Zvonik sv. Duje ove godine bez zastave: Obnova i koronavirus spriječili su Ivicu Matkovića da barjak postavi trideseti put

Piše:

Ako je suditi po broju uspona diljem svijeta onda je Ivica Matković, splitski alpinist već odavno prešao umirovljeničke dane, a ako je računati po vitkosti i kondiciji onda zbilja vrijedi ona poznata rečenica kako se osjeća poput ‘mladića s puno elana‘.

Obnova zvonika, ali i krizna situacija oko koronavirusa spriječila je ove godine poznatog Splićanina i našeg sugovornika da se trideseti put popne na zvonik sv. Duje kako bi hrvatskom zastavom najavio slavlje koje se ove godine održava bez glamurozne vanjske fešte i svih popratnih detalja koji se vežu uz datum 7. svibanj.

– Priča o penjanju na vrh zvonika sv. Duje i postavljanju hrvatske zastave potekla je od želje i prkosa iz Domovinskog rata prije 26 godina. Ta zastava na vrhu zvonika simbol je slobode i vjere hrvatskog naroda te želje za nezavisnošću Hrvatske. Svi oni branitelji, civilne žrtve koji su dali živote za ovu našu Hrvatsku sretni bi bili da su ovo doživjeli. Za mene je njihova žrtva neprocjenjiva. Njihova hrabrost je, u odnosu na moje penjanje, jača od svega i za mene je bila čast popeti se i postaviti zastavu, govori nam Ivica koji je, 65 metara visok splitski zvonik, osim za svetog Duju prevalio i za još tri posebne svečanosti.

Zastava je bila izvješena u prigodi dolaska pape Ivana Pavla II. u Split 1998. godine, a u dva navrata i 2011. godine – u povodu stotog rođendana Hajduka, ali i pred Božić kada je s vrha zvonika pustio balone, projekt djece iz škola na kojima su napisali svoje želje.


– Usudio sam se popeti slobodno na vrh kampanela sv. Duje jer volim svoj Split i svoj narod. Snaga dolazi iz ljubavi, a hrabrost je zaslužna za obranu i borbu onoga što voliš. Sve za Hrvatsku, Hrvatsku ni za što. Penjanje je način kretanja koje imaš ili nemaš u žilama i kad to imaš mijenjaš sebe i odlaziš u vertikalnu dimenziju života, govori nam ovaj alpinist koji se uključio u projekt ‘Velike stijene svijeta‘ čiji je osnovni cilj savladati neke od najzahtjevnijih vertikala na svakom od kontinenata. 

Ostala je još samo Antarktika kao neostvarena želja i posljednji kontinent. Ipak, ‘megalomanski projekt’, kakva je ta ekspedicija, ostala je samo na željama jer je to izazov koji iziskuje velike troškove.

Matković planinari od svoje desete godine, a odonda se rodila ljubav i želja za suživotom s prirodom i planinama.
– Ta ljubav te zavede i pokaže ti sve njene ekstremne ljepote koje te ostave bez daha. Njeni vrhunci su planine, katedrale, litice, stijene jer sve su izazov ljepote ovog planeta i njene pozitivne energije života. Kad to doživiš, znaš da si živ, zaključuje Ivica Matković uz poruke svim Splićanima i ljudima dobre volje da na najbolji način, u svojim obiteljima, provedu ovogodišnju Sudamju.