Plenković otvoren za suradnju sa svim dosadašnjim članovima Domoljubne koalicije
Kandidat za predsjednika HDZ -a Andrej Plenković rekao je u nedjelju u Dubrovniku kako je otvoren za suradnju sa svim članovima sadašnje Domoljubne koalicije, a kad je riječ o odnosima u stranci i njegovoj suradnji s Predsjedništvom HDZ-a, uvjeren je da će Predsjedništvo poštovati njegov legitimitet jednako kao što on poštuje legitimitet tog tijela.
Odgovarajući na novinarska pitanja o mogućnosti suradnje s Mostom i HSLS-om nakon sastanka s članovima te stranke u Dubrovniku, Plenković je istaknuo kako je otvoren za suradnju sa svim članovima Domoljubne koalicije, no kako je sada fokusiran na unutarstranačke izbore.
– Ja sam rekao da sam otvoren za partnerstvo sa svim članovima aktualne Domoljubne koalicije i s drugim partnerima. Fokusiran sam na unutarstranačku kampanju, želim zajedno s članovima predsjedništva stranke i sa svim kolegama koji vode pregovore trenutno s drugim strankama steći jedan kvalitetan uvid u sve ono što je bilo dobro i korisno do sada, a onda ćemo zajednički donositi odluke – rekao je Plenković.
Odluku HSS-a da na sljedeće parlamentarne izbore izađe s SDP-om Plenkovic je komentirao rekavši kako se nada da će u nekim drugim okolnostima pronaći ponovno temelje suradnje.
– To je izbor Glavnog odbora HSS-a. I dalje stojim pri tome da je HSS povijesna hrvatska stranka koju izuzetno poštujem i koja je nama sestrinska stranka. Druge stranke nisu u Europskoj pučkoj stranci kao oni i nadam se da ćemo u nekim drugim okolnostima ponovno naći temelje suradnje, a ono što će birači i članovi HSS-a u predstojećim izborima procijeniti je čija politička platforma i program najbolje reflektira prioritete hrvatskog sela i poljoprivrede, ribarstva, pa ćemo nakon toga vidjeti kakvi će biti rezultati – rekao je Plenković.
Upitan očekuje li dobru suradnju sa samim predsjedništvom s obzirom da je birano prije njega i da je na glasu kao desnije od njega, rekao je kako on uvijek postuje institucije.
– Čovjek sam koji poštuje institucije, pravnik sam po profesiji i svi stranački kolege koji su izabrani na Općem saboru imaju vrlo jasan i čvrst legitimitet. Ja ću ga poštovati, a uvjeren sam da će oni poštovati i moj na neposrednim izborima koji se održavaju 17. srpnja. Naš prioritet je snažna, vjerodostojna Hrvatska demokratska zajednica koja će i programom i ljudima vratiti povjerenje birača i ići, bez obzira na trenutne ankete, u pobjedu na iduće parlamentarne izbore – rekao je Plenković.


