Predsjednik Vlade Andrej Plenković bio je na obilježavanju 35. obljetnice osnivanja HDZ-a u Našicama pa nakon toga dao izjavu za javnost.
Na samom se početku pohvalio uspjesima u Slavoniji. Ali, predstavnike medija zanimala je situacija oko tragedije na trajektu Jadrolinije.
-Ne mogu komentirati ništa vezano uz rad DORH-a, kratko je odgovorio.
Potom se osvrnuo na situaciju u svijetu, prvenstveno vezano uz Ukrajinu, ali kroz prizmu Europske unije.
-Američki predsjednik Donald Trump se gleda kao mirotvorac i svoje prethodnike gleda kao slabe jer se agresija odvijala u njihovim mandatima. Kroz Krim, zatim kroz invaziju. Na početku svog mandata želi mir u Ukrajini i Bliskom istoku. Njegovi napori su jednakog intenziteta i to radi kao lider svjetske sile. Svoj odnos s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom pokušava iskoristiti kako bi došlo do primirja. Ali, kako smo na sastanku u Bruxellesu zaključili, ne može doći do mira koji bi nagradio Rusiju kao agresija, kazao je Plenković pa dodao:
-Potrebno je uspostaviti pravedan mir, a zatim krenuti u druge faze. Primjerice, da smo mi ostali na crti razdvajanja, pitanje je bi li Baranja, Vukovar, Petrinja ili Knin bili hrvatski. Sve su to paralele o kojima treba voditi računa. Ne smije se dogoditi da agresor bude nagrađen i da politika Zapada bude ponižena.
Putin je naglasio da neće odustati od “svog” teritorija.
-Moramo se pridržavati temeljnog međunarodnog prava. Prepuštanjem teritorija agresoru bi stvorilo presedan i za dvije, pet, deset… godina netko drugi može pokušati slično. O tome smo također razgovarali. I, ono što je jučer dogovoreno, srušeni su svi tabui – dogovori o obrani, o klauzuli koji određuje kako će se financirati obrana… Tako nešto nikad nismo čuli i ono jučer bila je prekretnica. Države članice EU-a ne samo da su osvijestile potrebu za jačanjem obrane nego i povukle korake koji će snažno krenuti u tom smjeru.
Komentirao je i razgovor s predsjednikom Zoranom Milanovićem.
-Nazvao sam ga kako bih pitao što misli o usvojenim zaključcima i vidjeli da obojica ostajemo na principijelnim pozicijama. Stajališta su nam poprilično udaljena oko ruske agresije na Ukrajinu, a bilo bi čudno da nisu nakon ove tri godine.