– A slušajte… Srića šta igramo na Rijeci pa će Riječana više bit za nas iako ne igra publika nego igrači. U ovom slučaju ispada da je Hajduk ko institucija, a mi smo, da izvineš, ko ona stvar – priča Viljac koji je od 1958. godine stalno uz Šibenik, a u posljednjim mu je godinama vjeran pratitelj unuk. Rado se sjeća godine 1971. kada su se Šibenčani borili u Rijeci za ulazak u ligu prvaka, ali nisu uspjeli.
– To je bilo nevjerojatno. Čovik je jedan reka da ko da je cili Šibenik iselija taj dan. Izgubili smo 1-0, naš je igrač da nama gol.
“Pusti tribine, bit će 2:1 za Šibenik…”
Vjera da bi se Šibenik mogao postaviti uz bok Šibenke iz 1983. godine u tom gradu nije nikakva tajna. Premda je Dražen Petrović pogodio za pobjedu nad Bosnom, bio je to tek predgovor za nezapamćenu sportsku dramu koja u temeljima uzdrmala bivšu Jugoslaviju jer je izašla izvan okvira sporta i postala prvorazredni politički problem. Sjećate se? Noć nakon utakmice protekla je u neviđenom slavlju, ali je iduće jutro donijelo teško razočaranje. Košarkaški savez Jugoslavije poništio je utakmicu, Šibenki oduzeo titulu i odredio da se treća utakmica doigravanja igra ponovno na neutralnom terenu.
Utakmica koja se i danas prepričava.
A na štekatima Šibenika više o tribinama nego zelenom travnjaku…
– U sportu i nogometu danas su važniji navijači nego nogomet. Navijači i njihove gluparije – priča uz šalicu kave Čedomir Perković (64).
– Ma ne može se opisat to dalmatinsko finale. Nemojte me pogrešno razumit, ali vječito je to nešto Dinamo, vamo, tamo… – sječe Čedomirove riječi Ramiz Mujkanović (75).
– Pusti tribine. Bit će 2-1 za Šibenik – u ovom našem slučaju Ramiz je kao regulator. Loptu spušta na pod… A možda je ipak i opravdano kazivanje Perkovića jer prije trinaest godina uz prolaznu ocjenu na terenu, puno toga događalo se na sjedalicama tribina. Tada je zaiskrilo među Funcutima i i policijom, zapalilo se nekoliko baklji, prijetilo je da će izbiti prava frka, a sve se događalo u neposrednoj blizini VIP lože. Srećom, gužva se brzo smirila, činilo se bez ozbiljnijih posljedica, a kasnije je i Torcida upriličila bakljadu uz detonaciju petardi.
Ipak, Bijeli su svoj dio gledališta rasprodali istog dana, a navijači Šibenika kupili su tek 200 ulaznica.
“Ma koji Dinamo, ovdje su samo navijači Šibenika i Hajduka…”
No, bacamo se na ono najvažnije jer o lopti što se u Šibeniku kotrlja od 1932. godine mnogo toga zna Ivo Mikuličin, poznati šibenski novinar – i još štošta, zbog čega je, uostalom, i dobio nagradu grada Šibenika za životno djelo. A najgore je bit’ prorok u svom mjestu…
– Ovdje su samo navijači Šibenika i Hajduka, ali zbog nekih postupaka Hajduka dio bi ljudi, eto na utakmici Dinamo – Hajduk, navija za Dinamo. Ako ćemo gledati mirno i realno, znate koliko je faula napravio Šibenik na susretu s Hajdukom – četiri, a u dvije utakmice s Dinamom bili su ratovi svjetova.
A kad je bio student, Mikuličin je gledao utakmice kod Plinare, i kad bi javili da Šibenik vodi u Tuzli ili Mariboru, tribine bi se tresle od pljeska. Kad je pak bio dijete, Hajduk je bio kažnjen i tri utakmice je igrao u Šibeniku gdje ga je bodrilo 10 tisuća ljudi.
Danas? Zbog pada u niži rang, prijateljima Narančastih, kazuje tako ovaj sportski doajen, više djeluje kao karmine poslije sahrane dragog pokojnika nego odlazak na feštu.