Ostavka britanskog člana vatikanskog Povjerenstva za zaštitu djece

Piše:

Peter Saunders, britanski član vatikanskog Povjerenstva za zaštitu djece i istragu spolnog zlostavljanja, koji je bio najoštriji kritičar Vatikana, povukao se iz tog savjetodavnog tijela, objavio je Vatikan u subotu. 

Saunders, koji je i sam bio žrtva spolnog zlostavljanja svećenika, nije bio dostupan za komentar, izvijestila je agencija Reuters. 

U priopćenju iz Vatikana stoji da će Saunders “sada razmotriti na koji način najbolje podržati rad povjerenstva”.U 2015. je Saunders uzburkao duhove osporavajući imenovanje australskog kardinala Georgea Pella na dužnost pročelnika Tajništva za ekonomiju koje treba provesti financijsku reformu u Vatikanu. Optužio je Pella da je kao svećenik prije dosta godina pokušao prikriti slučaj zlostavljanja maloljetnika.Sedamnaestčlano povjerenstvo koje savjetuje papu Franju kako iskorijeniti spolno zlostavljanje u Crkvi, distanciralo se od Saundersovih komentara. 

Saunders je progovorio i o navodnom prikrivanju spolnog zlostavljanja u Čileu te je zaprijetio ostavkom nezadovoljan načinom na koji je povjerenstvo istraživalo taj slučaj. Vatikan tvdi da je povjerenstvo savjetodavno tijelo i da članovi ne bi trebali iznositi komentare u pojedinačnim slučajevima.