Maras: “Paradoks je da osumnjičeni plagijator brani Zakon o autorskom pravu”

Piše:

Imati ovaj zakon u Saboru prije nego što smo raspravili postupak razrješenja ministra Barišića je deplasirano i sliči na podmetanje HDZ-u od strane onih koji rade dnevni red  rekao je Maras nakon stanke koju je zatražio na početku saborske rasprave o autorskim pravima, a nakon što ga je predsjedatelj upozorio da skreće s teme.

Paradoksom smatra da ministar, za kojeg znanstvenici tvrde da je plagirao znanstveni rad, osobno predlaže zakon i Vlada baš njega u tekstu zakonskog prijedloga zadužuje da taj zakon brani u Saboru. Barišića proziva da nema hrabrosti doći u Sabor i raspravljati sa zastupnicima, već to čini državni tajnik u njegovu ministarstvu Matko Glunčić, kojega je Vlada također za to odredila, prenosi HRT.

Čudi da vladajuća većina brani takvog ministra. Jedina njegova referenca je to da je osobni odabir premijera Andreja Plenkovića koji šalje poruku mladima da nije bitno kako će doći do titule i raditi svoje radove. Upravo zbog toga naši mladi gube povjerenje u naše društvo i odlaze, poručio je Maras. Dodao je kako ne želi da njegovo dijete bude u sustavu zemlje gdje je ministar spreman prepisati znanstveni rad. Kako može takva osoba voditi naš znanstveni i obrazovni sustav  zapitao se.

Potpredsjednik Sabora Željko Reiner poručio je SDP-ovu zastupniku da će rasprava o oporbenom prijedlogu za iskazivanje nepovjerenja Barišiću na dnevnom redu saborske sjednice biti idući tjedan, pozivajući ga da se u svojoj današnjoj raspravi drži točke dnevnog reda.

HDZ-ov zastupnik Jasen Mesić rekao je kako mu je razumljivo što SDP slučaj ministra Barišića želi iskoristiti za svoje političke ciljeve, ali i podsjeća kako je rasprava o toj temi najavljena za idući tjedan. 

Svi ćete biti tu i iskoristit ćete svjetla pozornice, a sad dajte da se koncentriramo na Zakon o autorskim i srodnim pravima poručio je Mesić SDP-ovcima.