Udruga “U ime obitelji” danas je podnijela Ustavnom sudu Republike Hrvatske dva prijedloga za pokretanje postupka ocjene suglasnosti sa zakonom i Ustavom Republike Hrvatske. Prvi prijedlog odnosi se na Pravilnik o načinu prikupljanja medicinske dokumentacije te utvrđivanja uvjeta i pretpostavki za promjenu spola i/ili života u drugom rodnom identitetu. Drugi se odnosi na ocjenu ustavnosti Zakona o maticama.
Odvjetnik Karlo Novosel, član Upravnog odbora udruge U ime obitelji, istaknuo je da je Pravilnik iz 2014. godine, potpisan od strane SDP-ovog ministra Siniše Varge, regulirao bitnu temu zaštitu zdravlja pojedinca na način koji je suprotan Ustavu Republike Hrvatske i hijerarhiji pravnih propisa. Naglasio je da je pitanje identiteta osobe i prava na zaštitu zdravlja pojedinaca stavljeno u okvir ovlasti tijela izvršne vlasti na način koji zaobilazi ustavnu obvezu široke javne i političke rasprave.
– Postojećim uređenjem zakonodavac je zaobišao ustavnu obvezu široke javne i političke rasprave kojom bi se pitanje tzv. promjene spola ili života u drugom rodnom identitetu, a kako je propisano Ustavom Republike Hrvatske, nužno iznijelo pred Hrvatski sabor, odnosno predstavnike hrvatskih građana. Stoga udruga U ime obitelji poziva Ustavni sud Republike Hrvatske preuzeti svoju ulogu, pokrenuti postupak te donijeti odluku sukladno već postojećoj sudskoj praksi prema kojoj je Ustavni sud ovakva postupanja zakonodavca ocjenjivao protuustavnim – pojasnio je Novosel
Psihijatar dr. Herman Vukušić je dodao da sporni Pravilnik omogućuje donošenje odluka o promjeni spola na temelju zajedničkog mišljenja stručnjaka, no u praksi se to ne događa. Istaknuo je kako je takav pristup medicinski neobjektivan, etički upitan te potencijalno dugoročno štetan za zdravlje.
Dr. Željka Markić, izvršna direktorica udruge U ime obitelji, istaknula je potrebu odgovorne i stručne regulacije područja medicinskih zahvata zbog transrodnosti, posebno uzimajući u obzir statistike koje pokazuju povezanost između autizma i dijagnoze rodne disforije te česte detranzicije, odnosno povratka osoba u biološki spol nakon operacija.
– Sve veći broj istraživanja pokazuje da se u postavljanju pogrešnih dijagnoza rodne disforije ignorira druge komorbiditete. Odnosno, psihičke, psihološke i fizičke zdravstvene probleme koje imaju osobe koje traže liječničku pomoć zbog rodne disforije. Posljedica je sve veći broj detranzicija, odnosno osoba koje se nakon bolnih operacija i dugotrajnih zahvata – žele vratiti u svoj biološki spol. U svjedočanstvima tih osoba često se čuju tvrdnje da su bili pod pritiskom okoline, lobističkih grupa na društvenim mrežama te da od zdravstvenih radnika nisu dobili dovoljno točnih informacija. Sve navedeno nas obvezuje na djelovanje, između ostalog i na ovaj zahtjev da Ustavni sud prihvati naše argumente da je ovaj pravilnik neustavan – završila je dr. Markić.
U ime udruge U ime obitelji, dr. Markić zaključuje kako sve navedeno obvezuje na djelovanje, uključujući i zahtjev da Ustavni sud prihvati argumente udruge o neustavnosti ovog pravilnika.