Šibensko srce jače je od čelika: “Pobijedili smo i ispisali povijest Hrvatske i Domovinskog rata”

Piše:

Bude se emocije na današnji dan kad se sjetimo što se prije 24 godine dogodilo. Počela je haranga na hrvatske ljude i narod. Moćan neprijatelj krenuo je u opsadu šibenskog kraja s željom da nas potlači, ali dogodilo se upravo suprotno. Pobijedili smo i ispisali povijest Hrvatske i Domovinskog rata, poručio je šibensko-kninski župan Goran Pauk na današnjem obilježavanju 24. godišnjice početka Rujanskog rata na šibenskom području, piše ŠibenikIN.

– Ono što se dogodilo tih rujanskih dana u šibenskom kraju značilo je prekretnicu Domovinskog rata. Značilo je vojni, ali i moralni uzlet Hrvatske. Ovdje smo da ne zaboravimo, da oprostimo i da se sjetimo s kojim ponosom trebamo njegovati ono što imamo, a to je hrvatska dražava – kazao je Pauk pred nekoliko stotina okupljenih ispred spomenika vodičkim braniteljima koji su poginuli tijekom Domovinskog rata.

Srce je bilo jače od čelika, istaknula je vodička gradonačelnica Branka Juričev Martinčev te dodala da se na šibenskom mostu i u zaleđu vodila borba za opstojnost Dalmacije i Hrvatske.

– Nikad ne smijemo zaboraviti što se tih dana događalo. Domovinski rat je prošlost koje se moramo sjećati. Trebamo učiti naše mlade tko su bili junaci tog vremena koji su dali svoje živote. Zato ćemo pokraj spomenika 15 heroja grada Vodica zapaliti svijeću i položiti vijence – rekla je Juričev Martinčev te dodala da su Vodice dale 1124 branitelja koji su redin bili viteški junaci.

U mimohodu koji je prethodio postavljanju vijenaca sudjelovalo je dvjestotinjak branitelja koji su sa svojim vojnim zastavama prodefilirali Vodicama, a prije toga su pripadnici Pauka, druge bojne motorizirane brigade, Vodičanima pokazali pješadijsko naoružanje.

Obilježavanje pobjede u Rujanskom ratu završilo je festivalom domoljubnih pjesama na kojem su nastupili Dražen Žanko, Meri Cetinić, Đuka Čaić, Hrvoje Hegedušić, Max Hozić, ansambl “Bonaca”, klape “Bunari” i “Godimenti”.