Na temelju podataka iz zatvora, oko 2500 knjiga godišnje posude zatvorenici. Na pitanje što zatvorenici u Remetincu najradije čitaju, iz zatvora su odgovorili da je beletristika najpopularniji žanr (oko 60% posuđenih knjiga), a najviše se posuđuju kriminalistički romani i trileri poput Lee Childa (npr. 61 sat), Dana Browna (Anđeli i demoni), i Jeans Lapidusa (Laka lova). Čitatelji također uživaju u djelima Paula Coelha, poput Alkemičara i Jedanaest minuta, te u Sto godina samoće Gabriela Garcíe Márqueza. Žanrovi kao što su ljubavni romani i trilogije poput Pedeset nijansi E.L. James također su među posuđivanim knjigama, prenosi net.hr.
Zatvorenici se također interesiraju za psihologiju, pa tako posuđuju naslove poput Kako postići ono što želim i Kako svladati strah autora dr. Paula Haucka, kao i Emocionalnu inteligenciju Daniela Golemana. Pored psihologije, popularne su i knjige na temu međuljudskih odnosa i sporta, te povijesti, bodybuilding-a i šaha. Knjige sa religijskom tematikom, zakoni i rječnici također se nalaze među najposuđivanijima.
Iako se približno 20% zatvorenika odlučuje za čitanje, i članovi obitelji često šalju pakete s knjigama, što dodatno doprinosi čitalačkoj navici među robijašima. Zatvorski radnici organiziraju “Noći knjiga” kao dodatni poticaj na čitanje. U knjižnici su zaposlenici zatvorenici koji preuzimaju zadatke poput ažuriranja kataloga knjiga, vođenja evidencije posudbe i preporučivanja knjiga.
– Redovito se svake godine obilježavaju Noći knjiga kako bi se osobe lišene slobode i dodatno motivirale na čitanje. U knjižnicu se radno raspoređuju zatvorenici, koji, između ostalih uvjeta, pokazuju sklonost ka knjizi i čitanju. Opis poslova u knjižnici obuhvaća ažuriranje i nadopunu Kataloga knjiga, preuzimanje zahtjeva za posudbom te vođenje evidencije posudbe i povrata knjiga, a nerijetko knjižničar i sam preporučuje drugima naslove zanimljive za čitanje – navode iz zatvora o tome kako se zatvorenici mogu dodatno angažirati.
Poznati zatvorenici poput Milana Bandićana koji je na robiji pročitao 28 knjiga, također su bili poznati po velikoj ljubavi prema knjigama. Osim što je čitao Krležu, Matoša i Šimića, Bandić je pročitao i knjigu o sebi, Ja, Milan, koja opisuje njegov uspon u životu.
Popularnost i literarni ukus zatvorenika
Prije nekoliko mjeseci i Hina je objavila da u sveukupno sedam kaznionica, oko polovice zatvorenika čita, a na ljestvici najčitanijih knjiga općenito se čita sve – od Biblije do Franje Tuđmana. I dok u zatvorima diljem Hrvatske čitatelji biraju sve žanrove, najčitaniji žanrovi ostaju kriminalistički romani, a čitaju se i vjerske knjige, ljubavni i erotski romani te knjige za samopomoć.
U kaznionici Lipovica pored Požege, gdje je najrazvijenija čitalačka navika zatvorenika, najčitanije su, uz krimiće, putopisne knjige i one vjerskog sadržaja. Čitatelji najviše posežu za Biblijom i Kuranom, a slijede ih “Tko je čovjek” Tomislava Ivančića i dva domaća klasika “Prokleta avlija” Ive Andrića i “Zlatarovo zlato” Augusta Šenoe.
U najpoznatijoj hrvatskoj kaznionici u Lepoglavi su uz krimiće najposuđivaniji trileri, povijesna proza i knjige za samopomoć. Umjesto Biblije i Kurana “Lepoglavcima” su draže knjige dijametralno suprotnog sadržaja. Oni čitaju Zvonimira Majdaka, odnosno njegove erotske romane “Želim još puno puta” i “Gospođa” koje je pisao pod pseudonimom Suzana Rog, a u vrhu posudba su Kenan Crnkić i “Pazi kojeg vuka hraniš” te Pavao Pavličić s “Krvnom vezom”.
U Valturi, jedinoj kaznionici otvorenog tipa, najviše se poseže za romanom Agathe Christie “Ubojstvo u Orient Expresu” i krimićima američke književnice Patricie Cornwell “Corpus delicti” i “Obdukcija”.