RADNI SASTANAK

Šuta nakon sastanka s ministricom Vučković: “Grad mora povećati razdvajanje otpada, to je odgovornost svih nas”

Piše:
Foto: Luka Mladinić

U Splitu je u utorak, 13. siječnja 2026. godine, održan radni sastanak na temu budućnosti gospodarenja otpadom nakon zatvaranja odlagališta Karepovac. U radnoj posjeti Gradu Splitu boravila je ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković, a sastanku su prisustvovali župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban, gradonačelnik Splita Tomislav Šuta te predstavnici jedinica lokalne samouprave s područja županije. Razgovaralo se o alternativnim mogućnostima za zbrinjavanje miješanog komunalnog otpada nakon konačnog zatvaranja Karepovca.

Nakon sastanka medijima se obratio gradonačelnik Šuta, istaknuvši kako je pred Gradom Splitom velika odgovornost, ali i jasni ciljevi. Naglasio je da se planira intenzivirati edukacija građana kako bi se povećala stopa odvojenog prikupljanja otpada, kao i ugradnja novih polupodzemnih kontejnera na svim lokacijama na kojima je to moguće.

– Ono o čemu smo razgovarali s ministricom jest osiguravanje financijskih sredstava za projekte kojima će se omogućiti obračun odvoza otpada prema količini onoga što građani razdvoje. Taj varijabilni dio ulazit će u kalkulaciju cijene. Uz dodatnu opremu, vjerujem da bismo u 2026. godini mogli zaokružiti cijeli sustav – rekao je Šuta.

Dodao je kako je odgovornost zajednička.

– Svi smo odgovorni – ja kao gradonačelnik, ali i kao građanin, kao i svi koji stvaramo otpad. Po dostupnim pokazateljima, najbolji postotak odvajanja otpada bilježi se na istoku grada, dok je u samom centru taj postotak znatno niži. Cilj nam je taj dio podići na višu razinu. Trenutačno smo na oko 28 posto odvojenog prikupljanja, a bio bih zadovoljan kada bismo do 2026. godine to povećali za barem deset postotnih bodova. Moramo se približiti brojci od 50 posto jer je Centar za gospodarenje otpadom u Lećevici dimenzioniran upravo na tu razinu miješanog komunalnog otpada – naglasio je.

Govoreći o mogućem poskupljenju usluge odvoza otpada, Šuta je istaknuo kako je riječ o procesu koji je dijelom uvjetovan europskim politikama.

– Ulaskom u OECD i kroz europske direktive došlo je do povećanja taksi za odlaganje otpada. Sve ono što se odlaže, skupo će se plaćati, a to već sada dolazi na naplatu. Za 2025. godinu taj iznos iznosi oko tri milijuna eura. S druge strane, odvojeno prikupljeni otpad ovisi o tržištu – o tome koliko se može plasirati plastika, staklo i ostale sirovine. Cilj je da razdvajanje dugoročno bude jeftinije od samog odlaganja – rekao je.

Gradonačelnik je pritom priznao da Split godinama nije imao funkcionalan sustav gospodarenja otpadom.

– Sve što se prikupilo, uglavnom se odlagalo i zatrpavalo. Odvojeno prikupljanje, zaštita okoliša, ulaganja u opremu i ljude te veći broj odvoza otpada imaju svoju cijenu. Naš je cilj da Split ove godine bude čist grad, da se redovito čisti i da se otpad redovito odvozi. Grad je iz proračuna izdvojio enormna sredstva za čistoću. Ako vidimo da stvari ne idu u dobrom smjeru, povući ćemo poteze – kroz javnu nabavu ili dodatno angažiranje Parkova i nasada. Čistoća i redovit odvoz otpada ne smiju doći u pitanje – poručio je.

Na pitanje koliko je realno dostići 50 posto odvajanja otpada dok svi građani plaćaju istu cijenu, Šuta je odgovorio kako će se smjer politike jasno osjetiti.

– Odlaganje otpada već sada skupo košta, a u budućnosti će koštati još više. To je poruka svima nama da moramo maksimalno smanjiti količinu otpada koji se odlaže i povećati razdvajanje – rekao je.

Osvrnuo se i na problem ugostitelja u gradskoj jezgri koji tvrde da nemaju uvjete za odvajanje biootpada.

– Biootpad u centru grada godinama se nije adekvatno naplaćivao. Ako se neka usluga obavlja, a zakonski ste je dužni pružati, onda se ona mora i naplatiti. Svi koji razdvajaju biootpad imaju pravo da ga Čistoća prikupi i zbrine, ali i obvezu da se ta usluga naplati – istaknuo je.

Gradonačelnik je odgovorio i na pitanje vezano uz obrazovnu infrastrukturu i uvođenje cjelodnevne nastave do 2027. godine.

– Split ima 29 osnovnih škola. Trenutačno je 21 u dvosmjenskom radu, a dvije rade u tri smjene. U najlošijem scenariju, dvosmjenski rad ostat će u tri škole: Mejaši, Kamen i Žnjan. Najveći problem su Mejaši, gdje pregovaramo s privatnim vlasnicima zemljišta kako bismo uopće mogli započeti projektiranje. Rješavanje imovinsko-pravnih odnosa rasteretilo bi i područje Sirobuje i Kile. Kada se steknu uvjeti, imat ćemo zaokruženo rješenje – rekao je.

Na kraju se osvrnuo na stanje Karepovca i njegov vijek trajanja.

– Teško je precizno procijeniti, ali stručnjaci koji su danas bili na terenu primjećuju da je sabijanje otpada već vrlo veliko. Sve upućuje na to da je ova godina ona u kojoj će se Karepovac zatvoriti, vjerojatno do kraja godine. Nakon zatvaranja više neće biti ni neugodnih mirisa – zaključio je gradonačelnik Splita.