Svečano potpisivanje ugovora sa suradnicima Sveučilišta u Splitu iz područja medijske djelatnosti, kojima će se omogućiti izvođenje stručne prakse na novom diplomskom studiju Novinarstvo u suvremenim medijima, održano je u utorak, 13. svibnja, u vijećnici Senata Sveučilišta „Don Frane Bulić“.
Ugovore su potpisali prof. dr. sc. Dragan Ljutić, rektor Sveučilišta u Splitu, i prof. dr. sc. Viktorija Car, voditeljica samostalnog studija Komunikacija i mediji, s predstavnicima nastavnih baza: direktorom Dalmatinskog portala Blažom Duplančićem, članicom uprave HNK Hajduk Marinkom Akrap, direktorom Radio Dalmacije Hrvojem Turićem, direktorom Radio Sunca Tončem Jukićem, glavnom urednicom Slobodne Dalmacije Sandrom Lapendom Lemo, direktorom Slobodne Dalmacije Vinkom Ursićem Glavanovićem, direktorom TV Dalmacije Paskom Tomašem i direktoricom TV Jadrana Ivanom Čikeš Županović.
Ugovor je prethodno potpisan i s Hrvatskom radiotelevizijom, a studenti će praksu odrađivati i u sveučilišnim medijima Radio Kampusu i listu Universitas.
Događanju su prisustvovali i prorektori prof. dr. sc. Nikola Koceić-Bilan, prof. dr. sc. Bosiljka Britvić Vetma i prof. dr. sc. Boris Maleš, Ivana Pletković, pročelnica Ureda rektora, Damir Petranović, predsjednik ogranka HND-a Splitsko-dalmatinske županije, Mate Prlić, suvlasnik i direktor marketinga Dalmatinskog portala, Nino Kapitanović, voditelj Odjela Hajduk Digital, te profesori i zaposlenici studija i Sveučilišta.
Novinarstvo u suvremenim medijima upisuje prvu generaciju
Diplomski studij Novinarstvo u suvremenim medijima prvu generaciju studenata upisat će ove jeseni. Prema nastavnom programu, stručna praksa koju će studenti odrađivati u profesionalnim medijskim redakcijama kroz tri semestra čini ukupno 480 radnih sati po studentu te predstavlja važan dio programa koji se odnosi na primijenjeno učenje.
Rektor Dragan Ljutić naglasio je kako je inicijativa za pokretanje studija krenula od samih studenata na početku njegovog mandata. Prisjetio se procesa osnutka, istaknuvši kako je studij ekipiran, no i dalje će se ulagati napori u kadrovskom osnaživanju.
– Vjerujem da će medijske kuće imati presudnu ulogu u educiranju mladih ljudi. Ovo područje ima poznata novinarska imena, prepoznata i uvažena diljem zemlje, čiji se glas sluša“, poručio je Ljutić.
Velik interes za studij u splitu
U pozdravnom govoru prof. dr. sc. Nikola Koceić-Bilan, prorektor za studente, nastavu i poslovanje, kazao je da je ovaj studij Splitu i Dalmaciji bio prijeko potreban:
– Ta su područja kroz desetljeća iznjedrila iznimno velik broj jakih novinskih pera. U tri godine prijediplomskog studija ostvareni su značajni rezultati – ne samo prema broju upisanih studenata, već i po interesu maturanata. Ovaj studij spada u sam vrh najtraženijih u Hrvatskoj“.
Naglasak na praktičnom radu
Voditeljica studija Viktorija Car izrazila je zahvalnost svim nastavnim bazama te istaknula važnost primijenjenog učenja:
– Studentice i studenti moraju puno pisati, snimati, fotografirati, raditi audio-vizualne sadržaje. To ne mogu činiti u učionicama, već u profesionalnim medijima. Zbog toga je odlučeno da će studij imati veliku satnicu prakse“.
Dodala je kako je na studiju Komunikacija i mediji trenutno više od 70 studenata, a s pokretanjem diplomskog očekuje se brojka od 120 studenata.
Obrazovanje za medije budućnosti
Miroslav Ivić, predavač na studiju, istaknuo je kako će se na novom studiju obrazovati generacije novinara za nove medije i brzo mijenjajuću industriju. „Studij novinarstva postao je moguć zahvaljujući jakom kadrovskom kapacitetu splitskog sveučilišta koje je prošle godine obilježilo 50 godina postojanja“, rekao je Ivić.
– Isto tako, studij je moguć zahvaljujući bogatstvu i raznovrsnosti splitskih i dalmatinskih medija. Bez pretjerivanja i samohvale, mogu reći da je splitsko-dalmatinsko novinarstvo ponajbolje u Hrvatskoj, s najdužom tradicijom“ – dodao je Ivić.
Podrška medijskih kuća
U ime potpisnika ugovora, Vinko Ursić Glavanović izrazio je uvjerenje da bez obrazovanja i stalnog usvajanja znanja nema kvalitetnih medija:
– Siguran sam da će okupljeni mediji dati svoj doprinos obrazovanju i da će studenti kroz praksu u redakcijama usvojiti znanja i potvrditi ih na terenu“ – rekao je Glavanović, zaključivši kako „će današnji dan dovesti do toliko željene simbioze znanosti i gospodarstva, u cilju obrazovanja budućih generacija novinara“.