Prepolovljen urod: Neretvanski limun podbacio
Kiše u sezoni berbe mandarina, limuna i naranči najviše su osjetili poljoprivrednici koji uz sav trud najčešće ovise o milosti sila prirode. Provjerili smo koliko su štete oborine nanijele na nekim plantažama mandarina u Neretvanskoj dolini, ali i limuna čiji se urod ove godine prepolovio.
Nikola Gujinović kojeg smo pronašli na metkovskoj Veletržnici, na svom je poljoprivrednom gospodarstvu pretrpio popriličnu štetu kada je u pitanju limun.
– Fali ga 40 do 50%. Što se dogodilo? Dogodilo se da je bila velika kiša kada je on bio u cvatu i jednostavno je to njega ubilo. Ono što pčela nije oplodila, kiša je uništila i to sve je otpalo i normalna stvar da se to sada osjeti na berbi. Količina uroda je slaba. Slična stvar je i s mandarinama. Limun se prodavao po 10, 12 kuna na veliko, a lani po 6, 7 kuna. Lani je mandarina bila kunu, kunu i pol, a ove godine 2,60 kuna, 3 kune i to je bila dobra cijena za mandarinu. Na naranču ovo vrijeme nije nešto utjecalo – rekao je Gujinović te naglasio kako su kišna razdoblja najviše utjecala na limun.
Zapravo je i sasvim logično kako je kišno razdoblje utjecalo najviše na limun jer je to sadnica koje količinski nema kao sadnica mandarine iako se u zadnje vrijeme sve više ljudi odlučuje preći na uzgoj limuna.
– Što se tiče berbe i rada isto je, mandarina ili limun nema razlike. Jedino što je malo skuplja cijena limuna na tržištu, a to znači i bolju zaradu. Ali limun je i osjetljiviji i ne može rasti svugdje pa prije nego što ga krenete uzgajati trebate dobro promisliti gdje ćete ga zasaditi – upozorava Gujinović.
12 kuna za kilogram limuna nije skupo?
Kilogram naranči na metkovskoj Veletržnici platit ćete šest kuna, mandarine po četiri kune dok ćete za limune izdvojiti 10 do 12 kuna. Među narančasto-žutim agrumima pronašli smo i suhe smokve čija cijena se kreće od 25 do 35 kuna po kilogramu.
– Smokve su ove godine dobro rodile. Prodali smo dosta zelenih jer je stvarno ovoga ljeta bilo dosta turista pa zato sada sušenih imamo znatno manje nego prijašnjih godina – pohvalio nam se Gujinović dobrom prodajom.
Marko Meštrović, mladi poljoprivrednik iz doline Neretve, također nije zadovoljan urodom agruma, limuna i mandarina na svojim plantažama.
– Ovogodišnji urod mandarina, što se tiče moje procjene, manji je za oko 20 do 30% u odnosu na lanjski. Urod limuna manji je za oko 40%. Uzrok tome su loše vremenske neprilike, ponajprije kiše koje su uništile cvjetove. Berba je automatski bila lošija, a cijene limuna su veće u odnosu na prošlu godinu pa je tako sad kilogram limuna 12 kuna. Ali kada pogledate koliko je limun zdrava namirnica onda ta cijena od 12 kuna i nije skupa – zaključio je Marko.
Za slab urod mandarina, osim kiše, Marko smatra i posljedicu prošlogodišnji veliki i dobri, pa čak, po njegovim riječima i preveliki uroda od kojega se mandarine trebaju oporaviti.Naime, prošlogodišnji urod mandarina ostao je zapamćen po velikom prinosu koji do tada još nije bio zapamćen u ovim krajevima – ubralo se rekordnih 80 tisuća tona tog agruma.


