VJERUJE U NAPREDAK

Šef hrvatskih sudaca o sezoni: ” Transparentnost je najbolji način za izbjegavanje sumnje”

Pred kameru RTL-a u ekskluzivnom razgovoru zato je stao prvi čovjek sudačke komisije – Bertrand Layec. U srpnju će biti točno godinu dana otkako je preuzeo važnu funkciju. Je li uspio vratiti povjerenje u hrvatske suce, zašto Hajduku nije ustupio komunikaciju iz VAR sobe i hoće li to promijeniti?

 Prije godinu dana stigli ste s jednim zadatkom – vratiti povjerenje u hrvatske suce. Smatrate li da ste uspili?

-Naravno, možemo raspravljati o nekim utakmicama, nekim odlukama, ali možemo reći da se povjerenje vraća i iznutra i izvana. Najveći problem bio je što nisam zatekao suce koji su mogli samopouzdano i slobodno donositi odluke.

Nakon utakmice Varaždina i Hajduka, splitski klub tražio je snimke iz VAR sobe nakon crvenog kartona Diallu i prekršaja za kazneni udarac nad Markom Livajom. Je li zahtjev ispunjen?

-Ne, trenutno nije. Zato što kad sam krenuo raditi u srpnju, ostao sam dosljedan propisima. Nogometni savez i sudačka komisija tada su odlučili da neće objavljivati. Mijenjati propis tijekom sezone, po meni, nije dobra praksa. Da smo ovu opciju pružili Hajduku ili Varaždinu, zašto onda nismo svima u prethodnim situacijama?

Drugi zahtjev Hajduka za sljedeću sezonu je obveza dostave komunikacije iz VAR sobe nakon svakog kola. I to svim klubovima sudionicima.

-Ako ćemo poštivati sve stavke, onda nema problema. U potpunosti sam otvoren pružiti klubovima mogućnost da analiziraju i daju svoje mišljenje. Meni to nije problem. Transparentnost je najbolji način za izbjegavanje sumnje.

A kako bi oni postali još bolji, Layec je već napravio planove za sljedeću sezonu. Zalagat će se za profesionalizaciju sudaca kako bi im suđenje bilo primaran posao, a drugi veliki zahvat bit će nadogradnja tehnologije i VAR sustava kako bi i sporne situacije bile što jasnije.

POSLJEDNJE DODANO: