Solinjanin Ivan ratna je stradanja devedesetih oslikao u liku golobradog vojnika Josipa, a za svoj esej je i nagrađen. Umjetnički gen naslijedio je od oca Boška…

Bilo je oko 15 sati kada su njega i još nekoliko mladića zavezanih ruku i prekrivenih očiju u stražnjem dijelu kombija prevezli preko Drine do jednog od srpskih logora. Disao je teško od same pomisli na ono što ga za nekoliko sati čeka. Nerijetko bi zakašljao suhim kašljem iz promuklih i žednih usta koja vode nisu vidjela danima. Blato se već odavno osušilo na njegovim crnim čizmama; između nogavica pronašlo je siguran dom. Bar netko, kad on već nije. Imao je preko očiju povez. Crni povez. Nespretno pokidan. Načinjen od neke četničke košulje s vonjom baruta i duhana. Htio je plakati, ali nije imao suza. Oči su mu bile suzne, ali iz njih suze nisu išle – riječi su to od kojih zastaje dah, koje imaju toliku moć da vas od njih prožmu trnci, riječi koje opisuju vremena teška i osjetljiva, tako bliza, a u isto vrijeme daleka. Riječi su to koje nas uvode u strašne slike zarobljeništva i smrti Domovinskog rata koje je, u eseju naziva “Povez“, donio talentirani Solinjanin i to s nepunih 17 godina.

Umjetničku crtu “pokupio” je stranom oca Boška, kao i ljubav prema nogometnom Majstoru s mora pa su i prva umjetnička djela govorila baš o Hajduku, priznaje nam Ivan Mandarić. Nekoliko dana unatrag okitio se nagradom, trećim mjestom za srednjoškolce za kratku priču o krvavim događajima devedesetih.

“Dida i otac su strastveni navijači Hajduka”

Od spomena lektira, pisanja sastava i gramatike mnogoj djeci, ali i odraslima, diže se kosa na glavi, ali ne i Ivanu koji je esejom “Povez” spojio mrak i bijeg od nevolje, ali i nadu svanuća u slobodi.
– Volio sam pisati, još od malih nogu, a u školi su moji radovi uvijek bili među boljima. Tako sam počeo ozbiljnije pisati kroz godine, profesori bi to stalno primjećivali i tako je, zapravo, sve krenulo – govori. 

– Dida Ivan i otac su strastveni navijači pa smo brat Luka i ja samo nastavili tim stopama – objašnjava Ivan koji dokazuje kako u ovom grubom svijetu financijalizacije i privatizacije i dalje ima mladih ljudi koji kroz maštu i književnost ovaj život čine održivim.

Kratko djelo prati vojnika Josipa koji je, uz još nekolicinu žene, djece i golobradih junaka, “na tenkove krenuo sa srcem i krunicom oko vrata”, a svi oni koji su “umrli da bismo mogli skinuti povez nakon stoljeća snivanja slobode u mraku”. Na tisuće njih. Josipovu sudbinu bilježi dječak koji se u logoru našao s ocem.

“Sve je to za moj gušt”

– U jednu večer sam napravio cijelu priču. Profesor Vedran Torić dosta ranije je poslao natječaj, ali mi smo esej predali doslovce dan prije roka jer, jednostavno, prije nisam imao inspiracije, a onda kada je krenulo, i završio sam u istu večer – veli naš sugovornik kojem su, nastavlja, stalno govorili da mu u tom stvaralaštvu pomaže bujna mašta i neki svoj poseban pogled na svijet koji ga okružuje.

– Prije je to nekako sve bilo za moj gušt, ali evo stigla je i nagrada. Nisam joj se nadao, ali isplatilo se čekati, isplatilo se sudjelovati i na kraju biti jedan od najboljih – podvlači Ivan.

Ništa bez pisanja

Kad je već nogometni gen stigao s muške strane obitelji, majka Maja bila je razlog da ovaj Solinjanin zavoli folklor, ali uz književnost i pjesništvo neće biti lako prevagnuti i krenuti u jednom životnom smjeru. 

– Nisam još odredio svoj životni put, uvijek se tješim kako ima vremena jer sam sada tek treći razred Nadbiskupijske klasične gimnazije “don Frane Bulića“, ali svakako bih želio krenuti u smjeru sportskog novinarstva. Jedno je sigurno – što god budem radio, pisanje će biti tu negdje jer to je ono što istinski volim – zaključuje Ivan Mandarić uz poruku kako je najvažnije u životu biti sretan i ispunjen, sretan i ispunjen onim što iz dubine srca volimo.

POSLJEDNJE DODANO: