Trgovci koji su podignuli cijene nakon Vladine odluke, plaćat će 20 puta veću kaznu od poskupljenja robe
Vlada je prije nekoliko dana donijela odluku da mlijeko, svježe meso, voće i povrće te jaja, riba, brašno, sol, šećer, deterdžent za rublje, sapun, pelene i slična, neophodna roba ne smiju poskupjeti iznad cijene po kojoj su se prodavali 30. siječnja.
Ako se utvrdi da je nakon 16. ožujka, kad je odluka krenula u primjenu, neki od tih proizvoda skuplji nego što je bio 30. siječnja, trgovina će platiti kaznu koja će biti 20 puta veća od razlike u cijeni. Kazna će biti naplaćivana na svu količinu tako prodane, skuplje robe. Ako je prodano, primjerice, sto kilograma skupljeg brašna, kazna će biti naplaćena za svaki kilogram. Bit će 20 puta veća od razlike u cijeni, piše 24sata.
Osim toga, odgovorna osoba u pravnoj osobi, trgovini, plaćat će dodatnu kaznu od 3000 do 15.000 kuna. Razmatra se mogućnost da se i ta kazna, međutim, pooštri.
Nema kazne za neprijavljene kontakte
Hrvatska gospodarska komora je u ponedjeljak poručila da trgovci neće dizati marže, ali da zadnju riječ u formiranju cijena ima tržište. S obzirom na otežanu proizvodnju i prijevoz određenih roba, poručeno je, trgovci ne mogu isključiti da će cijene nekih proizvoda ipak rasti.


