PODACI prikupljeni širom svijeta sve više sugeriraju da vrtići i škole nisu žarišta zaraze koronavirusom. Unatoč strahu, broj slučajeva covida-19 nije porastao kad su se škole i vrtići ponovno otvorili nakon popuštanja strogih mjera na proljeće. A kad do zaraze u kolektivu i dođe, uglavnom rezultiraju time da oboli samo mali broj ljudi, piše Index.hr.
Međutim, istraživanja također pokazuju da se djeca mogu zaraziti virusom i širiti ga, ali je vjerojatnije da će se to dogoditi među starijom djecom. Znanstvenici kažu da su razlozi za ove trendove nejasni.
“Škole i vrtići su idealno okruženje za prijenos koronavirusa jer se velike skupine okupljaju u zatvorenom dulje vrijeme”, kaže Walter Haas, epidemiolog s Instituta Robert Koch u Berlinu.
Ipak, globalno je stopa infekcije covidom-19 još uvijek puno niža među djecom nego među odraslima, dodaje.
Više od 65 tisuća škola u Italiji ponovno je otvoreno u rujnu. Broj novozaraženih počeo je rasti u zajednici, ali četiri tjedna kasnije slučajevi zaraze zabilježeni su samo u 1212 škola. U 93 posto slučajeva, prijavljen je jedan slučaj zaraze, a samo je jedna srednja škola imala više od deset zaraženih osoba.
U saveznoj državi Victoriji u Australiji, gdje je u srpnju počeo drugi val zaraze, također su rijetki slučajevi zabilježeni u vrtićima i školama. Dvije trećine od 1635 infekcija odnosile su se na samo jedan slučaj.
Podaci iz Velike Britanije isto pokazuju da su odrasli prvi zaraženi. Većina od 30 potvrđenih slučajeva izbijanja zaraze u školama odnosi se na prijenos među osobljem, a samo u dva slučaja uočen je prijenos s učenika na učenika.
Djeca, posebno ona mlađa od 12 do 14 godina, kažu znanstvenici, su manje podložna infekciji od odraslih pa sumnjaju da je to uzrok ovakvih podataka.
“Nakon što se i zaraze, djeca u dobi od 0 do 5 godina, manje vjerojatno će prenijeti virus na druge”, dodaje Haas.
U analizi pet njemačkih škola, Haasov tim otkrio je da su infekcije rjeđe kod djece u dobi od 6 do 10 godina nego kod starije djece i odraslih koji rade u školama.
“Potencijal za prijenos povećava se s godinama, a adolescenti jednako prenose virus kao i odrasli”, ističe.
U SAD-u je stopa zaraze dvostruko veća kod djece u dobi od 12 do 17 godina nego kod djece od 5 do 11 godina.
Nejasno je zašto se čini da je malo vjerojatno da će mala djeca širiti novi koronavirus, kaže Haas.
“Jedna je mogućnost da su, jer imaju manja pluća, manje sposobni projicirati zarazne aerosole nego odrasli. To se događa kod tuberkuloze. Ali kod tuberkuloze infekcija se širi iz lezija u plućima, a infekcije SARS-CoV-2 su različite, jer virus inficira gornje dišne putove. Zbunjen sam”, pojašnjava Haas.
Druga je mogućnost da djeca teže prenose manje virusa jer su češće asimptomatska. U britanskoj studiji na 2-15-godišnjacima, do 50% zaražene djece nije razvilo simptome.