Udruga Autizam 365 objavila je suradnju sa sportskim inkluzivnim programom za djecu i mlade s teškoćama u razvoju, HandbALL IN. Zahvaljujući Kineziološkom fakultetu u Splitu koji je partner ovog pilot projekta, program će se održavati u dvorani KIF-a, i to potpuno besplatno za polaznike iz udruge Autizam 365.
– Presretni smo što će i naša djeca imati izvanškolske sportske aktivnosti kao što imaju i njihovi vršnjaci u redovnim školama. Ove godine u pilot projektu sudjeluju samo članovi naše udruge, ali nadamo se da će se priča širiti i dalje. Našoj djeci potrebna je što veća inkluzija u društvo, a ovo je veliki korak prema ostvarenju tog cilja – poručili su iz udruge Autizam 365.
HandbALL IN 2018. godine krenuo je u Zagrebu, a trenutno se provodi u Makarskoj, Metkoviću, Sinju i Sarajevu i prvi je takav program u Hrvatskoj i BiH. Program je verificirala Agencija za odgoj i obrazovanje u Hrvatskoj, a naglasak je na poticanju inkluzije djece s teškoćama u razvoju u zajednicu u kojoj žive kroz sport. Jednako se potiče uključivanje djece i starijih polaznika bez obzira na stupanj invaliditeta te teškoće koje su kod njih prisutne.
– Jako mi je drago što je program HandbALL IN napokon došao u Split i što smo odmah na početku ostvarili ovako kvalitetne suradnje. Udrugama želimo pružiti prije svega stručnu podršku u organizaciji sportskih aktivnosti i pomoći da se osigura besplatna tjelesna aktivnost za sve korisnike, a nadamo se da će program u Splitu dobiti adekvatnu podršku lokalne zajednice i gradske vlasti kako bi se otvorile mogućnosti i za druge, nove grupe – kazala je Maida Arslanagić, voditeljica projekta i bivša hrvatska rukometašica.
Zbog velikog interesa u Splitu se traže i volonteri koji ne moraju imati iskustva, a potrebni su i treneri te kineziolozi koji bi htjeli pomoći u treningu i tako steći iskustvo rada s djecom s teškoćama u razvoju.
– Kako bi se sva djeca mogla jednako uključiti u aktivnosti i pratiti program potrebni su nam volonteri, odnosno asistenti u treningu koji će voditelju i treneru pomagati u provođenju i prilagođavanju vježbi djetetu i njegovim sposobnostima – kazala je Maida Arslanagić i pozvala sve zainteresirane da se priključe.
Od ove godine novost u HandbALL IN programu je i terapijski pas Tira koji je trenutno u edukaciji. Ideja je uključiti terapijskog psa u sve sportske aktivnosti, i to u svim podružnicama kako bi korisnici programa dobili još kompletniju podršku na treningu.