Autor teksta i glazbe pjesme " Pelin i med " dubrovački je Zgrepčanin, Srđan Sekulović Skansi. Snažne stihove ove melodije emotivno je otpjevao naš nezaboravni Dino Dvornik.
Pjesnici ga spominju u pjesmama. Božica Artemida, legenda kaže, darivala je pelin ženama za olakšavanje poroda. Zato i nosi latinski naziv ARTEMISIA ABSYNTHIUM.
Pelin je razgranata biljka, visoka do 120 cm. Donji listovi su trodjelni, duguljasti, streličasti, dok su oni prema vrhu jednostavniji. Čitava biljka obrasla je gustim dlačicama. Cvate u srpnju i kolovozu. Cvjetovi su žute glavice. Biljka je jakog, specifičnog mirisa i gorkog okusa. U ljekovite svrhe upotrebljavamo listove koji se beru prije cvatnje ili cvjetne vrhove. Suši se na hladnom i vjetrovitom mjestu, uz često okretanje.
Pelin je biljka koja sadrži niz ljekovitih tvari koje, ako se koriste u pravillnim dozama mogu pomoći u raznim oboljenjima. Ljekovita svojstva pelina otkrili su još stari Rimljani i koristili ga kao lijek za reumatizam i ublažavanje bolova. Koristimo ga pri otklanjanju probavnih smetnji i nadutosti. Pospješuje tek, pa se često koristi poslije operacija i kod upale pluća.
Preporuča se ljudima bez žučne kesice. Koristan je protiv žgaravice, žutice, preobilne želučane kiseline. Čaj od pelina jača jetru, pluća, srce, želudac, pospješuje rad bubrega .Dobro prokrvljuje organizam, pa se preporuča ženama kod porođaja jer pospješuje trudove i olakšava porođaj. Ova gorka biljka uspješno liječi crijevne parazite i njihova jajašca.
Kod uzimanja pripravaka od pelina iznimno je važno pravilno doziranje. U malim dozama pelin djeluje kao lijek, dok kod većih doza ima opojno djelovanje. Ne treba ga uzimati duže od sedam dana. Ne smiju ga upotrebljavati trudnice i dojilje, kao ni oni koji imaju čir ili krvarenje u želucu. Ne smije se uzimati istodobno s preparatima željeza zbog nuspojava.
Od pelina se pripremaju razni pripravci, od praha i tinktura do ekstrakata, vina i rakije. Ljekovite biljke koje se dobro slažu s pelinom su gospina trava, kopriva, kadulja, stolisnik i metvica. Ako imamo pokvaren želudac pijmo čaj jednake količine pelina i metvice. Oboljenja od gljivica, posebno kandide liječimo od jednakih količina pelina i metvice. Već smo prije spominjali smilje kao lijek protiv oboljenja jetre. Ako koristimo puno lijekova dobro bi bilo kombinirati smilje, pelin i metvicu za obnavljanje jetre.
ČAJ PROTIV ŽELUČANIH TEGOBA
Pelin se ne kuha, nego se samo prelije kipućom vodom. Žlicu pelina prelijemo šalicom vruće vode, poklopimo i ostavimo da odstoji nekoliko minuta. Uzimamo jednu šalicu dnevno, pola sata prije jela u malim gutljajima.
PELINKOVAC
Namačemo 20 g pelina u litri crnog vina i ostavimo da odstoji deset dana uz svakodnevno protresanje. Procijedimo, pijemo u jutro na prazan želudac, malu čašicu. Pelinkovac umanjuje nadutost i liječi razna želučana oboljenja.
VAŽNO!!!
Pelin uzimajte s oprezom, u malim količinama, ne dulje od sedam dana.