Article

//www.dalmacijanews.hr/files/54ebac4f486f9fd71b8b4b06/80

"Splićani nisu zadovoljni uređivačkim politikama medija, a neki novinari nisu dovoljno objektivni"

"Medijska konstrukcija stvarnosti" nova je studija koja istražuje medijske utjecaje kao kompleksne društvene pojave, čiji je fokus na procesima informiranja javnosti, medijskim uređivačkim politikama i javnom mnijenju kao posebnom društvenom fenomenu.

Anči Leburić jedna je od najproduktivnijih domaćih sociologinja, profesorica s Odsjeka za sociologiju na Filozofskom fakultetu u Splitu koja je svojoj već bogatoj produkciji dodala još tri nedavno objavljene studije.

Prof. Leburić dala je poseban doprinos u polju metodologije, ali bavi se i brojnim posebnim sociologijama: položajem žena, mladih, osoba s invaliditetom i problematikom mita i korupcije u hrvatskom društvu  itd. Redovita profesorica u trajnom zvanju, neumorno i dalje radi kao i na početku svoje karijere.  Kao aktivnoj istraživačici ističe da su joj sve teme interesante dok god su aktualne i provokativne, intrigantne, nepoznate i nedovoljno obrađene.

Najnovija, uvijek aktualna, je studija "Medijska konstrukcija stvarnosti: sociološko istraživanje". Radi se o novoj znanstvenoj monografiji u ediciji Istraživačke studije (izdavač Redak iz Splita) objavljene krajem 2014. godine čije su autorice Anči Leburić i Maja Quien.

U radu se istražuju neki medijski utjecaji kao naročito kompleksne društvene pojave, i to na različitim mikro razinama života ispitanog stanovništva. Provedeno anketno istraživanje stanovnika Splita fokusiralo se u svom istraživačkom dizajnu na procese informiranja, na medijske uređivačke politike i na javno mnijenje kao poseban i specifičan društveni fenomen. Među istraživačkim rezultatima primjetno je relativno nezadovoljstvo Splićana sa objektivnošću medijskih djelatnika, kao i sa generalnim uređivačkim politikama u medijima. Uočene su značajne mogućnosti medijskih utjecaja u procesima konstrukcije stvarnosti ispitanih, budući se korišteni mediji percipiraju kao bitni izvori informiranja pojedinaca, ali i formiranja (i modeliranja) javnoga mnijenja.

Mediji određuju fokus interesa i nameću obrasce ponašanja i razmišljanja

- Cilj naše studije je bio dokazati da mediji konstruiraju našu stvarnost, jer svakodnevno imamo bezbroj  primjera u kojima možemo vidjeti kako mediji oblikuju tu stvarnost, kao javno mijenje, vrijednosti i orijentacije - objasnila je.

Predsjednički izbori nam daju izvrsnu podlogu za ovakvu argumentaciju, smatra Leburić. Sa manjim odmakom možemo uočiti kako je padala popularnost sada bivšem predsjedniku Josipoviću tijekom predizborne kampanje, a može se uočiti  i određena promjena stava, držanja i samoga ponašanja. Pod budnim okom medija koji su pratili svaki i najmanji detalj predsjedničkih kandidata, formirale su se određene percepcije javnosti.

- Zašto je padao utjecaj Josipovića? Zbog utjecaja medija, zbog afera, vrijeđanja.., zbog činjenice da su se bavili "prljavim rubljem“, a ne programima, vizijom, Ustavom i ostalim važnim temama koje bi trebale biti bitne za budući predsjednički mandat - pojasnila je kako je padala popularnost bivšeg predsjednika.

Ono što profesorica Leburić "zamjera“ medijima je davanje veće ili u najmanju ruku,  jednake pažnje boji haljine ili odabiru cipela Kolinde Grabar-Kitarović i programima predsjedničkih kandidata. Dakle, mediji nam određuju fokus interesa i nameću, ne samo teme, već i obrasce ponašanja, obrasce razmišljanja i u tom smislu konstruiraju našu stvarnost. Uređivačke politike utječu u velikoj mjeri na poimanje općeg stanja u društvu. Činjenica da prosjek više zanimaju priče o modnim propustima predsjednice nego njeni stavovi prema vanjskoj politici, govori o općem obrazovnom, intelektualnom, etičkom stanje nacije...

Postavlja se pitanje zbog čega se daje toliko medijskog  prostora određenoj temi na važnosti?

U novinarstvu nema toliko vrsnih novinara koji mogu istraživački i analitički jednu temu obraditi i popratiti do kraja kao što bi na primjer, programi i vizije, kao i ponuđena rješenja  predsjedničkih kandidata to i zahtijevali, odgovor je koji nudi Leburić.

- Ja se ne sjećam da je itko u predizbornoj kampanji  programatski izvještavao, analitički raščlanio i prikazao programe kandidata i usporedio ih s nekim pokazateljima u društvu, s konkretnim rezultatima analiza ili istraživanja, sa stavovima i prijedlozima Europske komisije i slično. Ne mogu izdvojiti nijednog novinara koji je bio toliko kompetentan da je mogao javnosti reći: evo ovaj program nudi to, to i to...analize pokazuju da imamo to, pa bismo trebali napraviti ovo ili ono. E, upravo u tome određeni kandidat ili kandidatkinja uspješno afirmiraju svoje buduće aktivnosti.

Teško je danas biti objektivan i maksimalno tolerantan, priznaje profesorica, i napominje da ipak treba težiti svestranosti i posvetiti se više istraživačkom novinarstvu, neprekidnom razvijanju stručnih kompetencija, znanja i sposobnosti medijskoga prezentiranja. 

Javne osobe su postale hipersenzibilne kada su u pitanju otvorene kritike

U kontekstu relacije mediji – javno mijenje, jasno je da i javnost može "uzvratiti“ medijima, a priliku da pokaže što misli, narod ne propušta. Idealnu priliku da pronađu i javno "upru prstom“ u dežurnog krivca za sve što ih tišti, kao i svake godine tako i ove, pronašli su u tradicionalnom spaljivanju krnje diljem karnevala u lijepoj našoj.  U povijesti karnevalskih spaljivanja spaljivalo se sve i svakoga, a ove godine su gorili MilanovićŠukerJovanović ali i Ante Tomić.

Spaljivanje krnje koji je u ruci držao knjigu  "Što su ovce bez mrkova“, neupitno je izazvalo reakcije u svijetu novinarstva, a reagiralo je i Hrvatsko novinarsko društvo koje  je šokirano ovom činjenicom. Društvena stvarnost je da mediji utječu na javnost i formiraju mišljenja na koja isti moraju biti svjesni da se mogu na različite načine odraziti i na one koji kroje medijsku sliku.

- Situacija je takva da su svi u nekom konfliktu, međusobnom ili općem, pa je većina javnih osoba, uključujući i političare ali i novinare postala je hipersenzibilna kada ih netko direktno i otvoreno kritizira. Činjenica je da su Prološćani tim činom željeli poslati poruku i dati svoj komentar. Na kraju, ipak je potrebno razumjeti i uzeti u obzir različite mentalitete, zašto se ljutiti i onemogućiti drugoga da iskaže svoje mišljenje. Zar to nije demokracija?! – zaključuje Leburić.

Mediji u Hrvatskoj uvelike preuzimaju uloge temeljnih društvenih institucija u formiranju stavova i prenošenju vrijednosti. Stoga je nužno jačanje medijske pedagogije i podizanje razine medijske pismenosti, smatra profesorica.

Vrh metodoloških trendova u Europi

 "Kulturološke analize u diskursu kulturalnih studija" i "Metodološki rječnik", također su protekle godine postali dio znanstvenog opusa kojega potpisuje Anči Leburić sa suradnicama/-ima.

- Najdraža srcu ipak mi je Metodološka biblioteka koju sam osnovala - rekla bih da je to vrhunac našeg stručnog djelovanja u izdavaštvu. Nešto slično ovim radovima koje razvijamo teorijski i metodološki, zapravo ne postoji u Europi i svijetu. Primjerice, "Metodološki rječnik" na kojem smo radili skoro pet godina je značajan iskorak u struci, pogotovo za nas, pa s obzirom na njegovu konceptualizaciju i strukturu možemo se smjestiti u vrh metodoloških trendova u Europi. U pregovorima sam za prevođenje nekih naših metodoloških studija, no kako sve ovo radimo privatno i bez konkretnije podrške sredine, teško se odlučujemo za veće iskorake prema inozemstvu, gdje postoje već uhodana pravila i standardi u stručnom izdavaštvu, koje se sistematski financira na sasvim drugačije načine negoli u RH – objašnjava Leburić.

U posljednjih 25 godina moga istraživačkog posla u lokalnoj sredini,  čine mi se dosta značajnim utjecaji koje smo imali za razvoj metodologije kao društvene, relativno mlade znanosti. Osim toga, posebno mi je značajno što je veliki broj mojih mlađih kolega i kolegica uključen u cijelu tu priču - kaže Leburić i ističe timski rad kao ključan za ostvarenje bilo kakvih projekata i karijernoga uspjeha uopće. Zato ona neprekidno usmjerava svoje studente na grupne istraživačke i druge timske poslove. 

Profesorica koja iza sebe broji preko trideset objavljenih knjiga kaže kako puno toga ne bi ostvarila da joj nije njezinih studenata i studentica koje redovito uključuje u sve što radi.

- Nas nitko ne tapše po ramenu, i nitko neće reći "bravo!“, toga nema u sustavu. Ne nagrađuju se nadprosječni i najvrijedniji, dapače, često doživljavaju suprotne reakcije. Nakon određenog broja godina u obrazovanju bitno je biti optimističan. Recept je raditi timski i interdisciplinarno i ne obazirati se na usputne i nevažne istupe i reakcije onih koji u svojim biografijama imaju vrlo malo toga za pohvalu. Na žalost u RH je takvih puno i previše, a kad se oni u visokom obrazovanju ugodno smjeste i namjeste, e onda ni sustav nema puno šanse da korigira njihove utjecaje. Uostalom, sustav činimo svi mi, i na funkcijama su ljudi iz struke i nisu to nikakvi vanzemaljci, kojima se organiziranim aktivnostima ne bi moglo doskočiti - komentirala je situaciju u visokom obrazovanju.

"Mladi ne rade, po cijele dane u kafićima ispijaju kave"

Ističe kako su se njezini brojni studenti/ce uspješno pronašli i u struci, doduše većina ih je otišla iz Splita. Ipak, činjenica je da nas prati visoka stopa nezaposlenih, pogotovo mladih koji se ne snalaze nakon što napokon i dobiju diplomu. Takvu anomičnu situaciju u društvu Leburić povezuje s nedostatkom institucionalne podrške mladima iz visokog obrazovanja, ali i spregom između odraslih i mladih u kojoj je puno negativnih obrazaca ponašanja.

Kaže kako je nemoguće je da toliko mladih ne radi, s jedne strane ne privređuju, a s druge strane su po cijele dane u kafićima, na suncu ispijaju kave - Tu nešto ne štima -.

- Cijela atmosfera u društvu preslikava se i na poslove, zanimanja i interese. Tu nisu nikakva iznimka ni profesori/ce.  U svim tim interakcijama premoćno vladaju sveopći egoizam, pohlepa, megalomanija i druge iskrivljene vrijednosti koje moraju ostaviti traga i u životima mladih. Oni počinju oponašati odrasle, a odrasli se oglušuju, ne uočavaju nasilnička ponašanja na vrijeme, koja se svode ne samo na tjelesne udarce, već i na one verbalne itd. Eto, ja se cijeli svoj radni vijek trudim da imam vremena za mlade koji me okružuju i da im otvaram istraživačke, projektne i druge prostore, u kojima se svi oni itekako dobro i kreativno snalaze. Tako uspijemo uživati u svom poslu i radu, pa se svi zaljubljujemo u sociologiju (i sociološku metodologiju) i njene beskrajne mogućnosti i šanse u efikasnom korigiranju dijela onoga što u društvu nije dobro ili društveno poželjno  – poručuje Leburić.

hr Tue Feb 24 2015 07:05:09 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Znanost
//www.dalmacijanews.hr/files/6506efa95d7965d9118b459f/80
Foto: Press

Toni Milun oduševio Splićane i podijelio praktične savjete o ulaganjima i štednji

Tema upravljanja novcem, štednjom i ulaganjem privukla je više od 300 posjetitelja koji su iz prve ruke dobili praktične savjete o ulaganjima i štednji
Nakon prošlotjedne zagrebačke konferencije val financijske pismenosti stigao je i do Splita. Ovoga vikenda održana je konferencija financijske pismenosti Toni Milun 2.0 u Cinestaru Joker, pod svečanim pokroviteljstvom Ministarstva financija. Tema upravljanja novcem, štednjom i ulaganjem privukla je više od 300 posjetitelja koji su iz prve ruke dobili praktične savjete o ulaganjima i štednji.

Prvi dan i teme poslovnih financija obilježila su predavanja stručnjaka iz raznih industrija, a osim domaćina Tonija Miluna, koji je konferenciju otvorio temom o tri ključna principa financijskog zadovoljstva, najzvučnije ime konferencije bio je zamjenik direktora Revoluta Andrius Bičeika, koji je publici govorio o Revolut Business usluzi koja za tvrtke s poslovanjem s inozemstvom nudi mnoštvo benefita, primjerice iznimno niske cijene konverzije valuta.  

- Odlična atmosfera na konferenciji, doista se mogla osjetiti želja publike za znanjem u području financijske pismenosti. Toni je stvorio odličnu platformu za ovu temu te je na neki način postao superzvijezda educiranja društva u području financija u Hrvatskoj. Budimo iskreni, novac i financije općenito nam uzimaju puno vremena, zato je važno znati upravljati financijama, a ovakvi događaji najbolja su platforma za steći to znanje. “Ponovio bih da su me oduševili posjetitelji zbog otvorenosti prema novim informacijama i prilikama u području financijskog upravljanja i nadam se da ću biti dio ove priče i iduće godine - kazao je Andrius Bičeika, zamjenik direktora Revoluta.

Posjetitelji su imali priliku čuti zanimljiva iskustva i savjete o poslovnim financijama, kao što su benefiti za održivi razvoj financijskog rasta bez nužnog traženja kredita u bankama te zašto je važno ulagati u alternativne mirovinski fondove, kako bi se izbjegla financijski nesigurna starost. Također, publika je mogla saznati koja ulaganja donose zaradu bez gubitka vrijednosti te naučiti koje su to male razlike u poslovanju koje mogu donijeti značajnu financijsku promjenu.

Drugi dan konferencije naglasak je bio na upravljanju osobnim financijama u svakodnevnom životu, a publika je iz prve ruke saznala na što sve treba paziti prilikom podizanja kredita u bankama.

- Prije podizanja kredita u banci, jako je važno imati prethodno financijsko znanje, kako bi se postigla određena ravnoteža u odnosu između nas i banke. Važno je unaprijed znati postavljati prava pitanja, kao što su primjerice, koja je razlika ako plaćam kredit na rate ili u anuitetima, koja je razlika plaćanja na duži ili kraći rok. Isto tako dobro je postaviti pitanje o interkalarnoj kamati ili o instrumentima osiguranja, znači bitno je unaprijed doći pripremljen sa znanjem osnovnih financijskih pojmova. Na kraju, najvažnije je da se prije potpisivanja ugovora o kreditu svaka osoba savjetuje sa stručnjakom - istaknula je Anita Perkov Kalebota iz udruge Franak. 

Mnoge je zanimalo najaktualnije pitanje s kojim se susreće većina Hrvata, kako jeftinije kupiti stan ili kuću. Iako je danas kupovina nekretnine u svakom pogledu skupa investicija, treba znati da samo 20 % nekretnina ima cijenu koja je blizu realne tržišne cijene nekretnina dok je ostatak prenapuhan. Isto tako, ako je krajnji cilj kupnje nekretnine najam ili daljnja prodaja potrebno je izračunati prodajni prinos, odnosno povrat investicije, a jako je važno uzeti u obzir i pravne usluge, što investiciju čini skupljom. Ako se kupuje starija gradnja kojoj su potrebna dodatna ulaganja, treba biti iznimno oprezan, upozorile su Josipa Serdarušić i Marija Okopni iz Eurovilla nekretnina.


hr Sun Sep 17 2023 14:23:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Znanost
//www.dalmacijanews.hr/files/650319e85d79654a088b4617/80

Centar izvrsnosti SDŽ pokreće novi program za sve ljubitelje robotike, evo o čemu se radi

Novi program bit će idealna prilika za umrežavanje učenika na razini škole, grada i županije

Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije u novoj školskoj godini 2023./2024. pokreće novi izvannastavni program, RoboStart. Program je namijenjen visokomotiviranim i potencijalno darovitim učenicima s interesom za robotiku i nove tehnologije, a osnovna ideja programa je usvajanje znanja i vještina konstruiranja i programiranja robotskih sustava.

Također, novi program bit će idealna prilika za umrežavanje učenika na razini škole, grada i županije.

- Veselimo se novom programu u Centru izvrsnosti u kojem očekujemo veliki interes učenika. U novoj školskoj godini u sklopu programa predviđeno je održavanje četiri radionice za mentore u trajanju četiri školska sata, a svaka škola bi trebala formirati ekipu od minimalno pet učenika s kojima bi se provelo minimalno šest radionica u trajanju od tri školska sata. Također, kao kruna programa planiramo organizirati sudjelovanje ekipa na tri natjecanja te na završnom susretu u sklopu Festivala izvrsnosti, poručio je Toni Jagnjić, mentor robotike u Centru izvrsnosti SDŽ.

Sve informacije o natječaju te obrazac za prijave mogu se pronaći na poveznici https://bit.ly/Natječaj_RoboStart, a otvorena je i nova web stranica na kojoj se mogu pronaći informacije o RoboStart natjecanjima https://robostart.hr/. Sva dodatna pitanja o programu mogu se poslati na mail [email protected].

Program se provodi u sklopu aktivnosti „Razvoj i provedba obrazovnih programa, izvannastavnih i/ili izvanškolskih aktivnosti za učenike u IKT-u, poduzetništvu i aktivnom građanstvu u projektu „Jadranski regionalni znanstveni centar za razvoj vještina u području STEM-a, IKT-a, poduzetništva i aktivnog građanstva“ - Jadranski RZC STEM. 


hr Thu Sep 14 2023 16:34:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Znanost
//www.dalmacijanews.hr/files/61e551006f52df3fde8b4571/80
Foto: pixabay

Imunitet nakon covida-19: Otkrivena ključna promjena  

Ovo otkriće sugerira da ove stanice mogu igrati ulogu u nekim dugotrajnim simptomima povezanim s dugim covidom-19
U članku objavljenom 18. kolovoza u časopisu “Cell” znanstvenici su izvijestili da se prirodne stanice imunološkog sustava – ključan dio imunološkog sustava koji se aktivira u borbi protiv covida-19 – mijenjaju barem godinu dana nakon infekcije. Ovo otkriće sugerira da ove stanice mogu igrati ulogu u nekim dugotrajnim simptomima povezanim s dugim covidom-19, iako su potrebna daljnja istraživanja kako bi se potvrdila ta veza, piše Time.

Urođeni imunološki sustav predstavlja prvu liniju obrane tijela, sastavljenu od općih stanica koje se bore protiv patogena, a osmišljene su da prepoznaju i suzbijaju različite vrste patogena, uključujući bakterije, viruse, gljivice i parazite na nespecifičan način. (B stanice i T stanice, s druge strane, više su prilagođene pamćenju i prepoznavanju specifičnih patogena, samo tih patogena.) Međutim, Steven Josefowicz, izvanredni profesor patologije i laboratorijske medicine na Weill Cornell Medicineu, i njegovi kolege otkrili su da čak i urođene stanice imunološkog sustava zadržavaju pamte borbu protiv SARS-CoV-2 nakon ozbiljne infekcije. Ovo pamćenje, zajedno s izazvanim odgovorom, može trajati najmanje godinu dana nakon infekcije. - prenosi N1.

Novi rad ima važne implikacije za razumijevanje kako imunološki sustav, uključujući i manje prilagođene dijelove koji ne ciljaju specifične bakterije ili viruse, biva promijenjen infekcijama. Razumijevanje ovih promjena također bi moglo osvijetliti zašto neki ljudi nastavljaju osjećati dugotrajne simptome nakon susreta sa SARS-CoV-2, ističe Josefowicz.

On i njegov tim usredotočili su se na matične stanice roditeljskih stanica urođenih stanica imunološkog sustava – to su matične stanice smještene u koštanoj srži koje neprestano obnavljaju zalihu ovih imunoloških stanica. Budući da većina ovih matičnih stanica boravi u koštanoj srži, najjednostavniji način da bi im se pristupilo je putem aspiracije koštane srži, bolnog i invazivnog postupka u kojem liječnici probijaju dio bedrene kosti kako bi došli do koštane srži. Međutim, manji broj ovih matičnih stanica cirkulira u krvi te je Josefowicz proveo istraživanja ne samo kako bi izvukao i obogatio njihov broj iz uzoraka krvi, već i kako bi potvrdio da predstavljaju iste matične stanice koje se nalaze u koštanoj srži. To mu je omogućilo proučavanje ovih stanica kod pacijenata koji su bili primljeni u jedinicu intenzivne njege zbog ozbiljnih infekcija covidom-19, prikupljanjem njihove krvi umjesto provođenja biopsija koštane srži.

Analizom tih matičnih stanica, jasno je da se imunološki sustav temeljno mijenja nakon ozbiljne infekcije poput covida-19, izjavio je Josefowicz. Ove stanice sadrže genetske promjene koje mijenjaju aktivnost određenih gena, potičući ih da stvaraju veći broj upalnih faktora. Ova promjena traje najmanje godinu dana nakon teške infekcije covidom-19, što je razdoblje tijekom kojeg je Josefowicz proučavao stanice kod nekoliko desetaka pacijenata.

Budući da ove matične stanice odgovaraju za proizvodnju dodatnih kopija urođenih imunoloških stanica, promjene u genima koje izražavaju prenose se na nove generacije stanica koje stvaraju. Kada je proučavao stanice u laboratorijskim posudama, Josefowicz je otkrio da su sposobne proizvoditi povišene razine upalnih faktora i da su sklonije migraciji – što u ljudskom tijelu znači da mogu širiti svoje upalne učinke na druga tkiva.

Povećane razine upalnih faktora mogu biti odgovor na intenzivan učinak teške infekcije SARS-CoV-2.

- Teška infekcija covida-19 imunološkom sustavu može izgledati kao početak kronične infekcije i budući da imunološki sustav ima problema s uklanjanjem tog određenog patogena, stavlja sve na raspolaganje kako bi si povećao šanse za suočavanje s virusom
- kaže Josefowicz.

Jesu li ove memorije covid-19 infekcije povezane s dugotrajnim covidom-19, još nije jasno, ali istraživanje bi moglo potaknuti dodatne studije kako bi se bolje razumjelo kako virusi poput SARS-CoV-2 utječu na imunološki sustav, kako kratkoročno, tako i dugoročno.

- Ovo je početak vrlo dugačke priče koja će, nadamo se, proširiti naše razumijevanje kako se virusne infekcije, posebno covid-19, razlikuju od prehlade. - kaže dr. Lindsay Lief, direktorica medicinske jedinice intenzivne njege i klinike za oporavak nakon intenzivne njege pri Weill Cornell Medicineu i New York-Presbyterian bolnici te jedna od koautorica rada.

- Moramo razumjeti kako infekcije mijenjaju imunološki sustav da bi utjecale ne samo na simptome koje doživljavate već i na to kako reagirate na sljedeću infekciju ili sljedeće cijepljenje.

Pandemija je znanstvenicima pružila jedinstvenu priliku za proučavanje kako se imunološki sustav mijenja kao odgovor na virus, budući da je toliko mnogo ljudi bilo zaraženo istovremeno, a nije bilo cjepiva koje bi zbunjivalo imunološki odgovor. Svi uzorci krvi potječu od sudionika koji su bili primljeni u intenzivnu njegu u proljeće 2020. s teškim infekcijama covida-19, prije nego što su cjepiva bila dostupna.

Budući da su bili dostupni zdravstveni kartoni sudionika tijekom boravka na intenzivnoj njezi, istraživači su mogli proučiti bilo kakve tretmane koje su primili, i pronašli su potencijalno koristan trag o jednom zahvatu koji bi mogao ublažiti promjene u imunološkom sustavu. Ljudi koji su primali lijekove za blokiranje IL6, koji uzrokuje upalu i povećava se kao odgovor na infekciju, činilo se da pokazuju niže razine urođenih imunoloških stanica koje su bile sklone stvaranju upalnih faktora. Iako lijek nije imao velikog učinka na poboljšanje teških simptoma covida-19 tijekom boravka na intenzivnoj njezi, istraživanje sugerira da bi mogao suzbiti neke promjene u izražavanju gena u matičnim stanicama urođenog imunološkog sustava. To pak može smanjiti šanse za razvoj simptoma sličnih dugom covidu kod tih ljudi, iako su potrebna daljnja istraživanja kako bi se ta teorija potvrdila.

- Nadam se da će drugi koristiti naše pristupe kako bi povezali ove promjene s različitim kliničkim ishodima i bolestima - kaže Josefowicz.

- Budući da su ove krvne stanice fleksibilnije nego što su mnogi pretpostavili, to pruža terapijsku mogućnost vraćanja prema zdravijem stanju nakon infekcije.

hr Tue Aug 22 2023 20:47:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Znanost
//www.dalmacijanews.hr/files/64dce53a5d796542bf8b4675/80
Foto: Facebook / Institut za oceanografiju i ribarstvo

Stručnjaci upozoravaju: "Opet se pojavila otrovna riba u Jadranu"

Njihovo priopćenje donosimo u nastavku
Invazija vatrenjače na Jadran se nastavlja. Institut za oceanografiju i ribarstvo je na svojem Facebooku objavio upozorenje o sve većem broju otrovne ribe vatrenjača na našoj obali, poznate i pod nazivom riba paun.

Njihovo priopćenje donosimo u nastavku:

- Poznata kao vatrenjača, riba lav ili riba paun, Pterois miles je invazivna indo-pacifička vrsta koja je poznata po štetnosti za lokalne ekosustave. Ozloglašena je zbog svoje izdašne ishrane autohtonim ribljim vrstama, te brzog širenja na koloniziranim područjima Sredozemlja.

Sve bodlje na tijelu su otrovne te se kod uboda javlja izuzetno jaka bol, a mogući su i ozbiljniji simptomi pa se u slučaju uboda preporučuje posjet liječniku. Iz tog razloga ovoj ribi treba pristupiti s oprezom, a posebice u slučaju ulova tijekom ribolova. Srećom, kao što je slučaj i kod ostalih jadranskih riba s otrovnim bodljama, otrov je termolabilan, što znači da se može neutralizirati toplinom (najbolje utapljajući ubodeno mjesto neposredno nakon uboda u vodi temperature 40-45°C 🌡 u trajanju 30-90 min uz pažnju da ne dođe do opeklina).



Podsjetimo, ova vrsta je po prvi puta zabilježena u Jadranskom moru 2019. godine, a najsjeverniji nalaz bio je kod Visa 2021. godine. S obzirom na dinamiku njenog širenja, te trendove širenja toploljubnih vrsta povezanih sa zatopljenjem mora, za očekivati je da će se pojavljivati sve češće. Ove godine zabilježena je nekoliko puta na području južnog Jadrana, a jučer je ulovljena i na Korčuli, blizu Račišća. Zahvaljujemo ribolovcu Luki Srziću što nas je obavijestio o svom ulovu. 

Da bismo smanjili negativne posljedice koje ova vrsta može uzrokovati, možemo preporučiti nekoliko mjera. Prije svega vodite računa o vlastitoj sigurnosti te oprezno rukujte s njom ako dođe do slučajnog ili namjernog ulova. S obzirom na to da se radi o teritorijalnoj vrsti, u slučaju značajnijeg povećanja populacije, ciljani izlov može biti učinkovita mjera kontrole populacije na područjima veće brojnosti. Također, smanjenje antropogenog pritiska na morski ekosustav može povećati njegovu otpornost na štetne učinke invazivnih vrsta. U slučaju vatrenjače, hobotnica i neke vrste kirnji predstavljaju za sada jedine poznate predatore u Sredozemnom moru te očuvanje njihovih populacija može doprinijeti kontroli njene populacije.

Ako primijetite vatrenjaču tijekom ronjenja, ili je ulovite, molimo da nas obavijestite. Njeno prisustvo često se opaža u blizini podvodnih grebena i na manjim dubinama dostupnim podvodnim ribolovcima i rekreativnim roniocima. Vatrenjača je izvrsnog okusa te ju je moguće konzumirati. - stoji u priopćenju.


hr Wed Aug 16 2023 17:03:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Znanost

Pročitajte još . . .