REAGIRALA CRKVA

“Šuti i moli da ne uništiš Božje djelo”: Svećenik djevojci (23) rekao da ne govori o silovanju

Piše:
Foto: Pixabay

Zadarska nadbiskupija izvijestila je da je don Josipu Radiću, kojemu se sudi zbog neprijavljivanja kaznenog djela na štetu 23-godišnje djevojke, zadarski nadbiskup zabranio javno sudjelovanje u bogoslužju te protiv njega pokrenuo i izvansudski kazneni postupak, sukladno Zakoniku kanonskog prava. Nadbiskup je tu odluku donio ‘radi zaštite dobra Crkve, sprječavanja moguće sablazni i osiguranja urednoga tijeka kanonskoga postupka’, priopćila je u petak Zadarska nadbiskupija, navodeći da s obzirom na informacije koje su već objavljene u javnosti o kaznenom postupku koji se pred državnim tijelima vodi protiv don Josipa Radića, smatra potrebnim obavijestiti javnost o njegovu sadašnjem statusu te o mjerama koje je poduzeo zadarski nadbiskup. – prenose 24sata.

Izvansudski kazneni postupak protiv don Josipa Radića, zadarski nadbiskup pokrenuo je sukladno odredbama Zakonika kanonskoga prava, radi utvrđivanja svih okolnosti relevantnih za njegov kanonski status i eventualnu kaznenu odgovornost prema crkvenom pravu, kažu u Zadarskoj nadbiskupiji.

Navode također da je don Josip Radić bio imenovan župnikom Župe sv. Mihovila u Galovcu, a s obzirom na pokrenuti kanonski kazneni postupak, do njegova okončanja za upravitelja Župe sv. Mihovila u Galovcu imenovan je drugi svećenik.

Reakcija Zadarske nadbiskupije uslijedila je nakon što je ovoga tjedna na Županijskom sudu u Rijeci počelo suđenje Josipu Glasnoviću i don Radiću.

Glasnović (71) je prema pisanju medija optužen za 12 kaznenih djela na štetu 23-godišnje djevojke – pet silovanja, dvije bludne radnje i pet prijetnji, a Radića (61) se tereti za neprijavljivanje počinjenog kaznenog djela. Glasnović je suprug Jozefine Glasnović, osnivačice vjerske zajednice Omnia Deo.

Saznanja nije prijavio nadležnim tijelima, nego je savjetovao…

U optužnici se navodi kako je djevojka tijekom 2024. godine bila postulantica u Javnom vjerničkom društvu Omnia Deo, a Radiću se navodno u rujnu iste godine povjerila da je Glasnović dulje vrijeme seksualno uznemirava i prisiljava na neželjene spolne odnose.

Tužiteljstvo tvrdi da Radić ta saznanja nije prijavio nadležnim tijelima, nego joj je savjetovao da ide u samostan u Nerezinama, da se ‘moli i pročisti’, da svojoj obitelji kaže kako razmišlja o duhovnom pozivu te da o događajima ne govori jer bi to “uništilo Božje djelo“, odnosno, zajednicu Omnia Deo.

Radića se ne tereti da je sudjelovao u seksualnom zlostavljanju djevojke nego da kazneno djelo nije prijavio nakon što je za njega doznao.

Omnia Deo javno je vjerničko društvo Katoličke Crkve, kanonski priznato 2018. godine u Rijeci, a Radić je jedan od njegovih utemeljitelja. – pišu 24sata.

Radić se brani sa slobode, a Glasnović se od listopada prošle godine nalazi u istražnom zatvoru.

Sudsko vijeće, kojim predsjeda sutkinja Ika Šarić, zatvorilo je suđenje za javnost prije čitanja optužnice.