PORTUGAL – HRVATSKA 1:2

Vatreni u sjajnoj uvertiri Eura srušili „crnu mačku“ golovima Modrića i Budimira!

Nogometna reprezentacija Hrvatske će u nedjelju doputovati u Neuruppin, kamp za Europsko prvenstvo, puna samopouzdanja nakon što je u pripremnoj utakmici pobijedila Portugal s 2:1 u Lisabonu na stadionu Nacional do Jamor. Nikada prije Hrvatska nije pobijedila Portugal u sedam međusobnih utakmica, čak šest je izgubila, a ta je serija konačno prekinuta golovima Luke Modrića u 8. minuti iz jedanaesterca i Ante Budimira u 56. minuti. Privremeno izjednačenje domaćinima donio je Diogo Jota u 48. minuti.

Izabranici Zlatka Dalića su apsolutno zaslužili pobjedu, naročito igrom u prvom poluvremenu, jer je bilo prilika i za više od jednog pogotka. Pritom, Portugal gotovo da nije zaprijetio Livakoviću. Za jedanaesterac je zaslužan Kovačić, on se prikrao Vitinhi s leđa i odnio mu loptu, a neoprezni Portugalac je zakačio Kovačića. Sudac Harm Osmers je odmah pokazao na bijelu točku. Modrić je pucao snažno i precizno u donji desni kut za svoj 25. gol u 175. nastupu.

Hrvatska je bila opasna i u 11., 13., 21., a pogotovo u 42. minuti kad su mogli i morali zabiti Kramarić i Budimir. Prvo poluvrijeme je igrom odskakao Gvardiol na lijevom beku.

U nastavak je Portugal ušao sa četiri promjene u sastavu i baš su dvije rezerve skuhale izjednačenje. Semedo je sjajno prošao po desnoj strani i pronašao Jotu usamljenog na petercu da lagano gurne loptu u mrežu. Naši su malo zaspali, Gvardiol nije bio na svojoj poziciji, dok je Semedo lagano probio Pongračića.

Nakon toga je i Hrvatska mijenjala, ušli su Mario Pašalić, Perišić i Sučić, a Pašalićeva bomba sa 16 metara inicirala je naš drugi pogodak. Naime, vratar Costa je uspio vršcima prstiju loptu odbiti u gredu, a Budimir je spremno dočekao odbijanac i glavom ga pospremio u mrežu za novo vodstvo Vatrenih.

Portugal je pritiskao tražeći novo izjednačenje, od 60. do 70. minute je bilo kritično, no nisu se naši dali, pa su dočekali mat poziciju Sučića u 82. minuti. On je nakon duplog pasa s Petkovićem izašao sam na Costu, koji mu je obranio šut.

Ostalo je 2:1 za Hrvatsku, više nema ozbiljne reprezentacije na svijetu koju naši nisu barem jednom pobijedili.

Hrvatska Europsko prvenstvo otvara protiv Španjolske 15. lipnja u Berlinu, zatim slijede susreti s Albanijom i Italijom.

PORTUGAL: Costa, Dalot (od 46. Semedo), Dias, Inacio, Mendes (od 46. Cancelo), Palhinha, Vitinha (od 84. Nunes), Bruno Fernandes (od 70. Neto), Bernardo Silva, Joao Felix (od 46. Leao), Goncalo Ramos (od 46. Jota).

HRVATSKA: Livaković, Stanišić, Šutalo, Pongračić, Gvardiol, Modrić (od 54. Sučić), Brozović (od 75. Vlašić), Kovačić (od 75. Ivanušec), Kramarić (od 54. Perišić), Budimir (od 67. Petković), Majer (od 54. Perišić).