Ukida se porez na mirovine, ali ne za sve: Evo tko će i dalje morati plaćati državi
Od 1. siječnja 2027. ukida se porez na mirovine za gotovo 550 tisuća umirovljenika u Hrvatskoj, no to neće vrijediti za baš sve. Otkrili su iz N1 koliko umirovljenika prima mirovinu veću od 5.000 eura i na koga će se i dalje odnositi porezne obveze.
Potpredsjednik Vlade i ministar financija Tomislav Ćorić predstavio je na Vladi krajem prošlog tjedna paket antiinflacijskih mjera, a koji uključuje i oporezivanje prekomjernih bruto marži, izmjene oporezivanja paušalnog obrta te paušala koji plaćaju pružatelji usluge kratkoročnog najma, kao i ukidanje oporezivanja mirovina od iduće godine.
Ukidanje oporezivanja mirovina
Vlada će od 1. siječnja iduće godine ukinuti porez na mirovine, koji sada plaća gotovo 550 tisuća umirovljenika.
-Ideja je vrlo jasna, na taj način zapravo omogućavamo da dosadašnje mirovine umirovljenika rastu ovisno o tome kako su kroz jedinice lokalne samouprave bile tretirane kroz porez na dohodak. Primjerice, mirovina koja je do sada u bruto iznosu bila 1.000 eura, prema ovom prijedlogu, u neto iznosu koji je iznosio 954 eura — taj neto iznos bit će povećan za 46 eura, pojasnio je.
-Da zaključim, inflacija koja je već neko vrijeme na nešto povišenim razinama kao jedini makroekonomski indikator na neki način ruši sliku sjajnih ostalih ekonomskih rezultata u Republici Hrvatskoj. Na ovaj način trebala bi biti adresirana optimalno i u idućih godinu dana vratiti se na one razine koje smo poznavali prije ovih kriza, odnosno prije 2022. godine, zaključio je Ćorić.
Prema zadnjim dostupnim podacima DZS-a, inflacija je u Hrvatskoj u travnju bila 5,8 posto na godišnjoj razini. Tako je, nakon što je lanjskog prosinca iznosila 3,3 posto, u siječnju ove godine 3,4 posto, u veljači 3,8 posto, u ožujku 4,8 posto, inflacija u travnju, dominantno pod utjecajem cijena energije, ubrzala svoj rast na godišnjoj razini na 5,8 posto. Riječ je o stopi inflacije koja je zadnji put zabilježena na toj razini u listopadu 2023. godine.
I predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika, koalicijskog partnera vladajućih, Marinko Lukenda objavio je da će od 1. siječnja 2027. biti ukinut porez na dohodak od mirovine.
U objavi na Facebook stranici HSU-a napisali su, između ostalog, i da će “porez na mirovinu plaćati umirovljenici čija mirovina prelazi 5 tisuća eura.“
Ministarstvo financija pitali smo o mirovinama od 5.000 eura, a oni navode da će uskoro započeti planirane izmjene propisa o porezu na dohodak kojima će se između ostalog predložiti propisivanje oslobođenja umirovljenika od plaćanja poreza na dohodak na mirovine do visine 5.000,00 eura.
-Na umirovljenike kao jednu od socijalno najranjivijih skupina primjenjuje se porezna olakšica u obliku umanjenja porezne obveze koja se odnosi na mirovinu za 50%, planiranim izmjenama propisa o porezu na dohodak predložit će umanjenje porezne obveze koja se odnosi na mirovinu za 100% i to na mirovine do visine 5.000,00 eura.
I dalje će plaćati porez
-Navedeno će utjecati na povećanje mirovine odnosno dovest će do povećanja raspoloživog dohotka umirovljenika, dodaju.
Što zapravo znači da će oni koji imaju mirovine od 5.000 eura i više i dalje plaćati porez na mirovinu.
Koliko je takvih umirovljenika, pitali su iz N1 Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO), koji navodi da je u travnju 2026. (isplata u svibnju 2026.) ukupno bilo pet korisnika mirovina koji imaju bruto mirovinu veću od 5.000,00 eura.


