Article

//www.dalmacijanews.hr/files/629a21b318d1cbb3528b4573/80
Foto: unist

Svečano proslavljena 25. obljetnica osnutka Medicinskog fakulteta u Splitu: "Studenti su naš najveći kapital"

"Studente ne učimo samo kako položiti ispit, već težimo tome da steknu što više praktičnih znanja i vještina"

Današnjoj proslavi 25. obljetnice osnutka Medicinskog fakulteta u Splitu, uz dekana prof. dr. sc. Antu Tonkića i prodekane prof. dr. sc. Darka Moduna, prof. dr. sc. Antu Pundu, prof. dr. sc. Katarinu Vukojević, izv. prof. dr. sc. Renatu Pecotić, izv. prof. dr. sc. Joška Božića, izv. prof. dr. sc. Ivana Galića, nazočili su mnogobrojni uzvanici - državni tajnik Ministarstva zdravstva Tomislav Dulibić, akademik Zvonko Kusić, akademik Miroslav Radman, splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban, pročelnik Službe za društvene djelatnosti Grada Splita Mario Negotić, rektor Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Zoran Tomić s prorektorom prof. dr. sc. Milenkom Bevandom, prorektor Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Tomislav Kilić, dekan Medicinskog fakulteta u Zagrebu prof. dr. sc. Slavko Orešković, dekan Medicinskog fakulteta u Osijeku prof. dr. sc. Ivica Mihaljević, dekanica Stomatološkog fakulteta u Zagrebu prof. dr. sc. Zrinka Tarle, kao i prodekani medicinskih fakulteta u Zagrebu, Rijeci, Mostaru, čelnici sastavnica Sveučilišta u Splitu, članovi Senata splitskog sveučilišta, ravnatelj KBC Split prof. dr. sc. Julije Meštrović, ravnatelj Opće bolnice Dubrovnik izv. prof. dr. sc. Marijo Bekić, predsjednik Upravnog vijeća bolnice Sveta Katarina prof. dr. sc. Dragan Primorac, ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo SDŽ doc. dr. sc. Željka Karin, ravnatelj Doma zdravlja SDŽ Marko Rađa, ravnatelj Ljekarni SDŽ dr. sc. Ante Mihanović, ravnatelj REGIOMED KLINIKEN Alexander Schmidtke, direktor Medicinskog fakulteta REGIOMED prof. dr. Johannes Brachmann, članovi Fakultetskog vijeća, zaposlenici i studenti Fakulteta.

Dekan Medicinskog fakulteta, prof. dr. sc. Ante Tonkić je istaknuo kako je proslava ove značajne obljetnice izvrsna prigoda s poštovanjem se prisjetiti brojnih zaslužnih nastavnika, nekadašnjih dekana i prodekana te studenata i zahvaliti im na svemu što su učinili do sada.

- Studij Medicine u Splitu započeo je još 1974. godine kao dio zagrebačkog Medicinskog fakulteta, koji je odigrao značajnu ulogu i pri osnivanju samostalnog fakulteta u Splitu, na čemu ćemo uvijek biti neizmjerno zahvalni – ustvrdio je dekan Tonkić, naglasivši kako se danas izvode četiri integrirana studija Medicina, Dentalna medicina, Farmacija u suradnji s Kemijsko-tehnološkim fakultetom, te Medicina na engleskom jeziku. Od osnivanja do danas na studiju Medicine diplomiralo je 1154 studenta, 250 na Dentalnoj medicini, 183 na Farmaciji te 130 na Medicini na engleskom jeziku. Što se tiče poslijediplomskih doktorskih studija, na Fakultetu se izvode tri: Klinička medicina utemeljena na dokazima, Biologija novotvorina te TRIBE - Translacijska istraživanja u biomedicini na kojima je doktorsku titulu do sada steklo 353 znanstvenika. Isto tako, u svom izvješću je dekan Tonkić naglasio kako se na Fakultetu trenutačno provodi 46 projekata, od čega je 16 europskih čime ova ustanova značajno pridonosi u znanstvenim istraživanjima i međunarodnoj prepoznatljivosti Sveučilišta u Splitu.

- Od osnutka objavljeno je ukupno 5200 radova u 2143 časopisa, a Fakultet ima h-indeks 140 te preko 121 tisuća citata. O postignućima najbolje govori podatak da je Sveučilište u Splitu u 2020. godini po prvi puta rangirano u Quacquarelli Symonds (QS) ljestvici upravo u području medicine – kazao je dekan Tonkić.

- Studenti su naš najveći kapital, upravo smo studente stavili u centar procesa učenja. Ne učimo ih samo kako položiti ispit, već težimo tome da steknu što više praktičnih znanja i vještina – ustvrdio je dekan, naglasivši kako su studenti iznimno motivirani za studiranje, čemu svjedoči iznimno visoka prolaznost na razini cijelog Sveučilišta. Isto tako, aktivni su u radu mnogih studentskih udruga, humanitarnih akcija te edukacija i sudjelovanja u sportskim aktivnostima – kazao je dekan kazavši i kako će ova uprava i dalje poticati i pomagati njihove napore i rad.

Ustvrdio je kako je biti dijelom Medicinskog fakulteta uvijek bila čast i privilegija, a jedna od najboljih referenca nastavne i znanstvene izvrsnosti je i uspješna suradnja s njemačkim klinikama.

Pisane čestitke Fakultetu uputili su i kolege s prestižnog američkog sveučilišta Penn State, a pozdravnim govorima uvaženom skupu obratili su se prorektor prof. dr. sc. Tomislav Kilić, koji je čestitao ovu značajnu obljetnicu u ime Sveučilišta i rektora prof. dr. sc. Dragana Ljutića, prof. dr. sc. Zoran Đogaš, u ime svih bivših dekana, prof. dr. sc. Dragan Primorac, u ime Alumnia te rektor prof. dr. sc. Zoran Tomić, kao i Mario Negotić, iz Grada Splita,  splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban, akademici Miroslav Radman i Zvonko Kusić te Tomislav Dulibić, državni tajnik Ministarstva zdravstva.


hr Fri Jun 03 2022 17:07:57 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Znanost
//www.dalmacijanews.hr/files/646d09a35d7965bd8f8b45d1/80

Odabrane četiri nove stipendistice Nacionalnog programa stipendiranja "Za žene u znanosti", među njima i znanstvenica sa splitskog fakulteta

Kroz Nacionalni program stipendiranja L'Oréal – UNESCO „Za žene u znanosti“ od 2006. godine do sada je nagrađeno 66 hrvatskih znanstvenice u završnoj fazi izrade doktorske disertacije
Ovogodišnje dobitnice stipendije Nacionalnog programa stipendiranja L'Oréal-UNESCO„ Za žene u znanosti“ su Ines Haberle (Institut Ruđer Bošković u Zagrebu), Andrea Hloušek-Kasun (Institut Ruđer Bošković u Zagrebu), Antonija Mravak (Prirodoslovno-matematički fakultet u Splitu) i Ivana Sopek Merkaš (Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice).

L'Oréal ADRIA i Hrvatsko povjerenstvo za UNESCO pri Ministarstvu kulture i medija pod pokroviteljstvom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti 17. godinu zaredom nagradili su četiri mlade znanstvenice iz područja prirodnih znanosti, uključujući i interdisciplinarna područja, pojedinačnim stipendijama u vrijednosti od 5.000 eura.  

- Impresioniran sam time što postoje vrijedne, savjesne, darovite mlade osobe koje strpljivo i samozatajno rade, što nas čini optimističnima u vezi razvoja društva u budućnosti. Danas smo naime svjedoci da u mnogim područjima pada kriterij stručne razine i profesionalne odgovornosti, a ove mlade znanstvenice to demantiraju. Ove stipendije značajno utječu na promjenu stereotipa i rušenje tradicionalnih predrasuda o ženskim sklonostima za neka zanimanja, a nagrađene su važne kao uzor, poticaj i poruka u društvu. One potiču mlade žene da se počnu baviti znanošću u današnje vrijeme estrade i spektakla kad znanstveni samozatajni rad nije popularan među mladima. Nadamo se da će ova stipendija biti poticaj mnogim mladim djevojkama da upišu fakultete prirodnih znanosti te da se nastave baviti znanošću. Nedvojbeno je da znanost treba žene. - istaknuo je akademik Zvonko Kusić, predsjednik Izbornog povjerenstva Programa.

Izborno povjerenstvo predvođeno upravo akademikom Zvonkom Kusićem i cijenjenim članovima hrvatske akademske zajednice akademkinjom Vidom Demarin, akademikom Krešimirom Nemecom, akademikom Vladimirom Paarom, prof. dr. sc. Helenom Jasnom Mencer, prof. dr. sc. Đurđicom Ugarković, dr. sc. Katicom Biljaković, prof. dr. sc. Maricom Ivanković, prof. dr. sc. Leandrom Vranješ Markić i izv. prof. dr. sc. Zrinkom Ljubešić, koja je i sama bila dobitnica ove prestižne stipendije, odabralo je nagrađene stipendistice među 67 pristiglih prijava.

- Stipendije koje smo danas dodijelili predstavljaju nagradu za postignuća i doprinose ovih mladih žena u stvaranju društva znanja. Osim za vrhunski znanstveni doprinos, nagrađene su za svoje dugotrajno odricanje, upornost, zalaganje i nepresušni poriv za napretkom. - naglasila je prilikom dodjele stipendija Irena Šarić Dombaj, članica Uprave i direktorica korporativnih komunikacija L’Oréal Adria Balkan.

Jedna od četiri ovogodišnje stipendistice, Ines Haberle, M.Sc. ovom prilikom je poručila:

- Kao mladoj znanstvenici na početku znanstvene karijere, postati stipendistica programa „Za žene u znanosti“ za mene ima višestruki značaj. Kao prvo, ona predstavlja priznanje dosadašnjeg truda, vremena i odricanja uloženih u provođenje istraživanja kao i pisanje same disertacije. Ona je istovremeno i priznanje svima koji su bez zadrške podupirali moje odluke i doprinijeli ovome gdje se nalazim sada – mojoj obitelji,  kolegama i prijateljima. S obzirom na tematiku kojom se bavim, a kojoj je osnovna svrha doprinijeti održivom razvoju i očuvanju našeg okoliša, ova stipendija je ujedno i prepoznavanje važnosti ovakvih doprinosa našem društvu, te snažan poticaj za daljnji napredak.

Naposljetku, postati alumni ovog programa iznimna je čast kojom dobivam mogućnost, ali i odgovornost podijeliti svoje znanje i iskustva, te prikazati svoj put i tako potaknuti sve buduće mlade znanstvenice da one ostvare svoj. 

Kroz Nacionalni program stipendiranja L'Oréal – UNESCO „Za žene u znanosti“ od 2006. godine do sada je nagrađeno 66 hrvatskih znanstvenice u završnoj fazi izrade doktorske disertacije. Program predstavlja priznanje mladim znanstvenicama za njihov predani trud i rad, a ujedno ih ohrabruje i potiče na daljnja istraživanja i znanstvena usavršavanja. Ovo dugotrajno partnerstvo između multinacionalne korporacije kao što je L’Oréal i organizacije Ujedinjenih naroda iz godine u godinu okuplja sve veći broj izvanrednih mladih znanstvenica jer svijet treba znanost, a znanost treba žene.

hr Tue May 23 2023 20:45:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Znanost
//www.dalmacijanews.hr/files/6457942e5d7965e6478b45bd/80
Foto: Screenshot

[VIDEO] Arheolozi pod morem pronašli cestu staru 7.000 godina!

Radi se o pažljivo složenim kamenim pločama koje su bile dio komunikacije široke četiri metra koja je spajala umjetno stvoreni otok s obalom
U podvodnim arheološkim istraživanjima potopljenog neolitičkog lokaliteta Soline na otoku Korčuli, arheolozi su pronašli ostatke koji su i njih iznenadili. Naime, ispod naslaga morskog mulja, otkrivena je cesta koja je spajala potopljeno prapovijesno naselje Hvarske kulture s obalom otoka Korčule.

Radi se o pažljivo složenim kamenim pločama koje su bile dio komunikacije široke četiri metra koja je spajala umjetno stvoreni otok s obalom.

Radiokarbonskom analizom očuvanog drva pronađenog u prošloj kampanji, cjelokupno naselje datirano je oko 4.900 godina prije Krista. Ljudi su hodali ovom komunikacijom i to prije gotovo 7.000 godina.

Istraživanje je plod suradnje više institucija i tvrtki, a u njemu su uz voditelja Matu Paricu sa Sveučilišta u Zadru bili Domagoj Perkić (Dubrovački muzeji), Ivan Šuta i Vedran Katavić (Muzej grada Kaštela), Katarina Batur (Sveučilište u Zadru), Marta Kalebota (Gradski muzej Korčula), Eduard Visković (Kantharos), uz asistenciju Dalibora Ćosovića iz ronilačkog centra Lumbarda Blue.

Istovremeno na drugom kraju otoka Korčule arheolozi Sveučilišta u Zadru vrše kopnena istraživanja u blizini uvale Gradina u kod Vele Luke. Upravo je voditelj istraživanja Igor Borzić primijetio čudne strukture u moru uvale. Arheološki tim koji roni na lokalitetu Soline izvršio je pregled središnjeg dijela uvale Gradine, i na opće oduševljenje utvrđeno je na 4 do 5 metara dubine postojanje gotovo istovjetnog naselja kao i na Solinama. Na lokalitetu su pronađeni neolitički artefakti poput kremenih sječiva, kamene sjekire, te ulomci žrvnjeva.


hr Sun May 07 2023 14:06:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Znanost
//www.dalmacijanews.hr/files/58c0fc94b473988eac8b45a2/80
Foto: Pixabay / Ilustracija

Odobreno prvo cjepivo protiv respiratornog sincicijskog virusa

RSV je bolest koja rezultira simptomima sličnim prehladi kod odraslih, ali može biti opasna za malu djecu

Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) odobrila je cjepivo protiv respiratornog sincicijskog virusa (RSV) - bolesti koja ubija tisuće ljudi svake godine. Cjepivo još uvijek treba odobrenje Američkog centra za kontrolu i prevenciju bolesti prije nego što se bude moglo plasirati u javnost, piše BBC.

Dužnosnici kažu da je cjepivo, koje je proizvođač GSK nazvao Arexvy, veliko otkriće koje će spasiti mnoge živote. Cjepivo bi moglo biti dostupno osobama starijim od 60 godina za nekoliko mjeseci, kažu dužnosnici.

-Današnje odobrenje prvog cjepiva protiv RSV-a važno je postignuće javnog zdravstva u prevenciji bolesti koja može biti opasna po život, rekao je dr. Peter Marks, koji vodi Centar za procjenu i istraživanje bioloških lijekova pri Agenciji za hranu i lijekove, piše BBC.

Što je RSV?

RSV je respiratorna bolest koja obično rezultira simptomima sličnim prehladi kod odraslih, ali može biti opasna za malu djecu, starije osobe i osobe s temeljnim zdravstvenim problemima.

U prosjeku svake godine od RSV-a u SAD-u umire 100 do 300 djece mlađe od pet godina. Također godišnje umire 6000 do 10.000 odraslih osoba starijih od 65 godina, a RSV uzrokuje i između 60.000 i 120.000 prijema u bolnicu. U teškim slučajevima može uzrokovati bronhiolitis, koji uključuje nakupljanje upale u plućima i poteškoće s disanjem. Lijek je nastajao više od 60 godina i prvi je koji je dobio odobrenje za sprječavanje RSV-a bilo gdje u svijetu.

Studija GSK-a, kompanije sa sjedištem u Velikoj Britaniji, koja je objavljena u veljači, pokazala je učinkovitost cjepiva od 82,6%. Nuspojave su uglavnom bile blage ili umjerene i prestale su unutar dva dana. Najčešće nuspojave su bol oko mjesta uboda ili umor.

RSV kod djece počinje začepljenim nosom ili curenjem nosa i može napredovati do suhog kašlja, groznice i ponekad problema s disanjem. Za većinu djece bolest će biti blaga i može se liječiti kod kuće paracetamolom ili ibuprofenom za dojenčad.

Liječničku pomoć treba potražiti ako dijete ne jede normalno, diše ubrzano ili ima visoku temperaturu koja se ne spušta. Hitnu pomoć treba pozvati ako je dijete iscrpljeno od pokušaja disanja, odnosno ako mu se mišići uvlače između rebara sa svakim udahom ili je možda blijedo i znojno, prenosi Index.

hr Sat May 06 2023 19:56:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Znanost
//www.dalmacijanews.hr/files/6422fe875d796547958b4651/80
Foto: UNIST

Vrlo zanimljiva i iznimno posjećena panel rasprava društvenih studija Sveučilišnog odjela stručnih studija

Tijekom diskusije ispitale su se potrebe tržišta rada i značaj stručne prakse za studente, zatim su se opisale karakteristike, vještine i znanja koje osoba koja se zapošljava treba imati...


S ciljem stalnog unaprjeđenja studijskih programa, u petak, 24. ožujka, u amfiteatru Sveučilišnog odjela za stručne studije održana je jako zanimljiva i iznimno posjećena panel rasprava društvenih studija Odjela na temu "Razgovor s poslodavcima: iskustva, potrebe i budućnost tržišta rada".

Mnogobrojne studente tom prigodom pozdravili su pročelnik Odjela dr. sc. Petar Pepur i voditeljica Ureda za poslovnu suradnju mr. sc. Ivona Jukić, posebno se zahvalivši panelistima, predstavnicima poslodavaca. Raspravu su moderirali pročelnica Odsjeka za menadžment, trgovinu i turizam Antonija Roje te pročelnik Odsjeka za računovodstvo i financije dr. sc. Luka Mladineo.

Tijekom diskusije ispitale su se potrebe tržišta rada i značaj stručne prakse za studente, zatim su se opisale karakteristike, vještine i znanja koje osoba koja se zapošljava treba imati te su se analizirali budući trendovi u zapošljavanju iz kuta pojedinog panelista, predstavnika svoje struke.

Svoja iskustva i vrijedne savjete studentima iznijeli su partneri Odjela Zorana Rubić iz Adriatic osiguranja, Antonio Miličević iz Deltrona, Marija Mrđen iz FINA-e, Vanda Puizina Dragojević iz hotela Posh, Ilijana Janjić i Anita Žarković iz Micronica te Tihana Klarić iz Studenca.


hr Tue Mar 28 2023 16:50:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Znanost

Pročitajte još . . .