Ukrajina: Odobren boravak strane vojske

Piše:

Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko potpisao je izmijenjeni zakon kojim se omogućava da na ukrajinskoj teritoriji borave oružane snage drugih država, javili su elektronski mediji.Strana vojska može ući u Ukrajinu na zahtjev njenog rukovodstva i na osnovu odluka Ujedinjenih naroda i/ili Evropske unije, prenosi Tanjug.

U dokumentu objavljenom na internet-stranici ukrajinskog predsjednika navodi se da se na ovaj način regulira pitanje provođenje međunarodne operacije podrške miru i sigurnosti na teritoriji Ukrajine, piše Al-Jazeera Balkans.

Istovremeno se zabranjuje učešće u takvim operacijama oružanih snaga država “koje protiv Ukrajine pokreću oružanu agresiju”.

Prema objašnjenju uz potpisani zakon, provođenje međunarodne operacije radi podrške mira i sigurnost u Ukrajini “osigurat će efikasnu realizaciju protokola poslije konsultacija Kontakt-grupe”, prenijela je agencija Tass.

Zakon o proceduri puštanja i uvjetima boravka jedinica oružanih snaga drugih država na teritoriji Ukrajine usvojila je Vrhovna rada (skupština) početkom juna.

Ranije je Porošenko izjavio da se Ukrajina ima pravo obratiti Vijeću sigurnost UN-a povodom puštanja mirovnjaka radi uspostavljanja mira u zemlji, dok Ukrinform u naslovu teksta navodi da je Porošenko “otvorio mirovnjacima put u Ukrajinu”.