Rijeka Jadro napaja oduvijek čitav kraj Splita i okolice. Izvire odmah do Splita, u Solinu i njena pitka, bistra i zdrava voda svetinja je za svo stanovništvo.
– Jadro nam je izvor života i zdravlja, i ako se on uništi stradali smo svi. Na koncu jedino što imamo svoje, zdravo i prirodno – smatra Nada Milardović.
Budući Centar za gospodarenje otpadom je mjesto gdje bi se deponiralo svo smeće iz Splitsko-dalmatinske županije. Planiran je odavno u brdima iznad Splita, u mjestu Lećevica.
No, od samog početka ekolozi su tvrdili da boja koju su pustili u podzemne tokove u Lećevici kasnije stiže do rijeke Jadro jer je riječ o kraškom tlu. Kiše koje bi natapale deponirani otpad bi otrovne sastojke mogle donijeti do rijeke Jadro.
– Voda uvik ide naniže… Uvik može kroz neku venu proć fekalne vode ili otpad – smatra Stiven.
Nadležna ministrica je u petak bila na okupljanju župana u Solinu.
– Studija Centra za gospodarenje otpadom je izrađena, postupak ocjenjivanja u tijeku – rekla je ministrica Marija Vučković.
Već smo slušali da će tlo u Lećevici biti zaštićeno specijalnim nepropusnim folijama. Ali priroda i vrijeme nose svoje. Župan kaže kako je prva faza Lećevice već gotova, a studiju moraju ponoviti.
– Već smo imali studiju 2008. godine. Naravno da je dobila zeleno svjetlo, ali kako je sad po kriteriju EU morat ćemo raditi i novu – rekao je župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban.
Osim Lećevice, javnost malo čuje o tome da se na rijeci Jadro planira gradnja privatne hidrocentrale. Privatni investitor čeka dozvolu ministarstva zaštite okoliša.
– Mi samo ocjenjujemo prihvatljivost za okoliš – ogradila se ministrica Vučković.
Župan tvrdi da ne zna ništa osim da je tu odavno postojala elektrana.
– Nije u funkciji nekih 70 godina, tamo su instalirana dva generatora 550 kilovata i to je sve što ja znam – kaže župan Boban.
Rijeka Una je obranjena. Što je sa Jadrom, pitaju se mještani?
– Ako su oni na Uni zabranili, zabranit ćemo i mi – kaže Stiven.
– Devastacija, mislim da bi bilo svetogrđe i zlo naspram naroda – rekla je Nada Milodarović.
Svakako, zbog važnosti Jadra, svi projekti koji se tiču te pitke vode trebali bi biti jasno i glasno prezentirani i na uvidu javnosti.