Nekadašnja balerina aktualna je hrvatska prvakinja u boksu: Splićanka s magisterijem trenira dvaput dnevno i sprema se za Europsko prvenstvo

Samozatajna, svestrana i visokoobrazovana boksačica s kojom se s pravom ponose u njezinom Boks klubu Marjan, s nestrpljenjem iščekuje smotru najboljih Europljanki...
Slavni francuski redatelj i glumac Vincent Cassel, mnogima poznat i kao bivši suprug jednako slavne Talijanke Monice Belucci jednom je kazao:

- Balet je bolan i naporan poput boksa!

Spot proslavljenog hrvatskog pijanista Maksima Mrvice za "Bumbarov let" zanimljiv je i vrhunski isprepleten miks upravo baleta i boksa… Ne slučajno.

A kad već spominjemo svjetski poznate Cassela, Belucci i Mrvicu, o povezanosti baleta i boksa više nego zanimljivu priču ima i trofejni Boks klub Marjan, dvostruki hrvatski prvak i višestruki viceprvak, koji ove godine slavi već 25 godišnjicu postojanja.

Splićanka Maja Šarić, članica upravo ovog splitskog boksačkog kluba, aktualna hrvatska prvakinja (do 57 kg), prije ovoga sporta u kojem je najbolja u Hrvatskoj, bavila se baletom, bila je - balerina.

- Bilo je to još dok sam išla u OŠ Pujanke… Balerinama i baletanima se jednostavno divim. S kakvim odricanjima oni svakodnevno godinama žive, a na kraju si usamljen na pozornici i ne možeš se nikako pokriti, ne može netko nešto odraditi za tebe… - priča nam gotovo u dahu naša Maja, boksačka nacionalna prvakinja.

Osim što voli balet i kao prava šampionka trenira i po dva puta dnevno, vremena treba pronaći i za posao.
- I tu imam sreću jer radim ono što volim. Nakon što sam u završila I. Jezičnu gimnaziju u Splitu, otišla sam u Zagreb i upisala Učiteljski fakultet. Završila sam ga, ali bila sam premlada, shvatila sam odmah, nije to bilo za mene… Volim grafički dizajn te sam se odlučila potom upisati i magisterij na Grafičkom fakultetu. I njega sam završila i počela raditi, najprije na Novoj TV a potom sam otvorila i svoj obrt. Bavim se grafičkim dizajnom, fotografijom, izrađujem majice… - priča nam samozatajna, ali i svestrana i visokoobrazovana hrvatska boksačka prvakinja s kojom se s pravom ponose u njezinom Boks klubu Marjan, ovogodišnjem slavljeniku.

O Majinoj svestranosti dovoljno govori već i sve ovo gore navedeno ali ne smijemo nikako propustiti naglasiti i činjenica da joj je inspiracija jedan uspješni hrvatski - maratonac. Profesor Zdravko Jadrijev, član splitskog Maraton kluba Marjan, aktualni prvak na 100 kilometara i hrvatski rekorder u utrci na 12 sati.
- Ponajem Zdravka i privatno, ali me fascinira kao sportaš. Koliko je tu tek potrebno odricanja i treninga. Jednostavno me inspirira!

O Majinom boksačkom putu namjerno govorimo tek u ovoj drugoj polovici razgovora. Da shvatite o kakvoj se osobi radi, razbijemo prethodno sve eventualne stereotipe.

A ista ta Maja treba inspiraciju i motivaciju, jer, kao u životu, tako i u sportu, nije sve onako kako planirate, kako smatrate da je jedino pošteno i ispravno. Posljednji primjer, najsvježiji i najbolji, možda i najbolniji za nju i njezin tim, dogodio joj se nedavno. Iako je hrvatska prvakinja, nije pozvana u hrvatsku reprezentaciju za Svjetsko prvenstvo gdje je mjesto našla njezina suparnica koju je porazila u borbi za naslov. Jasno je i logično bilo da Maja kao najbolja u Hrvatskoj istu tu Hrvatsku i predstavlja, no dogodilo se da je morala ostati - kući. U punoj formi, nakon mjeseci priprema i sa zlatom najbolje u državi oko vrata, za svjetsko prvenstvo pozivnicu izbornika nije dobila.

- Ne bih se željela više na to vraćati, jasno je da će tako nešto povrijediti svakog sportaša. Pripremala sam se dugo za to, san mi je bio otići na Svjetsko prvenstvo, bila sam spremna, a potom se dogodio šok kojega sam bila prisiljena brzo preboljeti i zaboraviti. Iznenađeni su bili svi u klubu, treneri, kolege sportaši… Zato sam u ovom trenutku još motiviranija, potpuno sam fokusirana na predstojeće Europsko prvenstvo u boksu za žene koje se ovog ljeta održava u Budvi. Cijela energija mi je usmjerena na to i očekujem da ću kao hrvatska prvakinja braniti boje svoje domovine na europskoj pozornici - ističe Splićanka Maja, članica splitskog Boks kluba Marjan, koja zbog poslovnih obveza u ovom trenutku živi i trenira u Zagrebu.

Boks klub Marjan joj je i u Zagrebu osigurao maksimalne uvjete, hrvatska prvakinja radi s dvojicom vrhunskih stručnjaka, Daliborom Čibarićem i Yousefom Hasanom, trenerom Filipa Hrgovića. Na Maji je da i dalje naporno radi, a kao trostruka viceprvakinja i aktualna prvakinja Hrvatske svakako se opravdano nada pozivu naše reprezentacije na smotru najboljih europskih boksačica u listopadu u Crnoj Gori.

hr Sun Jun 19 2022 21:36:49 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Martić zaustavljena u osmini finala Wimbledona

Bolja je bila Kazahstanka Rybakina
Petra Martić okončala je vrlo dobar nastup na Grand Slam turniru u Wimbledonu, poražena je u osmini finala od Elene Rybakine iz Kazahstana s 0:2 u setovima. Bilo je 5:7, 3:6 za 23. igračicu svijeta, meč je trajao sat i 22 minute.

Martić je slabije ušla u meč, Rybakina je povela 0:3 bez neke velike igre. Nakon toga 31-godišnjakinja iz Duća okreće rezultat u svoju korist s četiri uzastopna gema, uz break viška. Ipak, odmah je Rybakina uzvratila uzimanjem servisa te kod vodstva 5:6 treći uzela servis Martić za 0:1 u setovima.

U drugom setu odlučio je samo jedan oduzeti servis Rybakine za vodstvo 2:4, potom je sigurno privela meč kraju.

Od ostalih hrvatskih predstavnika u Wimbledonu samo su još Mate Pavić i Nikola Mektić ostali u turniru. Plasirali su se u četvrtfinale teškom pobjedom 3:2 u setovima nad Glasspooleom i Heliovaarom, nakon tri sata i 20 minuta igre bilo je 6:4, 7:6(6), 4:6, 2:6, 6:3 za najbolji hrvatski par.
hr Mon Jul 04 2022 16:21:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Hrvatska dotaknula dno, Finska slavila u Rijeci

Težak poraz naših košarkaša u zadnjem kolu kvalifikacija za SP, za prolaz dalje trebala nam je samo pobjeda do koje nismo došli
Gore ne može, Hrvatska je u Rijeci izgubila od Finske s 79:81 u zadnjem kolu kvalifikacija za SP 2023. godine. Nevjerojatan je način kako je izgubljena utakmica s Fincima, minutu i 50 sekundi prije kraja Hrvatska je vodila 78:70, a do kraja su Finci iskoristili sve greške naših, niz promašenih slobodnih bacanja i loših odluka. Lauri Markkanen je 4.3 sekunde prije kraja tricom uništio sve nade naših, zatvorio nam vrata SP, ali i Olimpijskih igara u Parizu. Mogao je Ivica Zubac s istekom vremena sa slobodnih bacanja pogoditi za produžetke, ali nije pogodio prvo bacanje pa drugo nije imalo smisla.

Polaganjem Zupca otvorena je utakmica u dvorani Zamet, djelovalo je na trenutak da Hrvatska ima dobru energiju, ali brzo su Finci spustili naše na zemlju. Tricu je ubacio Salin, potom je Markkanen bio dominantan u obrani te s dvije trice ubojit u napadu. Napravili su gosti seriju 11:0 pa je Mulaomerović morao pozvati minutu odmora nakon tri i pol minute igre. Ubacio je potom Madsen još jednu tricu za Fince, 2:14 nakon četiri i pol minute igre nije izgledalo dobro.

Uspio je Prkačin iz prodora prekinuti seriju gostiju, dodao je Perković tricu pa je pogled na semafor bio ljepši. Polako se Hrvatska počela vraćati, vukao je napade Bogdanović, još jednu tricu pogodio je Perković pa je u osmoj minuti bilo 14:19. Uspjela je Hrvatska uhvatiti priključak, Finci su nakon 10 minuta igre vodili 17:21.

Slobodnim bacanjima Hezonje Hrvatska se primaknula na 21:23, ali Finci su ubacili u brzinu više, letjeli parketom i otišli opet na plus 12 (23:35) na polovici druge četvrtine. Proradio je potom Hezonja, uz pomoć Zupca približio Hrvatsku na 32:36 u 19. minuti da bi opet slijedio pad u igri. Markkanen je ubacio tricu, Madsen zakucao pa Markkanen još položio za 34:43 na poluvremenu.

Nije Hrvatska namjeravala odustati od ove utakmice, Finska je u 25. minuti vodila 47:57, a onda su Perković i Gnjidić kao novi igrač s klupe pokrenulo novu seriju naših. Na ulasku u 28. minuti Prkačin je fantastičnim zakucavanjem digao publiku na noge za 56:57, a točno dvije minute prije kraja Bogdanović je položio za tek drugo vodstvo Hrvatske na utakmici. Podsjetimo, poveli smo 2:0, sve nakon toga pripalo je Fincima. Koji se u drugoj polovici treće četvrtine nisu proslavili, počeli su griješiti i promašivati pa je Hezonja tricom na 20 sekundi do kraja treće dionice donio Hrvatskoj 61:57. Ostao je Fincima zadnji napad, dugu njihovu sušu bez koša prekinuo je Little za 61:60 na ulasku u zadnjih 10 minuta.

Hezonja i Bogdanović su individualnom kvalitetom riješili tri napada pa je sedam minuta prije kraja bilo 67:63 za Hrvatsku. Nije se Hrvatska mogla značajnije odvojiti u idućih nekoliko minuta, četiri minute prije kraja Bogdanović je iznudio prekršaj na šutu za tricu i pogodio sva tri bacanja za 72:67.

Finci su u idućoj minuti također s bacanja došli do 73:70, a onda je Zubac pogodio polaganje uz dodatno bacanje. Finci su promašili dvije trice u idućem napadu, Zubac je potom skočio u napadu i pogodio za najvećih 78:70. Nije bilo gotovo, Seppala je pogodio tricu na minutu i 50 do kraja, imao je i Markkanen dalekometni pokušaj za tricu kojeg nije pogodio. Na ulasku u zadnju minutu mladi Gnjidić je zaradio prekršaj, ali promašio oba slobodna bacanja te potom napravio prekršaj. Valtonen je bio siguran za 78:75, ostale su 52 sekunde do kraja, minutu odmora pozvao je Mulaomerović.

Izašli su Finci u presing, ali naši su uspjeli prenijeti loptu pa je Salin napravio čvrst prekršaj na Bogdanoviću. Suci su gledali snimku i pokazali nesportsku osobnu, Hrvatska je dobila dva slobodna bacanja i imala loptu sa strane. Bogdanović je pogodio jednu loptu, uzeo potom loptu i krenuo u prodor koji nije prošao, skok je uzeo Zubac, ali nije pogodio. Finci su odjurili u polukontru, Maxhuni je pogodio tricu za 79:78, 21 sekundu do kraja. Nekoliko sekundi kasnije Finci su napravili prekršaj na Gnjidiću koji opet nije pogodio sva bacanja, 12 sekundi do kraja. Finska je iskoristila zadnju minutu odmora, dogovorila akciju za Markkannena koji je razmijenio dodavanje s Koponenom i pogodio tricu iz kuta za vodstvo Finske 79:81, 4.3 sekunde do kraja. Pozvao je Mulaomerović minutu odmora, lopta je izvedena na polovici Finske, Bogdanović je  gađao tricu preko ruke koju nije pogodio, u skoku su bili Markkanen i Zubac pa su suci pokazali prekršaj na našem centru.

Doslovce u zadnjoj stotinki, suci su potom dugo gledali snimku i odlučili da je prekršaj napravljen prije isteka vremena. Ivica Zubac je dugo čekao na izvođenje bacanja, promašio prvo i tu je priči bio kraj. Hrvatska reprezentacija pala je na samo dno, ne ide na Svjetsko prvenstvo, neće ni na Olimpijske igre, a igrat će u pretkvalifikacijama za Europsko prvenstvo daleke 2025. godine.

Bogdanović i Zubac postigli su po 21 koš, Hezonja je ubacio 13. Fince je predvodio Markkanen s 19 koševa, iskusni Salin ubacio je 14.
hr Sun Jul 03 2022 22:28:34 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Ništa od bronce, Grčka bolja od Hrvatske u Budimpešti

Naši vaterpolisti nisu uspjeli doći do osme medalje na Svjetskim prvenstvima

Hrvatska je poražena u borbi za broncu na SP u vaterpolu, u Budimpešti je bolja bila Grčka s 9:7 (1:0, 4:3, 3:2, 1:2). Presudio je loš ulazak naših u utakmicu, Grčka je pred kraj prve i na početku druge četvrtine povela 4:0, odlično je branio njihov rezervni vratar Tzortzatos pa je Hrvatska bila osuđena na hvatanje rezultata. Približila se momčad Ivice Tucka na 4:5 početkom treće četvrtine, ali onda je grčki vratar zaključao svoja vrata i omogućio suigračima tri uzastopna gola s igračem više. Takav minus Hrvatska nije mogla dohvatiti, Grci su zasluženo slavili broncu.

Uvodne minute obilježile su dobre obrane i vratari dviju momčadi, Hrvatska nije iskoristila tri igrača više, ali ni Grci nisu uspijevali proći raspoloženog Marka Bijača. Prvi gol pao je tek nakon pet i pol minuta, zabio ga je Grk Kakaris, inače igrač Juga. Do kraja prve četvrtine naša reprezentacija nije uspjela izjednačiti, a početak druge četvrtine bio je vrlo slab za Hrvatsku. Kakaris je odmah u prvom napadu postigao svoj drugi gol, minutu kasnije Skoumpakis je iz daljine pogodio za 0:3 pa je Ivica Tucak pozvao minutu odmora. Podviknuo je na igrače, tražio više energije, ali i dalje je napad bio jalov, odlično je branio grčki vratar Tzortzatos. Grci su bili učinkoviti, Argryopoulos je pogodio za 0:4 na polovici druge četvrtine, bilo bi i gore po Hrvatsku da Bijač nije bio na visini zadatka.

Nakon 12 i pol minuta igre dočekali smo gol Hrvatske, zabio ga je Luka Bukić, ali odmah je uzvratio Fountoulis s igračem više. Uhvatili su potom naši malo ritam, Fatović je smanjio iz teške situacije, a imali smo i peterac kojeg nije iskoristio Kharkov, obranio je grčki vratar. Barem je obrana dobro radila pa je Hrvatska imala zadnji napad druge četvrtine, mladi Žuvela je tri sekunde prije kraja pogodio za 3:5.

Treću četvrtinu naša je selekcija otvorila golom Bukića za 4:5, činilo se da se Hrvatska vratila u utakmicu. Ali, upali smo u novu napadačku krizu, propustili nekoliko igrača više, izuzetno kvalitetno branio je Tzortzatos, činio čuda na golu. Grci su znali iskoristiti odličan dan svog vratara, povezali su tri gola s igračem više i otišli na velikih 4:8 u sedmoj minuti treće dionice. Uspio je potom Kharkov smanjiti, čak smo imali zadnji napad treće četvrtine, ali brzoplet je bio Bašić u polukontri.

Bukić je brzim plivanjem donio Hrvatskoj prvi napad u zadnjoj četvrtini, igrača više iskoristili smo preko Marinić-Kragića za 6:8. Još utakmica nije bila riješena, dobro se Hrvatska branila i imala nekoliko napada da smanji na gol zaostatka. Dva je pokušaja imao Marinić-Kragić, jednom je promašio, drugi put pogodio točno u vratara. Vrijeme je prolazilo, svaka obrana i napad bili su važni, a tri i pol minute prije kraja dobili smo još jednu šansu da se približimo. Izborio je Vrlić igrača više, akcija je odigrana prema vratnici, ali izostao je pravi udarac pa je Tzortzatos pokupio loptu. Plivali su Grci u napad, ubrzo dobili igrača više i postigli gol preko Gennidouniasa. Na isteku napada, gledali su suci je li sve regularno, bilo je pa su Grci otišli na sigurnih 6:9. Do kraja su ostale dvije minute, nismo iskoristili dva napada, tek je na kraju dvoboja Vrlić iz kontre postavio konačnih 7:9.

Tzortzatos je bio prvom ime utakmice s čak 16 obrana, Kakaris je postigao tri gola dok je kod Hrvatske Bukić postigao dva gola.

hr Sun Jul 03 2022 15:44:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

NBA u Rijeci: Hrvatska večeras čeka Finsku, pobjeda je imperativ

Ako Švedska u ranijem terminu pobijedi Sloveniju naši košarkaši sigurno neće na SP

Pred košarkaškom reprezentacijom Hrvatske posljednje je kolo prvog kruga kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, večeras u 20 sati u dvorani Zamet u Rijeci momčad Damira Mulaomerovića dočekuje Finsku. U neka slavnija vremena vjerojatno bi pričali o laganom zadatku, unaprijed upisali pobjedu protiv Skandinavaca i  već razmišljali o idućem krugu kvalifikacija.  Nažalost, ta vremena su davna prošlost, niti je hrvatska košarka jaka kao što je nekad bila, niti je Finska slab protivnik. Dapače, Finci su vodeća momčad naše skupine u kojoj su još Slovenija i Švedska, imaju četiri pobjede i jedan poraz, Hrvatska ima jednu pobjedu i četiri poraza. Međutim, još može proći dalje ako pobijedi večeras, a da prije toga Slovenija opravda ulogu favorita u gostima kod Švedske. Taj se susret igra u 17 sati, znati će naša reprezentacija na čemu je i prije nego krene zagrijavanje u Zametu.

Kakav god rasplet bio momčad Damira Mulaomerovića, naročito u aktualnom sastavu, morala bi pokazati više nego prije nekoliko dana protiv Slovenije kada je deklasirana u Ljubljani. Teške kvalifikacije valjalo bi završiti pobjedom, to je najmanje što se može tražiti od Bojana Bogdanovića i društva.

-  Očekuje nas vrlo teška utakmica. Finska nije bez razloga na mjestu kojem je, na prvom mjestu u skupini. Radi se o jednoj stvarno atletičnoj i dobroj momčadi. Poslije  poraza u Ljubljani moramo pokušati dignuti momčad, prije svega mentalno, moramo riješiti obranu na pick and rollu i imati veću energiju no što smo imali u Ljubljani. U  tri, četiri zajednička treninga nismo mogli dosta toga napraviti, ali sigurno ćemo probati sa  energijom i pred  publikom u Rijeci doći do pobjede te se nadamo da će Slovenija pobijediti Švedsku. Tih 40 minuta moramo dobro odigrati najprije energetski jer Finska dosta trči i brzo igra, igraju atipičnu košarku, s te nas strane čeka težak zadatak rekao je u najavi izbornik  Mulaomerović.

Riječka publika sigurno će doći pomoći Hrvatskoj, nemaju ljubitelji košarke često priliku gledati NBA igrače poput naših Bogdanovića i Ivice Zupca te Laurija Markkanena, najboljeg igrača Finske. Pobjeda je imperativ, čak i ako Slovenija posrne u Švedskoj hrvatski reprezentativci imaju obvezu ići na pobjedu i barem donekle sprati gorak okus ovih kvalifikacija.
hr Sun Jul 03 2022 08:57:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.