Ravnateljica škole koja je uvela zadužnicu za prehranu: “Ima roditelja koji ne plate ni jedan ručak”

Piše:

Za školsku užinu od 180 ili školski ručak od oko 580 kuna mjesečno ova je osnovna škola iz Zadra prva uvela bjanko zadužnice na 5 tisuća kuna. Dugovanja su, kažu, financijski iscrpljivala školu.

– Imamo roditelja koji apsolutno ne plate ni jednu marendu i ni jedan ručak u cijeloj školskoj godini i onda ih moramo pozivati na razgovore, umoljavati i tako. Imamo dosta problema, dugovi su uvijek veliki tijekom cijele godine, često pišemo opomene, koje ponavljam, nisu urodile plodom. – za RTL kaže ravnateljica OŠ Krune Krstića Zadar, Jasmina Matešić.

Dio roditelja je ogorčen, ali ne žele pred kameru. Ne žele ni ovjeru zadužnice kod javnog bilježnika koja stoji 135 kuna.

– Mislim da je nepotrebno. Dolazim iz Slavonije, iz Osječko-baranjske županije gdje školarci imaju besplatan obrok. Mislim je to dovoljno. Ako vam možda može pomoći da prepišete taj model. – poručuje Danko Justić iz Našica.

– Ti dužnici i meni kao privatniku znaju biti problem, tako da potičem to, ali opet i ova druga strana mi je jasna. Nekada, eto, pričeka se koji mjesec i bude sve riješeno. – tvrdi Ana Stipić Radulović iz Zadra.

Ukoliko FINA ovrši roditelje, a oni nemaju novca na računu, račun će im biti blokiran, a FINA će naplatiti i naknadu.

– U slučajevima škole za osiguranje dječje marende to je meni apsurdna odluka. Bjanko zadužnica je sredstvo osiguranja tražbina velikih iznosa. Znači, njih zahtijevaju fizičke i pravne osobe u situacijama osiguranja velikih svota novca. To rade banke i to rade osobe koje daju zajmove, ugovore o zajmu. – poručuje odvjetnica iz Zadra, Ivana Raspović.

Naplatu kod „običnih“ ovrha su čekali godinama, pa su u školi u zadarskim Arbanasima, kažu, pronašli učinkovitiji način. – piše RTL.

– Ako roditelj ne plaća redovito, mi bismo mu poslali jednu opomenu, nakon toga bismo mu poslali drugu opomenu u kojoj bi mu stajalo ako ne izvrši dugovanje da će se pokrenuti ovršni postupak. – kaže Matešić.

Ako se školska užina redovito plaća, ista bjanko zadužnica vrijedi djetetu svih 8 godina školovanja.