Mrak-Taritaš u posjetu županjskoj Posavini: znamo i možemo obaviti obnovu
Ministrica graditeljstva i prostornog uređenja Anka Mrak-Taritaš obišla je danas gradilišta u selima županjske Posavine, gdje je poplava uništila gospodarske zgrade i obiteljske kuće koje obnavljaju građevinske tvrtke na temelju ugovora s državom, te je poručila kako Vlada i njezino ministarstvo znaju i mogu obaviti obnovu.
– U velikom smo poslu, riječ je o velikom gradilištu na kojem je ovaj čas u različitim fazama radova više od tisuću objekata – rekla je tijekom posjeta Rajevu Selu ministrica Mrak-Taritaš, dodajući kako u tako velikom poslu “ima stvari koje nisu kako treba”.
Istaknula je da je od 22 tvrtke izabrane za obnovu njih 18 uvedeno u posao, a preostale četiri to neće biti jer su priopćile da im za taj proces treba mjesec dana.
– I od 18 tvrtaka nastavit će raditi samo one koje rade – rekla je ministrica, dodajući da se ne može raditi samo kada su uključene kamere.
Podsjetila je da su, unatoč sumnjama mnogih, obnovljene škole u poplavom pogođenom području te je poručila da Vlada i ministarstvo “mogu, znaju i znaju kako” obaviti obnovu na tom području.
U Rajevu Selu ministrica Mrak-Taritaš obišla je više kuća koje se obnavljaju, a u Ulici Stjepana Radića 5 razgovarala je s vlasnikom Ivom Komadinom, koji je izrazio zadovoljstvo obnovom i očekuje da će se useliti za mjesec dana.
Ni većina ostalih u Rajevu Selu nije imala primjedaba na tijek obnove, a ministrica je uglavnom odgovarala na njihova pitanja, od legalizacije objekata do obnove kuće vlasnice koja je umrla dva mjeseca nakon poplave.
Osim Rajeva Sela, ministrica graditeljstva i prostornog uređenja obišla je Strošince, Račinovce, Podgajce i Gunju.
Po podatcima Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja, do danas su 1053 vlasnika obiteljskih kuća potpisala izjave o obnovi, donesena je 881 odluka, a ostale su u izradi.
Od 881 odluke, vlasnici 577 kuća žele kuće obnoviti sami te im je isplaćen prvi obrok. Prvog stupnja oštećenja bilo je 279 kuća za koje se vlasnicima isplaćuje 40 tisuća kuna u dva obroka, a 298 kuća bilo je drugog stupnja oštećenja za koji se isplaćuje 70 tisuća kuna u dva obroka.
Do sada se 275 vlasnika kuća odlučilo da im kuću obnavlja država. Svi su izvođači radova uvedeni u posao. U Gunji su radovi počeli na 62 mjesta, a ostala su u pripremi (iskolčenje, pripremanje gradilišta itd.). Na području općina Vrbanje i Drenovaca radovi su počeli na 78 mjesta, a ostala su u pripremi.
Za 29 kuća četvrtog stupnja oštećenja donesena je odluka o uklanjanju i izgradnji nove zamjenske kuće.
Na 17 mjesta počela je izgradnja novih zamjenskih kuća, na tri mjesta priprema se uklanjanje oštećene kuće, a ostale su lokacije u različitim fazama pripreme.


