Jurica Miličić: Ako postanem gradonačelnik Hvara jednom tjedno primat ću sugrađane bez najave

Piše:

Jurica Miličić HDZ-ov je kandidat za gradonačelnika Hvara. Ovog diplomiranog pravnika sugrađani profesionalno poznaju kao voditelja Ispostave Hvar za prostorno uređenje Splitsko-dalmatinske županije, ali mnogi će ga prepoznati i po njegovom hobiju. Naime, Miličić se bavi glazbom, svira klavijature i harmoniku, često pjeva u društvu, pa ga brojni Hvarani, kaže, poznaju u “ležernijem izdanju”.

– Dosta sam ljudi upoznao kroz svoj rad, kroz primanje stranaka, a obećavam da ću to raditi i na funkciji gradonačelnika. Budući da se bavim glazbom, često pjevam u društvu, moji su me sugrađani upoznali i kroz taj  veseliji i ležerniji stil – kaže Miličić.

Smatra da je bivši SDP-ov gradonačelnik Rino Budrović, koji mu je jedan od protukandidata, mogao više slušati, imati bolju suradnju s Gradskim vijećem, ali i svojim sugrađanima.

– Proračun kojeg je predložio nije bio razvojan, sredstva su se sigurno mogla bolje utrošiti. Na primjer, za doček Nove i ispraćaj Stare godine je doveo Prljavo kazalište. Cijena takvog dočeka je bila oko 500 tisuća kuna, a ta su se sredstva mogla iskoristiti recimo za kupnju udžbenika djeci i da im se plate marende tokom cijele godine. To je jedan od razloga zašto je došlo do rušenja, ali, dakako, riječ je i o političkoj odluci jer je proračun osim financijskog i politički akt bilo kojeg grada, pa tako i Grada Hvara – ističe Miličić.

Svoj je program “Za bolji For” sažeo u 11 točaka, a prvi kapitalni projekt kojeg planira ostvariti ako osvoji vlast je izgradnja lučice u Križnoj luci.

– Riječ je o marini za naše domaće ljude, da imaju gdje vezati brodice kada zapuše jugo ili bura, a ne da ih moraju vaditi vani. Drugi projekt koji je nužan kao preduvjet izgradnje bilo kakve infrastrukture je donošenje Prostornog plana. Znamo da je Prostorni plan uređenja grada Hvara donesen daleke 2007. godine. Evo, ni nakon sedam godina Gradsko vijeće nije uspjelo izglasati izmjene i dopune. To je temeljni dokument za razvoj svakog grada pa tako i Hvara i bez njega nema ništa – tvrdi Miličić.

Za 13 mjesta u hvarskom Gradskom vijeću bori se čak devet lista. Jasno je da će, bez obzira na to tko dobije najviše glasova, biti teško formirati vlast. Miličić ističe kako još nije razmišljao s kim bi mogao u koaliciju, ali je spreman na razgovore i suradnju.

– Čekamo da završi prvi krug, ali svih devet lista na izbore izlazi samostalno. Znamo da su u Hvaru ovih 25 godina nezavisne liste bile dosta jake. U prošlom sazivu je HDZ imao tri vijećnika, ali i u prošlom sazivu je bilo dosta teško koalirati zato je i došlo do pada SDP-a i Liste za ponos mista koji su bili u koaliciji. Lista za ponos mista imala je predsjednika Gradskog vijeća i na kraju su oni praktički srušili gradonačelnika, a HDZ je bio prava oporba. Mislim da će biti teško formirati vlast, ali bez razgovora i dijaloga lijevih i desnih neće biti ni razvoja Hvara. Morat će se više razgovarati da bi opstala vlast u interesu svih sugrađana. Gradonačelnik je bez Gradskog vijeća nemoćan, treba puno bolje suradnja u interesu mjesta i sugrađana i treba više razgovora, jer bez razgovora se ne može dalje ovako graditi budućnost Hvara i naše djece – smatra Miličić.

Uvjeren je u pobjedu, ali za svoje protukandidate kaže da su protivnici koje treba poštovati.
– Svi su ozbiljna konkurencija i ne bih nikoga izdvajao posebno. Neka pobijedi najbolji, a nadam se da ću to biti ja. Želim da 8. ožujka bude festival demokracije i siguran sam da će HDZ izvojevati pobjedu s mojom zamjenicom Irenom Bibić i pobjedničkom listom HDZ-a, vjerujem da ćemo svi s našim sugrađanima izvojevati pobjedu za bolji For – uvjeren je Miličić.

Ako mu se ostvare želje, na vlasti će biti nešto više od dvije godine. Uvjeren je da će uspjeti realizirati većinu projekata koje je najavio osim kapitalnih, a jedan od njih je i izgradnja županijske ceste Dubovica – Sv. Nedjelja. Hvarani s južne strane Sv. Nedjelje do Hvara putuju oko sat i 15 minuta, a izgradnjom te ceste, dužine oko 7,5 kilometara, putovanje bi se skratilo na dvadesetak minuta.

– S obzirom da ta cesta ima izdanu pravomoćnu lokacijsku dozvolu, a imamo i podršku Splitsko-dalmatinske županije i ravnatelja Županijske uprave za ceste, vjerujem da će HDZ jedini moći izgraditi tu cestu. Osim podrške Županije, vjerujem da će nam pomoći i EU, jer u Europskom parlamentu imamo Andreja Plenkovića. Za njega kažemo da je hvarski veleposlanik u Briselu, a svakako će nam pomoći i Ivana Maletić, Dubravka Šuica i ostali. Planiramo izgradnju kolektora u Milni, uređenje nerazvrstanih cesta, poboljšanje zdravstvene zaštite. Uz pomoć Županije nastojat ćemo u Dom zdravlja dovesti specijaliste, kardiologa, gastroenterologa. Neka jednom mjesečno dođu u Hvar jer je jeftinije da naši sugrađani dođu do Hvara nego da putuju do Splita pa se plaćaju troškovi preko HZZO-a. Osim toga, u Hvaru nedostaje Dom za starije i nemoćne kojeg planiramo izgraditi, a forte mog programa je da ću jednom tjedno primati sugrađane bez najave, a jednom mjesečno ćemo organizirati skupove u gradskoj Loggi na kojima ćemo raspravljati o gradskim problemima. S ljudima treba razgovarati, dosta puta nećemo moći odmah pomoći, ali i razgovor je već veliki korak naprijed – nabraja Miličić..

Ako postane gradonačelnik uvjeren je da će za sve imati dovoljno vremena unatoč brojnim obvezama koje donosi ta funkcija. Napominje i kako je Hvar poznata turistička destinacija više od 140 godina, ali smatra da je i na tom planu potrebno jačanje.

– Ako budem gradonačelnik planiram osnovati Savjet za turizam uz gradski odbor za turizam u kojeg treba uključiti stručnjake, involvirati sve turističke kuće Hvara, privatne iznajmljivače i obrtnike. Kada se skupimo svi na jednom mjestu donijet ćemo Turističku strategiju koja je nužna za razvoj Hvara barem idućih deset godina – tvrdi Miličić.

Protivi se eksploataciji nafte u Jadranu jer bi, kaže, u slučaju kakve nesreće mogli zaboraviti na turizam idućih 50 godina.
– Moj stav o eksploataciji nafte, kao i stav HDZ-a, je da smo apsolutno protiv svake devastacije Jadrana. Ne daj Bože da dođe do izlijevanja na nekoj bušotini. Došlo bi do ekološke katastrofe u Jadranu. Ne daj Bože da dođe do havarije nekog tankera mi bi mogli zaboraviti na turizam idućih 50 godina, a znamo da je turizam glavna djelatnost u Hvaru, na škoju i cijeloj Dalmaciji. Bez turizma propala bi Dalmacija, pa tako i grad Hvar – zaključuje Miličić.