Vijećnici jednoglasno protiv Debeljaka i za očuvanje brodogradnje
Na tematskoj sjednici o budućnosti brodogradnje i splitskog škvera, gradski vijećnici Grada Splita u srijedu su jednoglasno donijeli zaključak kojim se od nadležnih institucija traži raskid koncesije s vlasnikom Brodosplita Tomislavom Debeljakom te darivanje dijela prostora gradu. Preostali dio zemljišta, naglašavaju vijećnici, trebao bi ostati namijenjen brodogradnji i srodnim industrijama.
Sjednica je trajala 7,5 sati, a svih 27 vijećnika složilo se da je nužno poduzeti odlučne korake kako bi se spriječio daljnji uvoz opasnog otpada u Hrvatsku, poput slučaja s brodom Moby Drea, te osiguralo očuvanje brodograđevne djelatnosti u Splitu.
Grad Split će ministarstvima mora, prometa i infrastrukture te zaštite okoliša i zelene tranzicije uputiti službeni dopis za preispitivanje zakonske regulative. Također, predložit će se Vladi da, ako su ispunjeni zakonom predviđeni uvjeti, raskine ugovor o koncesiji za područje splitskog brodogradilišta.
Vijećnici su također zatražili da, u slučaju redefiniranja granica pomorskog dobra, dio zemljišta izvan pomorskog dobra bude darovan gradu, dok bi se ostatak prostora isključivo koristio za brodogradnju.
U zaključku sjednice predložene su i šire zakonodavne promjene:
- omogućiti velikim gradovima da samostalno upravljaju pomorskim dobrom na svom području
- povećati zastupljenost gradova i županija u upravljačkim tijelima državnih lučkih uprava
- obvezati gradonačelnika Splita da pokrene pravne radnje radi naplate potraživanja od Brodogradilišta Split te o tome obavijesti Državno odvjetništvo
- predložiti reviziju Stečajnog zakona kroz analizu slučaja Brodosplit.
Podsjetimo, Tomislav Debeljak je 2013. godine za 3,7 milijuna kuna postao vlasnikom 99,78 % dionica Brodosplita, kada je njegov DIV s tadašnjom Vladom potpisao Ugovor o prodaji i prijenosu dionica, čime je završen višegodišnji proces privatizacije splitskog škvera, piše Telegram.hr.
Gradonačelnik Tomislav Šuta oglasio se putem Instagrama:
Danas je održana tematska sjednica Gradskog vijeća posvećena situaciji u Brodosplitu. Jasno smo poručili da Grad Split može i mora upravljati dijelom koncesijskog područja posrnulog škvera. Neprihvatljivo je da drugi grad u Hrvatskoj bude taoc jedne tvrtke ili pojedinca, dok dugovi i neispunjene obveze godinama opterećuju naše građane.
Zaključke sjednice uputit ćemo predsjedniku Vlade i resornom ministru, s jasnim zahtjevom da Split dobije veća upravljačka prava nad svojim resursima.
Vrijeme je da pokrenemo Split!


