Julija Stapić-Katić: Sve moje svetosti sam uokvirila u ovoj zbirci pjesama
U pinakoteci samostana Gospe od Zdravlja svestrana umjetnica Julija Stapić-Katić promovirala je treću zbirku pjesama “Moje svetosti”. Također, u ugodno popunjenoj dvorani predstavila je i izložbu slika koje je oslikala na temu “Dalmacija, brodica, kamena, mora”.
O zbirci pjesama nadahnuto je govorio pukovnik Mate Buljubašić. Kroz njene pjesme je, kazao je, vidio i sebe i djetinjstvo, a ponajviše domoljubni naboj ljudi iz njihovog zavičaja, Zagvozda.
– U pjesmama se osjeća i čežnja za ljepotom – kazao je Buljubašić.
Stapić-Katić ove godine obilježava dva desetljeća na kulturnoj sceni, kao kiparica, slikarica i književnica.
– Sve moje svetosti sam uokvirila u ovoj zbirci pjesama. Treća mi je ovo zbirka pjesama, pisala sam i monodrame na pučkom jeziku. Možete otići iz mista, ali misto iz vas nikad, i to je za mene normalno – kazala je autorica.
“Moje svetosti” su podijeljene u pet poglavlja, pojasnila je, koja su posvećena hrvatskim braniteljima, rodnom kraju, prijateljima i dragim ljudima kojih više nema.
– Odabranom poezijom željela sam i podsjetiti svakog Hrvata što su njemu njegove svetosti – poručila je Stapić-Katić.
Bazirala se, kaže, baš na svetinju kroz 200 stranica poezije popraćene i s 30 slika.
– Bog, obitelj i domovina su moje svetosti – jasna je autorica.
Predstavljanje djela se održalo u organizaciji Hrvatskog časničkog zbora Splita, stoga je Luka Podrug pozdravio okupljene i uputio pohvale umjetnici.
– Julija i časnik, pjesnik i ratnik.., to je najljepši spoj. Julija svjedoči ono što hrvatski branitelji svjedoče svih ovih godina, a to su hrabrost, srčanost, skromnost i odanost. Sve to je svestrana Julija, Hrvatica koja predano i samozatajno radi – kazao je Podrug.
Kroz večer je ugodno i lijepo, kao i uvijek, vodila Edita Lučić Jelić, dok su odabrane stihove čitale glumica GKM-a Anita Katić i Iva Grbić. Za glazbeni dio večeri pobrinula se klapa Chorus Cantores iz Vranjica.


