BROJKE SU GROZNE

Sve više djece na operacijskom stolu zbog električnih romobila: ‘Ozljede mozga postaju sve češće’

Piše:
Foto: Ilustracija

Broj prometnih nesreća s električnim romobilima u Hrvatskoj u posljednjih nekoliko godina naglo je porastao, a liječnici upozoravaju da su među najugroženijima djeca i maloljetnici. Prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova, broj nesreća povećao se s 56 u 2022. godini na čak 620 prošle godine, što predstavlja porast veći od tisuću posto. Samo u prvih pet mjeseci ove godine zabilježeno je gotovo 200 nesreća, piše RTL Danas.

U zagrebačkom KBC-u posljednjih godina bilježe sve više teško ozlijeđene djece. Specijalist dječje kirurgije Dino Papeš ističe da su najčešće riječ o teškim ozljedama glave, mozga i složenim prijelomima koji nastaju pri velikim brzinama. Većina ozlijeđene djece ima između 12 i 14 godina, a posljedice ozljeda često mogu biti trajne te dovesti do invaliditeta.

Od 2022. godine u nesrećama s električnim romobilima život je izgubilo šest osoba, dok gotovo polovicu svih sudionika nesreća čine maloljetnici.

Pravobraniteljica za djecu Tatjana Katkić Stanić upozorava da tijekom ljetnih praznika djeca provode više vremena bez nadzora odraslih, zbog čega su izložena većem riziku od ozljeda. Osim opasnosti u prometu, apelira na roditelje da posebnu pozornost obrate na sigurnost djece na kupalištima, rijekama i jezerima.

Na oprez poziva i Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS), ističući kako neuređena kupališta kriju brojne opasnosti poput naglih promjena temperature vode, neuređenog dna i podvodnih prepreka. Spasioci upozoravaju da djeca ni u kojem slučaju ne bi smjela ostati bez nadzora odraslih.

Stručnjaci poručuju kako je odgovorno ponašanje roditelja i djece ključno kako bi ljetni praznici protekli sigurno i bez teških posljedica.